Kun ostetaan pentua, mitä olisi syytä kysyä kasvattajalta? Tässä olen ensin soittamassa puhelimella ja ajattelin kysyä esim. että myykö lemmikiksi ihmiselle joka luultavimmin ei aloita näyttelyitä ja sen semmoisia. mitä muuta olisi hyvää PUHELIMESSA kysyä, aion kyllä mennä katsomaan pentuja myöhemmin mikäli kasvattaja olisi myymässä.
Kun ostetaan pentua
7
810
Vastaukset
- kysyttäväksi
no ainakin voisi kysyä ovatko pennut kasvaneet tarhaoloissa vai sisätiloissa. sisätiloissa kodin vilskeessa kasvaneet pennut ovat tottuneet kodin ääniin, imuriin, pesukoneisiin ym.
itsestäsi ja olosuhteistasi. Senjälkeen kysyt saako pentua tulla katsomaan. Silloin paikanpäällä kysyt rodulta vaadittavien pennun vanhempien terveystulokset. Samalla näet missä pennut ovat kasvanneet. Tarhalla vai sisätiloissa kasvattajan perheen kanssa.
Kasvattaja on yleensä tarkka miksi juuri tämä rotu. Kyselee aika tarkkaankin siitä mitä haluat. Näin hän kokeneena osaa valita sen juuri sinulle sopivan pennun. Ellet halua näyttelyihin, niin silloin tuskin kasvattaja pentueen parasta pentua sinulle myy.Itselläni ei ole koiranhankinta ajankohtainen, mutta olen jo vähän aikaa miettinyt seuraavaa:
jos on hankkimassa koiranpentua ja on löytänyt jonkun kasvattajan, jolta haluaisi pennun. Silloin luonnollisesti tartutaan puhelimeen. Mutta miten puhelu aloitetaan? Ei kai voi kylmästi todeta: Teilläkös oli niitä pentuja, oliskos niitä vielä vapaana?
Luulen, että tuollaisella älähdyksellä antaa vähän väärän kuvan pennunhankinnastaan, jos siis on kyllä muuten järkevä. Ja kasvattaja lyö luurin korvaan. Eli millainen on hyvä aloitusrepliikki, kun soittaa ensimmisen kerran, tietenkin vastuulliselle, kasvattajalle, jolla on koiranpentuja myynnissä?- anneli
Neeta kirjoitti:
Itselläni ei ole koiranhankinta ajankohtainen, mutta olen jo vähän aikaa miettinyt seuraavaa:
jos on hankkimassa koiranpentua ja on löytänyt jonkun kasvattajan, jolta haluaisi pennun. Silloin luonnollisesti tartutaan puhelimeen. Mutta miten puhelu aloitetaan? Ei kai voi kylmästi todeta: Teilläkös oli niitä pentuja, oliskos niitä vielä vapaana?
Luulen, että tuollaisella älähdyksellä antaa vähän väärän kuvan pennunhankinnastaan, jos siis on kyllä muuten järkevä. Ja kasvattaja lyö luurin korvaan. Eli millainen on hyvä aloitusrepliikki, kun soittaa ensimmisen kerran, tietenkin vastuulliselle, kasvattajalle, jolla on koiranpentuja myynnissä?Aloitat vaikkapa kertomalla, että olet pentuesta kiinostunut ja sitten kysyt, onko haluamaasi sukupuolta vapaana. Keskustelu kyllä etenee siitä eteenpäin ihan luonnollista tahtia. kertoilet itsestäsi ja kyselet pentueesta, vanhemmista, kaupantekotavasta jne.
- paivansadeko
kirjoittamaan pitkiä juttuja mutta, jos näistä muutamasta linkistä olisi sinulle hyötyä :)
http://www.delivet.net/ohjeitapennun.htm
http://www.sukaro.net/koirakauppa/ostaminen.htm
http://www.kennelliitto.fi/FI/Hankinta/pentu/ - pikkukoira
mitäs kaikkea me sillo selvitettiinkään... no kerrottiin millaiseen perheeseen koira tulee (asunto, perheenjäsenet ym.), että haemme ensisijaisesti kotikoiraa, mutta harrastukset (näyttelyt, agolity, toko) eivät ole poissuljettuja. sitten kyselimme koiran taustoja, vanhempien luonnetta, terveyttä ym. meidän tapauksessamme pennut olivat jo syntyneet, joten kyselimme pentujen voinnista. nuo nyt aluksi tulee mieleen. hintaa ei kannata olla ekana kysymässä :)
sitten sovittiin että mennään pientä katsomaan. jos mahdollista, pentua kannattaa käydä katsomassa useamman kerran ennen luovutusta. meidän tapauksessamme ´välimatkaa oli vain noin vartin automatkan verran joten kävimme kolmesti ennen luovutusta. - ----------------------------
Kysy vanhempien terveydestä, se on tärkeää vaikkei näyttelyihin aikoisikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03560- 423119
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv562877Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342755- 162668
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452550- 442190
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262055- 421945
- 441730