Ati Mobility Radeon X700

Olen hankkimassa kannettavaa ja päätynyt tähän:

http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?jspStoreDir=Anttila&catalogId=1444&categoryId=31154&productId=179410&compartmentId=20152&shopId=19651&storeId=1444&findPath=true&ddkey=ProductDisplay

Lähinnä tuossa mietityttää näytönohjain:
Näytönohjain ATI MOBILITY RADEON X700 -näytönohjain, 128 Mt erillistä näyttömuistia, PCI Express®

Riittääkö tuo videoeditointiin sekä pelaamiseen?
43846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vinkkinä voisin kertoa (itse pelaan ja editoin), että älä osta kannettavaa.

Kannettava sinänsä vaikuttaa aika kovalta, mutta jossain välissä sulla palaa käämit sen hitauteen. X700 ei ole mikään erikoinen kortti, jos meinaat pelailla.

Tässä on kanssa yksi reisien lämmitin:
http://www.bit-tech.net/hardware/2006/03/09/rock_nvidia_sli_notebook/1.html

Tolla varmaan pelitkin pyörii. =D

Äänestä
  • pöytäkonetta kasaileen vaan jos meinaat saada tehokkaan myllyn kohtuu rahaan..Sillä kannettavaan menee rahaa ihan simona jos meinaat uusia pelejä pelata sillä kannettavalla.....Itellä on läpässä Nvidian 6800 go 256mb muistilla joka nipin napin jaksaa pyörittää uusia pelejä (bf2 ja call of duty 2) kohtuullisill resoilla jne ja muilla herkuilla..


    Aikanaan kun läppää valitisin niin tää mun läppä oli hinnaltan ja ominaisuuksiltaan kohtuu edullinen (1600 euroo)

    tuolla rahalla tekee jo kovan pöytäkoneen joka hakaa esim tämän mun läpän 100-0.....tommonen x700 kortti olis sit syytä olla 256MB muistilla,,,,vähintään jos pelata meinaa yms...

    Äänestä

Minun kannettavani (Targa) on lähes identtinen. Ei sovellu raskaaseen pelaamiseen. Kaikki kokeilemani pelit toimivat hyvin. Jos pelaaminen ei ole pääasia ja haluat tehokkaan kannettavan kohtuuhintaan, on kyseinen kone hyvä valinta. Jos pelaaminen on tärkeää sinulle, osta pöytäkone.

Äänestä

Ostin sitten pöytäkoneen. Jossa nvidia n-ohjain. Hienosti toimii pelit & videoeditointi. =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peek kirjoitti:

Olen hankkimassa kannettavaa ja päätynyt tähän:

http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?jspStoreDir=Anttila&catalogId=1444&categoryId=31154&productId=179410&compartmentId=20152&shopId=19651&storeId=1444&findPath=true&ddkey=ProductDisplay

Lähinnä tuossa mietityttää näytönohjain:
Näytönohjain ATI MOBILITY RADEON X700 -näytönohjain, 128 Mt erillistä näyttömuistia, PCI Express®

Riittääkö tuo videoeditointiin sekä pelaamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu