Olen yrittänyt saada kannettavan ja pöytäkoneen välille lähiverkon. Verkon saan toimimaan, mutta tiedostoja en saa siirrettyä koneesta toiseen..
Siis tilanne nyt:
-asetukset ovat oikein (tietokoneista ymmärtävän kaverin mukaan)
-ping kulkee (mollemmista koneista toisiinsa)
-kansiot on pistetty jaettaviksi
-koneet eivät löydä toisiaan
->"verkkopolkua ei löydy" (tietokoneista ymmärtävä kaveri poistuu kiroillen)
Kaikki on tehty samoin kuin kaverini läppärin ja kotikoneen välille. Jostain syystä samat toimenpiteet eivät toimi minulla.
Tiedostojen jakamisen tuskaa..
6
1023
Vastaukset
Oletan, että pelaatte noita jaettuja Windowsilla. Oletko tarkastanut, että sekä läppäri että pöytäkone on asetettu saman työryhmän (workgroup) jäseniksi? Jos ei ole, niin kokeile sitä.
Mitä käyttöjärjestelmiä koneissa on? WinXP ja 95/98 eivät varmaan suostu jakamaan tiedostoja keskenään, kiitos Microsoftin tavan muutella rajapintoja versiosta toiseen.- ainaskin
on käytossä WinXP, 95/98 ja NT4 sekä 2000 käyttis. Osaavat jakaa tiedostoja helposti.
Ja systeemejä testattu myös kotona kaikilla noilla järjestelmillä. Toimii :-)
- paininut
No oma ongelma ratkesi näin:
Verkkoyhteydet-Lähiverkkoyhteys
asensin sinne OSA NdisFilter Protocol
ja kas xp pro ja xp home (läppärissä) alkoi homma pelittää
en kyllä tiedä onko tuolla vaikutusta, mutta ykskaks ruksin ja boottauksen jälkeen homma alkoi pelittää. Kokeili jos jonkimmoisia kikka vitosia... - Meikä
siinä ei verkko pelaa, hommaa XP pro...
- verkottaja
mitä verkkoa siinä asennetaan ?
- Yllytyshullu
Ja se ratkes kun otin NwLink protokollan käyttöön. Netbeui kaatoi koko verkon toiminnan, ainakin mulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396