Olen katsellut noita halenssin kenkiä ja ihmetellyt hieman tuota kokoa.
Eli omasta mielestä on noin 43 jalka ja mittataulokon mukaan 26cm eli 42 eli "englantilainen" 8.
Joten kaikki kengät sopisivat?
Osaisiko joku kertoa kokemuksista?
Kengät
8
2116
Vastaukset
- Denier
Ennen oli Halensilla 43 kenkiä, mutta ei enää?
Jos olet käyttänyt kokoa 43 yleensä, niin epäi-
len koon 8 sopivuutta. Mulla on 43 jalka ja
jotkin 42 sandaalit käy, mutta mitkään korkokengät ei sovi jalkaani. Kokeile Klingenin
postimyyntiä. Niillä on 43 kokoja monissa mal-
leissa. Tosin hinta on korkeampi kuin Halensilla.- AuntieUllaCD
Tilasin omat kenkäni www.kunzmann.com nettiikaupasta. Ovat numeroa 12 ja sopivat hyvin 46 numeron jalkaani.
- Susanna-ts
AuntieUllaCD kirjoitti:
Tilasin omat kenkäni www.kunzmann.com nettiikaupasta. Ovat numeroa 12 ja sopivat hyvin 46 numeron jalkaani.
Onnekseni minulle ei ole kasvanut kovin isoja jalkoja, koot 38-40 sopivat ihan hyvin
Susanna-ts kirjoitti:
Onnekseni minulle ei ole kasvanut kovin isoja jalkoja, koot 38-40 sopivat ihan hyvin
Tuntui vain oudolta tuo mitta, mutta kai tuo englantilainen mitta on sen verran harvinainen.
Jos kukaan ei ole kokeillut niin täytynee itse kokeilla.jennicd kirjoitti:
Tuntui vain oudolta tuo mitta, mutta kai tuo englantilainen mitta on sen verran harvinainen.
Jos kukaan ei ole kokeillut niin täytynee itse kokeilla.Tarkoitin tässä pelkästään Halensin kenkiä.
Nuo kenkienmitat tuntuvat heittävän yleensäkin aika rajusti valmistajilla (englantilaiset ja amerikkalaiset mitat), taulokossakin, vaikka puhutaan samasta "standardista".
Toistaiseksi on käynyt aika hyvä tuuri.- sovittamaan
jennicd kirjoitti:
Tarkoitin tässä pelkästään Halensin kenkiä.
Nuo kenkienmitat tuntuvat heittävän yleensäkin aika rajusti valmistajilla (englantilaiset ja amerikkalaiset mitat), taulokossakin, vaikka puhutaan samasta "standardista".
Toistaiseksi on käynyt aika hyvä tuuri.Helsingissä Kenkämarskin alakerrassa on naisten kenkiä aina numeroon 46 asti...tosin pieni valikoima. Joskus tekee löytöjä ja näitä isoja kenkiä saa joskus alesta puoleen hintaan.
- Meeri-Anneli
jennicd kirjoitti:
Tarkoitin tässä pelkästään Halensin kenkiä.
Nuo kenkienmitat tuntuvat heittävän yleensäkin aika rajusti valmistajilla (englantilaiset ja amerikkalaiset mitat), taulokossakin, vaikka puhutaan samasta "standardista".
Toistaiseksi on käynyt aika hyvä tuuri.Kenkämyyjän mitan mukaan jalkani koko on 43. Kävin jokin aika sitten ostamassa parit kengät erikoisliikkeestä, kävelykengät ja avokkaat. Molemmat olivat numeroa 9, avokkaat leveää lestiä. Kengät istuivat kuin hansikas, koskaan minulla ei ole ollut niin hyviä kenkiä. Eilen kävin Halosella ostamassa parit sandaalit kesää varten (käyttöön ja juhlaan). Juhlasandaalit kokoa 42 ja arkisemmat 8 ja hyvin sopivat. Eli kannattaa aina sovittaa, siksi kenkäkauppa olisi parempi. Postimyynnissäkin ainakin pitäisi olla palautusoikeus, joten vaihtaakin periaatteessa voisi oikeaan kokoon (jos löytyy).
Meeri-Anneli kirjoitti:
Kenkämyyjän mitan mukaan jalkani koko on 43. Kävin jokin aika sitten ostamassa parit kengät erikoisliikkeestä, kävelykengät ja avokkaat. Molemmat olivat numeroa 9, avokkaat leveää lestiä. Kengät istuivat kuin hansikas, koskaan minulla ei ole ollut niin hyviä kenkiä. Eilen kävin Halosella ostamassa parit sandaalit kesää varten (käyttöön ja juhlaan). Juhlasandaalit kokoa 42 ja arkisemmat 8 ja hyvin sopivat. Eli kannattaa aina sovittaa, siksi kenkäkauppa olisi parempi. Postimyynnissäkin ainakin pitäisi olla palautusoikeus, joten vaihtaakin periaatteessa voisi oikeaan kokoon (jos löytyy).
tulihan se känkämarskikin sieltä.Ajattelin aloittaa
harrastuksen julkistamisen sillä että vien yhdet reisisaappaat suutarille. Jossain oli juttua pk-seudun asiallisesta suutarista, on kai pudonnut pois tai en vain löytänyt? Voisiko joku auttaa?
Kai tuonne kenkämarskiinkin jossain vaiheessa tulee mentyä tai jos menisi Kaarina K liikkeeseen ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635142Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444954Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2484176Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1293699Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm923266Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372181Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151541Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo141157Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar551063