Mun kamulla on kaksi gerbiiliä. Se syöttää niille osku siemenseosta. Onko se terveellistä??? Se pitää niitä kerran viikossa vapaana 10-15 minuuttia. Onko se liiän vähän??? Kiitos vastanneille :)
GERBIILIT
6
655
Vastaukset
- hyvä
usko pois.
- miksu
Markettiruoat, kuten Osku ja Best Friend, eivät ole hyviä millekään jyrsijälle tai kanille. Ravintoarvot eivät ole kohdallaan, ja osa ravintoaineista on turhia ja epäterveellisiä.
Parasta olisi ostaa lemmikin ruoka eläinkaupasta. Gerbiileille sopivia siemenseoksia ovat mm. Supa Hamster, Gerri Gerbil ja Prestige Premium. Hiiri-rotta -pelletit ja hamstereille tarkoitetut siemenseokset yleisesti ottaen käyvät hyvin gerbiileille.
Vapaana pitämisen tarve on sitä suurempi, mitä pienempi ja virikkeettömämpi gerbiilien terraario on. Jos kaverisi gerbiilit asuvat todella suuressa terraariossa ja niillä on paljon tekemistä, niille riittää aika vähäinenkin juoksutus.- Hamsteri fani
Ne asuvat aika pienessä terraariossa,mutta niillä on paljon virikkeitä.
Hamsteri fani kirjoitti:
Ne asuvat aika pienessä terraariossa,mutta niillä on paljon virikkeitä.
Missä kaverisi asuu? Mullakin on kaksi gerbiiliä=)!
- Hamsteri fani
Gerbiilikoira kirjoitti:
Missä kaverisi asuu? Mullakin on kaksi gerbiiliä=)!
Se asuu Rovaniemellä!!!! Missä ite asut??????????
Hamsteri fani kirjoitti:
Se asuu Rovaniemellä!!!! Missä ite asut??????????
...............
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1655481Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii804887Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta343771Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493038Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582816Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862653Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava262651Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712366Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009