ETELÄÄN, KESI VAI POHJOIS NORJAAN...?

mavaan

Minnekä noista kannattaisi mennä? Haluisin nähdä vuoristoa ja norjaa nyt toki muutenkin...? olen kuullut kaikenlaista ja nyt kaipailisin neuvoja norjan kävijöiltä... Näkeekö pohjoisessa vuoristoa vai pitääkö ajaa keski norjaan? Kiehtoisi pohjoinen jotenkin... AUTTAKAA!!!

6

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.pbase.com/henkbinnendijk/preikestolen

      tuossa linkissä olis vähän kalliota ainastin ja jonkinverran muutakin Lysebotn vuonon reunamilta..
      Ehdottomasti kannattaa mennä keski-etelä- länsi-norjaan , siellä parhaat maisemat!!

      www.norja.fi
      sen alalinkeistä löytyy kanssa melkein mitä vaan.

      Onhan pohjoinenkin tavallaan näkemisen arvoinen, mutta melko karua seutua se on.
      Ja jos Nordkappiin meinaat, niin on melko hinnakas
      tunnelimaksu/aluemaksu sinne.

    • syytä mennä

      Norjaa tullut kierrettyä pitkälti yli kymmenenä kesänä. Kaikkialla upeita maisemia. Mutta ehdottomasti Norjan komeimmat paikat löytyy sieltä Länsi-Norjasta siltä alueelta, jolla Norja on leveimmillään. Siellä on tuo Saarnastuoli, Kjeragbolten-kivi, Geiranger, jäätiköt, vesiputoukset yms.
      Kun sinne menee, ei kannata pitkiä päivämatkoja ottaa, sillä ei kertakaikkiaan ennätä, kun katseltavaa riittää.
      Netistä löytyy tietoa näistä ja monista muista.
      Ja sitten vielä yksi vihje. Hurtigruten-laivareitti on upea kokemus. Jos kukkaron sisältöä löytyy, koko reissu on tietysti upea, mutta kallis. Itse olemme tehneet päivän matkoja. Ehdottomasti upein pätkä on Lofoottien ohitus Harstadista esim Svölväriin. Koko päivä parille hengelle ja autolle maksoi toissakesänä alle 150 euroa. Mutta: omat eväät, kahvit ja muut juomat reppuun ja laivalle. Ei ole aivan halpaa ruokailla maailman raharikkaiden kanssa laivan ruokasaleissa.
      Pohjoinen Norja erityisesti idässä on tosi surkeata ja latteata, kun vertaa tuonne Geirangerin ympäristöön tai Lofooteille. Mutta sekin on aivan upeata, kun vertaa Suomen maisemiin.

      • ja eräät muutkin on laittaneet upeita reissukuvia
        vai mitä mieltä ollaan?
        http://www.arijanina.net/
        Muuten jos as-autolla liikkeellä jonka pituus yli 6m niin lauttamaksut on reilusti tuplana!!!


    • Ari (arijanina.net)

      olette olleet reissussa. ite ollaan käyty yleensä kesäkuun puolelle ja ainakin silloin on saanut mökkejä hyvin,eikä monellakaan leirintäalueella oo myyty ei oota, mutta miten on heinäkuussa, eikös silloin norjassa ole varsinainen loma sesonki?
      kokemuksia kaivataan.

      • heinä-elo kuussakin

        mitä on kierrelty, as-autolla kylläkin.
        Sadepäivinä mökit voi olla kyllä aika varattuja.


      • löytyy

        On useita kertoja kierrelty pahimpaan sesonkiaikaankin ja aina jokin yösija löytynyt (hotelleihin ei ole koskaan turvauduttu). Toki pahimillaan on illan tunteina ajeltu parikin tuntia mökkiä etsimässä ja onhan se joskus ollut vaatimatonkin, mutta siitähän ne elämykset syntyy. Mutta tämän ongelman voi ratkaista siten, että keräilee mökkikylä- ja leirintäalue-
        esitteet valmiiksi. Jos tulee sadepäivä on syytä jo iltapäivällä soittaa ja varata mökki sopivan matkan päästä. Hyvin onnistuu huonolla ruotsillakin. Eikä kannata puhua hyvää ruotsia, vaikka osaisi (siitäkin kokemusta, sillä silloin kohtelu on huonoa). Ei tykkää norjalaiset ruotsalaisista. Kerran oisi vieneet kotiinsa yöksi, kun selvisi, että ollaankin suomalaisia eikä ruotsalaisia, mutta teltaan silloin jäätiin, kun mökit oli varattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      45
      5072
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4904
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      241
      4124
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      57
      3778
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      128
      3676
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      92
      3246
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      134
      2164
    8. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      15
      1531
    9. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1130
    10. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      1007
    Aihe