Mondeon mottori kuumenee , oliskohan tuuletin rikki, ainakana se ei pyöri ,kun jätin auton tyhjäkäynnille ja avasin konepellin.2500 kierroksilla uskaltaa vielä ajella, mutta pienikin kiihdytys vääntää mittaria kuumaksi. Tuuletin leinee sähkökäyttöinen eikä sukkahousuista ole apua? Koneen olelssa kuuma alkoi kaasua painaessa kuulua pientä surinaa ja "kohinaa" , mikä toisaalta alkoi epäilyttää , että onko jotain vakavempaakin tapahtunut - mitähän se voisi olla - pakoputken vaihdatin vähän aikaa sitten, vaikuttako se koneen käyntiääniin - resonointia lisää yms ?
Moottori kuumenee - tuuletin rikki?
8
7593
Vastaukset
- Vähissä?
Oletko tarkastanut, että jäähdytinnestettä on riittävästi? Näillä keleillä ei tuuletin juurikaan pyöri, paitsi tietysti jos kone käy kuumana, niin silloin pitäisi kyllä pyöriä. Mutta kuumenemisongelma on jossain muualla, jos maantielläkin kuumenee. Eli tarkistahan nesteet, että on riittävästi ja termostaatti, ettei ole juminut kiinni. Kunhan ei vaan tuo "kohina" viittaisi nesteiden kiehumiseen. Se ei tee hyvää koneelle, jos nesteet kiehahtaa.
- Vika selville
Tarkasta neste ja sen kierto.
Tuleeko lämmityslaitteesta kuumaa ilmaa?
Jos ei, ei nestekään kierrä.
Termostaatti voi olla rikki.
Tuuletin voi olla sökö.
Jos omat taidot ei riitä, vie pajalle.
Nesteen vajenemiseenkin pitää löytää syy.
(Vuoto, kannen tiiviste palanut,...?)
Ei riitä, että muistaa lisätä päivittäin litran nestettä.
Ei metriäkään ajoa ylikuumenneella koneella.
Jos kilahtaa, tulee kalliiksi.
Kokemuksesta tiedän..."Tuleeko lämmityslaitteesta kuumaa ilmaa?
Jos ei, ei nestekään kierrä."
Käsittääkseni tesmostaatti ei estä lämmityslaitteen vesikiertoa eli lämmintä tulee ja varsinkin siinä tapauksessa että temari on jämähtänyt kiinni.- halpa..
Rakentelija kirjoitti:
"Tuleeko lämmityslaitteesta kuumaa ilmaa?
Jos ei, ei nestekään kierrä."
Käsittääkseni tesmostaatti ei estä lämmityslaitteen vesikiertoa eli lämmintä tulee ja varsinkin siinä tapauksessa että temari on jämähtänyt kiinni.korjata,vaihda flektin anturi.
- Kuullostaa
Mulla sierrassa oli kans sähköflektit (dohc) eikä ne kuuden vuoden aikana liikkunut kierrostakaan, siitä huolimatta lämmöt pysyi 9 kympissä.
- ruosutnut?
Katsopas auton alle,onko siellä moottorin alta hyvin näkyvä jäähdyttimen vesiputki umpiruostunut
ja nesteet pihalla.Näin kävi minulle Mondeoni kanssa. - kuumenee
hei,saitko selville mikä aiheutti moottorin kuumenemisen?mulla sama vika -97 mallin Mondeossa.Kun ilmastointi on päällä,niin kumpikin puhallin toimii niin kuin pitääkin.
- Mondeo vm 1995
Termostaatti ja vesipumppu olleet arvailuna myös ei-nettikeskusteluissa. Järkevimmiltä tuntuvia syitä, mutta nesteet OK ja lämpö mousee. Olisko vesipumppu? tai hihna poikki? Tänään ammattilaisen kanssa diagnisoitiin, mutta alel emme päässeet. "Suhiseva" ääni lähteekin pakoputksesta (jonka vaihdatin uudeksi noin 2 vko sitten) taa tiivisteestä ja moottoritilassa on voimakas pakokaasun tuoksu. VOISIKO olla niin että vuotava kuuma ilma lämmittää termostaatttia (kaveri puhui "lamdasta") ja näin lämpö mittarissa nousee? Huomenna vien kärryn pakoputkenvaihtopaikkaan ja kuulen kommentit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564214SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2874108Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1483606Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923535Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä773065Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312457Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161743- 371670