maalaavia tai muita taiteen ystäviä?

lintu sininen

Minkälaisesta taiteesta pidät?

Maalaatko itse ja miten toivot että kuviasi tulkitaan?

7

479

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taiteilija

      kyllä maalaan ( koska olen ammattitaiteilija ) enkä todellakaan aseta ennakko-odotuksia kuinka töitäni tulkitaan, koska siinähän idea onkin että jokainen katsoja tulkitsee niitä eri tavalla!

    • bluepoem

      Chagaalista, van gogh,ja monesata muusta, esim Marjatta "tatta" Tapiolasta, Hannu Lukiin maalaa myös mielen kiintoisesti ja tietysti MINÄ itse.

      Töitäni pitää tulkita niiden tunteiden kautta mitä ne katsojassa herättää. Hö tuopa oli persoonaton kommentti ;(
      Mutta mitäsä muuta vois toivoa, tulkinnan suhteen.

    • maalari Jumalan armosta

      se, mitä maalaan. Välillä hyvinkin pikkutarkkaa esittävää taidetta, välillä jotain abstraktia mielen syövereistä. Fiiliksen ja ideoiden mukaan. Välillä saan tilauksiakin - silloin tietysti yritän maalata mahd. hyvin asiakkaan ehdoilla mutta kuitenkin omaa näkemystäni toteuttaen.
      Se mistä itse pidän, vaihtelee sekin. Toisten kopioimisesta en pidä, vaikka se saattaakin olla hyvää harjoittelua.
      Tulkinta on mielenkiintoinen kysymys....kaikki me näemme ja tulkitsemme taidetta eri tavalla. Jokaisen omaa näkemystä tulee kunnioittaa ja siksi en kovin tarkkaan haluakaan määritellä tauluilleni tarinoita - parasta on, kun asiakas kokee taulun omalla tavallaan. Parhaista teoksista löytyy paljon tarinoita ja sävyjä ja niitä jaksaa pysähtyä katsomaan aina uudelleen ja uudelleen. Siitä taitaakin olla kysymys hyvässä taideteoksessa: se pysähdyttää ja herättää tunteita ja ajatuksia.
      Maalaatko sinäkin vai mistä kysymys tuli mieleesi?

      • mirham

        Edelfelt,Gallen-gallela ja Halonen esim. vanhat mestarit ovat parhaita,tuntuu siltä että tänä päivänä ei sellaisia maalareita enää löydy..pidän esittävästä taiteesta eli suur realismi menee yli hilseen...jonkin verran maalaan itsekin ...


      • lintu sininen

        vitamiinia sielulle...

        Mieluiten maalaan ihmisiä "Aatamin asussa",
        Minua kiinnostaa valo/varjo-efektit. Myös vesi ja linnut ovat mielekkäitä motiiveja.

        Tuo kysymykseni tulkinnasta johtui siitä, että joskus itse tauluja katsellessa ei ihan aina pääse jyvälle siitä mitä taiteilija haluaa viestittää. Minulle maalaus on todellakin ulospäin suunnistuvaa kommunikointia. Mietin onko muita jotka kokevat näin. On olemassa esim sanonta: Kauneus on katsojan silmissä (Skönheten finns i betraktarens ögon). Kerran maalaamaani taulua katsoi ihminen joka oli depressiossa ja hän tulkitsi kuvani naisesta joka oli menossa veteen hiekkarannalla kysyen: Ei kai hän vain aio hukuttautua? Kuva oli kesäinen, auringonvalo oli vahva sekä sen luomat varjot. Itse kuvassa ei suinkaan ollut mitään synkkyyteen viittaavaa, taulu muistuttivat lähinnä Skagen-maalareiden tyyliä.Mutta todellakin niin eri tavoin tulkitsemme mitä näemme. Sehän juuri on se rikkaus taiteessa samoin kuin että kun siitä keskustelee muiden kanssa, inspiraatio elpyy. =)


    • akvarelleja ja hiukan öljyllä.Tuo akvarellimaalaus on jotenkin enemmän minun alaani.Öljyjä en osaa vielään käsitellä kaiken taiteen sääntöjen mukaan ja lopputulos ei aina ole sitä, mitä haluaisi.
      Grafiikasta tykkään itse eniten ,kun osaisi itsekkin ......

    • voi, niin monenlaisesta taiteesta, abstraktista esittävään, kuvista kuvanveistoon jne.
      Maalailen itse harrastuspohjalta kaikenlaista, öljyllä, keramiikkaa, kuivapastellia jne, ja toivon, ettei tehtyjä töitä kukaan yritäkään tulkita(?). Tykkää tai ei tykkää, se riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      373
      2336
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1816
    3. 154
      1385
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1214
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      854
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      812
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe