Olen jo monena kesänä haaveillut, että itse joskus pääsisi ajamaan kaksipyöräisellä. Entinen miesystävä vei kokoontumisajoihin mm Rottaralliin ja Suolahteen, ja nyt kun lumet sulivat, ja pyörät alkoivat pörrätä ympärillä...iski aivan tajuton kuume! Olen vasta 20-vuotias, täysin kokematon (pikkumopolla joskus teininä vähän ajellu), eikä tietenkään ajokorttia,minkään menopelin. Suzukit ovat aina olleet suosikkejani! Kuinka pääsisi alkuun? Tai toisin sanoen, millaisesta pyörästä olisi järkevintä aloittaa?
Vastaukset 7
- kiinostaa
hei, oikee valinta harrastukselle, ja vielä suzuki. ehkä vois olla jos kyykky kiinostaa niin 600 gsxf, kova sana, ei liian tehokas, mut jos keulia tahtoo nii sit ärrä. ite alotin siis kyseisellä vaikka oonki mies, mut sillä oli hyvä harjoitella, ei kyllä keulintaa. sun pitänee iskee joku mies jolla on pyörä, kyl se opettaa sua ajaan, varmasti. mun systeri alotti kustomilla pyöräilyn tai ajaa kyl vieläki.
oon kihloissa pyörättömän miehen kanssa nykyään, sitä ei prätkäily kiinnosta, mutta ite haluaisin harrastaa. Vois vähitellen ruveta säästään pyörää ja korttia varten...oon ehdottomasti customien perään!
- no tietenkin
...minkälainen autokoulussa sattuu olemaan.
...no tietysti...mut mut...custom sen täytyy olla ja suzuki! Autokoulussa pääsee ajamaan jonkinlaista, siellä varmasti selviää ainakin minkä kokoista pyörää meikäläinen kykenee hallitsemaan.
Nyt kipaset autokouluun kyselemään vaihtoehtoja
mut eikös se ole aivan sama minkämerkkisellä ja tyyppisellä pyörällä kortin ajat.
Customi on hiukka hankalampi ajaa käsittelykokeessa.
Onnee vaan ja tsemppiä ajoharrastuksen aloittamiseen.- savage
Minä alotin kolme vuotta sitten suzuki savagella,sama pyörä on alla vieläkin ja en vaihda.
Se sattuu vaan kohdalle se ainoo ja oikee pyörä :) - myöhässä?
Jos vielä luet etkä ole ostanut pyörää.
Oma kokemukseni uudelleen aloitukseta:
1. osta niin edullinen peruspyörä, että rahaa jää kunnollisiin varusteisiin JA TULEVIIN KORJAUKSIINKIN. Esim. Suzukilta F:mallit on puolet halvempia kui R-mallit jne.
2. osta heti asialliset varusteet: Käsineet, kypärä, kypärähuppuja, ehkä alkuu tekstiilipuku, ajosaappaat sekä hyvät kerrastot alle.
3. sitten siistiä totutteluajoa eka kesä ja viimeistään toisena kesänä radalle mieluiten kouluttajan kanssa.
4. Muista aina, että vain sinä vastaat turvallisuudestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty521640Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3651379Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto381164- 681156
Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s3521097Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine137989Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel37892Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte204798- 62658
Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i98651
