Mitä mieltä vyöhyketerapiasta?

PARMESAN

Itselläni vain hyää sanottavaa.Onnekseni sain
lievitystä suruuni,kysymykseni sivuaa keskustelu-
aihetta;Kunnes kuolema...Olisiko muita,jotka ovat
saaneet apua vastaavasta,tai mistä muusta?Onhan
monia tapoja selviytyä.Tietenkin positiivinen asenne elämään auttaa jo paljon.Mukavaa viikonloppua kaikille.

17

1351

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulate juusto

      ja Samueli --sellainen olisi varmaankin ihan kivaa.

      • kanssa yksi

        ns. "terapeutti" ehdotellut vyöhyketerapiaa, mutta olen onnistunut välttämään kyseisen hintavan hoidon käymällä kerran/kk uimassa ja sen jälkeen porealtaassa n.20 minuuttia. Mieltä virkistävää ja tehokasta ilman hörsseleitä ja hössötyksiä.


    • jemina

      Vyöhyketerapiaa en ole itse kokeillut, ystävättäreni on ja kertoi saaneensa siitä apua. Itse kävin reiki hoidossa mieheni kuoleman jälkeen, sain siitä apua ahdistukseeni. Oli muuten mielenkiintoinen kokemus. Eiköhän positiivinen mieli ja usko siihen hoitoon, oli se mikä tahansa auta. Jokaiselle löytyy varmaan se oma juttu.

    • auttavat ja parantavat ihmistä aina, kun itse uskaltaa antautua hoidettavaksi. Olen hämmästynyt, että melkein mikä tahansa hoito tuntuu tekevän hyvää, vaikkei siihen edes itse uskoisi. Jälkikäteen huomaa olonsa paremmaksi, kun on lepäillyt rentoutuneena ja vastaanottavaisena. Olisikohan niin, että ne parhaat parantavat voimat ovatkin omien korvien välissä, mutta ne tarvitsevat jonkin katalysaattorin alkaakseen toimia?

      Mielestäni myös hyvät ystävät voivat auttaa joskus enemmän kuin paraskaan terapeutti, ellei kyse ole vakavista mielenterveydellisistä ongelmista.

      Aurinkoisia kevätpäiviä sinulle.

      • törkeää hyväuskoisten huijausta on vyöhyketerapia, homeopatia, korvakynttilät sun muut humpuukit. Ihmetyttää, että joku vielä edes kuvittelee näissä jotakin muutakin olevan.


    • etsivivä-amadeus

      Olen käynyt hoidoissa monta monituista kertaa,apua on.
      Halvemmalla pääset kun hankit UUSI VYÖHYKE-TERAPIA kirjoittanut Joseph Corvo tai lainaat kirjastosta.Sitten Kynttiläillallisilla kirja esiin ja ryhmä hierontaa.
      Itse minä itseäni hieron, kun mieheni kädet ovat niin huonossa kunnossa.
      Selvisin myyräkuumeestakin kotona,vaikka alkoi tulla näköhäiriöitä.Painelin munuaisten kipupisteitä,ja jo alkoi nesteet virrata,ja selviydyin kotikostein.
      Terapiapisteen tuntee itse paremmin,hoska se aristaa.
      Minulla on niin pienet eläketulot,että kaikessa täytyy säästää.

      • Katleija

        Myyräkuume on virustauti,johon antibiootit eivät auta. Lievät muodot paranevat itsestään ihan ilman vyöhyketerapiaakin. Kehossa on moniaita arkoja pisteitä, meissä kulkee hermoradat. Onko ne kaikki terapiapisteitä?


      • etsivivä-amadeus
        Katleija kirjoitti:

        Myyräkuume on virustauti,johon antibiootit eivät auta. Lievät muodot paranevat itsestään ihan ilman vyöhyketerapiaakin. Kehossa on moniaita arkoja pisteitä, meissä kulkee hermoradat. Onko ne kaikki terapiapisteitä?

        Minulle tuli myyriksen lisäksi keuhkoputkentulehdus,joka on yleistä.Sain antibioottikuurin ja kuume laski olo parani,viikon sairastettuani.
        Ainoa joka muistutti myyriksestä oli kamala päänsärky.Se katosi noin kahden viikon sisällä.
        En täysin usko väittämääsi.
        Olin kuukausi sitten rannekanavaleikkauksessa,siellä oli nuori kaveri
        jolla oli ollut samoin myyris ja keuhkoputkentulehdus.Hänkin oli saanut samat lääkkeet ja pääsi vähän helpommalla.
        Olet varmaankin asiantuntija joko hoitsu tai
        joku muu asiaa tunteva.
        Kyllähän se näin menee,sentähden ei antibiootteja
        anneta joka vaivaan,niinkuin ennen.


      • etsivivä-amadeus
        Katleija kirjoitti:

        Myyräkuume on virustauti,johon antibiootit eivät auta. Lievät muodot paranevat itsestään ihan ilman vyöhyketerapiaakin. Kehossa on moniaita arkoja pisteitä, meissä kulkee hermoradat. Onko ne kaikki terapiapisteitä?

        Katleija:en lukenut kannanottoasi loppuun.Jos ja kun on myyräkuume.Sehän pystytään osoittamaan verikokeessa vasta 6vuorokauden jälkeen.
        Ja sitten kun tulee näköhäiriöitä,niin sehän viittaa munuaisten vajaatoimintaan.Minä 67.v mummo hoidin kotona ko.sairauden.Juomalla nestettä vähintään 5litraa vuorokaudessa.On minulla tuttuja nuoria miehiä jotka ovat joutuneet sairaalahoitoon tiputukseen.
        Myyräkuume sesonki on vasta edessä.
        Se on vakava sairaus se voi altistaa sokeritaudille rytmihäiriöille munuaisten vajaatoiminnalle.
        Ei siis mikään lastentauti.
        Ja sitten niihin pisteisiin ne ovat normaaleita akupisteitä hermoradoissa joita käsitellään vyöhyketerapiassakin.Luulin Sinua viisammaksikin?


    • lassiiihhh

      Luovuus antaa positiivista elämänvoimaa. Kun vaikka
      kirjoittelee tai harrastaa luovia asioita, niin
      mieli pysyy virkeänä. Minulla on yksi kaveri, se on
      avohoidossa ( psyykkiset syyt) mutta keitellään
      kahvia ja jutellaan, naureskellaan. Sekös vaimoa
      kiukuttaa, kun minulla on kaveri. Haukuskelee meitä homoiksi. Vaimolla taas jutut kääntyy aina syytökseen. Tällaista ei meillä kaveruksilla ole.

    • varmasti

      Itse olen sitä mieltä, että kaikki nämä hoidot virkistävät mieltä. Jopa kampaajalla käynti. En niin paljon usko fyysiseen parannukseen, mutta kun mieli virkistyy, niin kai ruumiskin voi paremmin.

      Koska ovat kalliita, niin itse pitää keksiä muita keinoja. Minulla tällaisia itsehoito-ohjeita:
      Jalkahieroma-amme (tai mikä lie), ei kallis, mutta tehokkuutta voi itse kokeilla. Minulle ei edes mitään kovettumia, mutta niin vain pisti nesteet kiertämään päänsärkyyn asti. Ohjeissa kyllä sanottiin, että korkeintaan 10min, musta se oli niin mukavaa, eikä tuntunut missään joten olin kai vähän kauemmin ja vesitankkauskin unohtui.
      Aromakynttilä on myös halpa, pimeinä iltoina tuikku palamaan ja pari tippaa jotain hyvää hajua.
      Kalliisiin turvesaunoihinkaan ei tarvitse mennä, ostaa itse turvetta ja ainakin on todella kivaa saunoa ystävien kanssa "mustana". Vaikka siinä purkissa luki, että nuorentaa, niin meitä ainakin nuorensi se nauru.
      Aika halpa on myös hajuvesi eteisen pöydällä, sitä vähän pirskauttaa, kun lähtee lumitöihin, niin on niin tyytyväinen olo vaikka lumen lykkiminen ei yhtään kiinnosta.

    • Ei tule kalliiksikaan. Mikäli ei muihin akupisteisiin, kuin jalkapohjassa kohdistaisikaan hierontaa ja painelua, rentouttaa jo se, että toinen hieroo jalkapohjaa.

      Kiinassa ei aivan heti oteta kemiallisia lääkkeitä, vaan "kansanlääkärit" hoitavat tuhatvuotisen perinnön kautta saaduin hoito-ohjein. En usko sen hoidon olevan kovinkaan paljon huonompaa kuin 5 min lääkärikäynti ja nippu reseptejä.

      PS tiesittekö että nykyisille lääkkeille on olemassa "teholuku". Se kertoo kuinka monta % kyseistä oiretta potevista saa avun lääkkeestä. Jos lääkkeen "teholuku" on yli 50, on se "tehokasta". Taitaa moni lääke olla plasebo!

      • etsivivä-amadeus

        Kiitos Sinulle vaarivaari:Näinhän se menee: hermoradat ja Kiinalainen lääketiede,rentoutus sekä kaikki mikä kuuluu luontaiseen kehonhoitoon
        on ehkä meille Suomalaisille vierasta.
        Akua olen käynyt ottamassa paikkakunnan lääkärillä.
        Olkapään limapussin tulehdukseen sain avun heti kertaheitolla.Kortisoni ei auttanut.


    • PARMESAN

      positiivisesta palautteesta.Paljonhan sitä voi tehdä hyvinvointinsa eteen,ihan pienin konstein.
      Ulkoilu ja liikunta piristävät myös aina.Aurinkoisia ja valosia päiviä kaikille.

      • Pääsky64

        vyöhyketerapiaa olin koekaniini kun se opikeli sitä.Tuntui hyvältä siinä tuli kylmä ja piti olla levossa jälkeen. Kait se silloin johonkin vaikutti.
        Ottasin jos pitäisin sitä hierontaa parempana.
        Eräs ystäväni oli ottanut 25 kertaa vyöh. ter. alkoi saada tärinää käsiin ja muutakin lääkäri kielsi.Sai liikaa.
        Mieheni otti jotain itämaista hierontaa oli aivan pää pyörryksissä kun tuli.Mitä lienee tehneet kun vastaanottokin oli yksinäisessä talossa metsässä.


    • Metusalem

      huijaamista. Rahat pois vaan. Sama tulos vaikka söis lumenlääkettä.

      • Jotka vielä uskovat parantuneensa - Aasiassa.
        Samalla lailla ne lääkkeet on lumetta. Pahanmakuiset varsinkin. Tosin juuri otin lääkettä nuhakuumeeseen (rommitoti), jonka olin itse itselleni määrännyt, vaikka minulle ei olekaan lääketieteellistä loppututkintoa yliopistosta. Lumeeksi vaan senkin lääkkeen otan!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1640
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      152
      1110
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      333
      948
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      644
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      611
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe