Paljonko vietätte aikaa tietokoneen kanssa?

Oletteko tulleet riippuvaiseksi?
Avaatteko joka päivä koneen, vai onko päiviä jolloin ette muista koko konetta?
Minä olen tullut riippuvaiseksi. Ajattelen kesää kun muutan maalle ja sanoimme irti lankapuhelimenkin, kun kummallakin on kännykkä.
Jaa-a, mitä nyt avuksi.
Meillä ei ole kannettavaa konetta.

7

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina mukana

      Kovin olen tottunut! Mökilläkin on iltapuhteita ja sateisia päiviä. Eikä ole yksinäistä,kun aina täällä palstalla on joku,vaikkakin tuntematon,sekin riittää.

    • reetta2

      Käytän tietokonetta päivittäin jos vain on mahdollista. Syys-talvikaudella työ vaatii koneen käyttöä. Yhteydet lasten perheiden kanssa toimivat koneen välityksellä, valokuvat ym. hauskuudet. Toki puhelinyhteydetkin toimivat joskus tuntuu kun soittaja olisi lähempänä kun kuulee äänen.

      Hoidan myös ns juoksevat asiat koneella ja ihan mukava on kirjoitella palstoillekin. Kirjoittajat miellän miltei hyviksi ystäviksi----koko poppoon----. Kirjoitellaan niin tutuiksi tullaan, skypeilläkin voidaan. Tavaksi on tullut tarkistaa asioita "netistä".

    • Silja

      Netissä voi käydä kirjaston koneella, jos sellainen löytyy siedettävän matkan päästä.

    • jää kesällä unohduksiin

      Kesäasunnolla on puolen vuoden ajan paljon mielenkiintoisempaa tekemistä kuin tietokoneen näpyttely. Tästä saa tarpeekseen talven aikana. Kun hoitaa pientä kasvihuonetta ja juurikasmaata sekä tekee vähän metsätöitä, niin jaksaa taas talvella katsella mitä muut maailmanmenosta ajattelevat.

    • että kirjat on kivoja

      Pitää lukea kirjoja.
      Tietysti jos haluaa päästä koukusta, niin on otettava toinen himo, esim. naiset tai viina
      tai uhkapelit. Silloin tietokonehimo unohtuu.

    • Suomireissulla ollessani eräs pieni sukulaistyttö taputti minua takamuksille ja totesi: - Taidat istua liikaa tietsikan ääressä kun sun kannikat on mennyt lyttyyn!

      • pullaulla

        koska tämä on mukavaa ajanvietettä,toisekseen täältä saa kaikenlaista tietoa jos vaan osaa hakea oikeista paikoista. Pankkiasiat näkee täältä että kaikki on tullut ja mennyt ajalaan .
        Miksi kesällä ette tarvitse tätä ,tämähän säästää monta turhaa juoksua virastoissa ,,sähköposti on ihan välttämätön --ainakin minulle . Nytkin poika on ollut kohta kuukauden Brasiliassa ,saan melkein joka päivä sieltäkin postia .
        Miksi tämä olisi tarpeeton esm.kesäaikaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5323
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1381
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      769
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      762
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      757
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      746
    9. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      734
    10. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    Aihe