uimisesta&vesipelastuksesta

uimisesta pitävä

minulla on kohtuu nuori uros koira, ja myös kohtalaisen kokoinen..painoa n.35kg. Kun kesä tässä lähestyy niin ajattelin kysellä jo näin valmiiksi vinkkejä miten koiraa saisi opetettua uimaan ja pitämään vedestä? suunnitelmissa olisi vesipelastuksen aloittaminen kunhan tuo hieman varttuu..miten sen opettaminen/totuttaminen kannattaisi aloittaa? leikin varjolla luultavasti,mutta kaipaisin ihan käytännön vinkkejä.

6

286

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jutella

      Ei täällä joudeta keskustelemaan mitääs koirista, täällä riidellään. Sitä varten tämä palsta on olemassa. Ikävä kyllä.

    • Koirakko

      viime vuonna televisiosta. Vesipelastuskoirat ovat tietämäni mukaan rodultaan vedestä pitäviä koiria. Eli ei niitä tarvitse opettaa pitämään uimisesta, ne rakastavat sitä luonnostaan.
      Googlettamalla löydät varmasti vesipelastus- seurojen sivuja.
      Oletan - en tiedä - että vesipelastuksessa on tärkeää nouto ja "hellät" otteet, ettei koira runtele pelastettaviaan.
      Lisäksi on näitä vedestä etsijäkoiria. Etsivät ruumiita tai muuta...

    • SSE

      Vesipelastushan on nöffien ja lansujen rodunomainen laji, mutta se sopii kaikille uimisesta ja ihmisistä pitäville koirille.Nyt vaan kesällä kokeilet onko se innokas uimari ja uitat sitä paljon.Se kun on keskikokoinen, niin sen voimat kyllä riittää
      veneen vetoon ja hukkuvan pelastamiseen.
      Vepeä voi harrastaa itsekseenki, mut jos laji alkaa suuremmin kiinnostaa, kannattaa liittyä lajia harrastavaan koirakerhoon.Niissä muille kuin lansuille ja nöffeille on aluksi soveltuvuuskoe.

      • tiedä häntä

        Rodusta ei todellakaan voi päätellä mikä sopii mihinkin harrastukseen..meillä Landseer narttu, eikä ikinä ole suostunut lähteä uimaan..ei ikinä!!


      • SSE
        tiedä häntä kirjoitti:

        Rodusta ei todellakaan voi päätellä mikä sopii mihinkin harrastukseen..meillä Landseer narttu, eikä ikinä ole suostunut lähteä uimaan..ei ikinä!!

        Teiän lansu ei sitte oo rodunomainen.
        Nimenomaanhan vesipelastus on niille luontaista
        ja sen vuoksi ei niille tehdä soveltuvuuskoettakaan.


    • Kesällä katsot, mitä koira tuumaa vedestä. Olisi hyvä, jos koiralla on joku lelu tai makupala, johon se on ihan hulluna, helpottaa harjoittelua varmasti. Näin keväällä voit valmistautua treenaamalla tottista ja leikittämällä koiraa - niin että touhuaminen on sen mielestä kivaa. Ehkä koira ei heti innostu vedestä, mutta jos se ei sikä kammoksukaan ihan fobiaan asti, se voi ehkä tykätä enemmän, kun sillä on syy mennä veteen - esim. pallon tms. hakeminen.

      Meillä koirat eivät tykkää vedestä, kahlaievat kyllä ja nuorempi painelee häntä sojossa hakemaan veteen heitettyjä esineitä ja sukeltaa kadonneet perunat pohjalta.

      Vesipelastuksesta sinänsä en siis tiedä yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1338
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      316
      1146
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      968
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      306
      940
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      791
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      130
      747
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      47
      696
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      193
      682
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      546
    Aihe