Tekstitys suomeksi huonokuuloisille

emilia-83-

Teen tänä keväänä proseminaarin aiheesta "Audiovisuaalinen kääntäminen huonokuuloisille ja kuuroille". Tarkoituksena olisi katsoa elokuva ja verrata suomenkielistä tekstitystä ja suomenkielistä tekstitystä huonokuuloisille. Ongelmana on se, että en tahdo löytää mistään elokuvaa, jossa olisi tekstitys suomeksi huonokuuloisille! Englanniksi olen kyllä löytänyt useita. Elokuvan tulisi olla siis jonkun muun kielinen kuin suomenkielinen. Nyt pyydänkin täältä apua, että jos joku sattuisi tietämään mistä lähteä edes etsimään tai mitä sellaisia leffoja on joissa olisi tekstitys suomeksi huonokuuloisille. Olisin todella kiitollinen jos joku auttaisi! :)
Kiitos jo etukäteen!

3

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekstit

      Monessa lasten dvd:ssä on tekstitys huonokuuloisille. En nyt muista elokuvien nimiä, Peter Pan taisi olla yksi. Tää uusi Madagaskar jne.

      • emilia-83-

        Siskoni lapsilla on DVD-elokuvia vaikka millä mitalla ja pyysin häntä katsomaan jos seasta löytyisi myös elokuvia joissa olisi tekstitys suomeksi huonokuuloisille. Aluksi ei löytynyt ainoastakaan elokuvasta, mutta sitten kun hän katsoi elokuvien valikkoa niin sieltä kuitenkin löytyi vaihtoehtona tekstitys huonokuuloisille! Ihmettelen vähän että miksei elokuvan takakannessa ole mainittu, että myös tämä mahdollisuus löytyy?!!!!!


    • Lady's

      Muistaakseni Nanny McFee tai jokin sinne päin. On mahdollisuus saada DVD:nä niin, että se on puhuttu samaan aikaan suomeksi kuin myös tekstikin on suomeksi. Hyvä leffa muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13212
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      116
      2966
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe