Uuden

Focuksen

maalissa selvät värierot etu- ja takapuskurin (kaikki muoviosat) maalissa. Muoviosien maalipinta selvästi tummempi kuin "peltikorissa". Väri on Tonic. Onkohan tavallista, Maalaako Fordi uudestaan " takuuna " ???

8

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TM:n "ranskalaisen" testi, siinä on keulassa peltiä ja 2 erilaista muovia, kaikki eri sävyä... ne on aina

    • fz6s600

      juu itsellä on tonic värinen farmari focus rekisteröity 9.1-2006 ja siinä on huomattavasti tummemmat polttoaineluukku ja puskurit on vähän on törkeän näköinen palapeli! Jos tollaista lähdetään maalailemaan uudestaan taitaa tulla vaan huonompi. kyllähän kun puskureita revitään huollossa kiirellä irti niin naarmuja niihin tulee ja sitten niistä saa alkaa tappeleen. Siitähän se maalaamo kierre alkaa. On se kumma kun ei ole muilla merkeillä havainnut samanlaisia maalausvikoja. Ei ole fordilla taitanut riittää maalia muoviosiin tummuus tulee siitä kun pohja maalipaistaa vielä läpi. Itse olen täynnä kyseistä merkkiä ja auto vaihtuu toiseen merkkiin. harmittaa kun en huomannut autoliikkeessä sävyeroja kun hain autoa olisi saanut jäädä sinne maalattavaksi niin pitkäksi aikaa kun olisi ollut sävyt kohdallaan. Inhottaa kun naapuri kysyi että oletko ajanut kolarin kun puskurit on maalattu noin perseelleen. Mitäs sitä siihen sanoo "kato ford laatua"

      • Eki

        Tämä johtuu siitä että alihankkija toimittaa muoviosat maalattuna kokoonpanotehtaaseen, jolloin koko auton maali ei ole samasta "purkista". Näitä eroja on kyllä muillakin merkeillä. Keskustelin juuri asiasta maalaamossa kun 4 kk vanhan Focuksen puskuri jouduttiin uusimaan. Naapuri peruutti siihen parkkipaikalla. Saatiin kyllä korjattua ja tuli sävyltään parempi kuin uutena.


    • Kauko M

      Moi, kun vertaa uutta ja vanhaa focusta jo sisällä huomaa uuden "halpuuden". Kojelauta hirvittävää röpelöistä pintaa, halpaa kovaa muovia joka puolella. Tarkoitus oli päivittää vanha focus uuteen, mutta ei, hirveän näköinen sisältä.

    • Maalari

      erilaisille pinnoille ja materiaaleille, värin sävy, levittyvyys ja pinta tule koskaan aivan identtiseksi. Olen huomannut useissa autoissa muoviosien värieron metallipintaan verrattuna.

    • primera

      Mulla oli -04 primerassa uutena sama juttu ja vaadin puskurit maalattavaksi takuuseen.
      Nyt on ollut mielessä vaihtaa 2.0 ghia farkkuun, mutta uudessa focuksessa on tosiaankin törkeä väriero ja ainoa väri on musta jossa väriero ei näy.
      Kyllä ne osat saa ihan tehtaallakin samanvärisiksi, jos vain asia kiinnostaisi tarpeeksi.
      Eivät kaikki autot ole samanäköisiä tilkkutäkkejä.

      • Tuo sävyero näkyy varsinkin vaaleissa metalliväreissä. Metallimustassa ei sävyeroa näe ollenkaan, samoin normaalipunainen.

        Jos olette selailleet focuksen esitteitä niin sävyero näkyy esitteissäkin. Siinä mielessä rehtiä toimintaa ettei ole esim Photoshopilla häivytetty sävyeroa esitteiden kuvista.


      • juuri
        Rakentelija kirjoitti:

        Tuo sävyero näkyy varsinkin vaaleissa metalliväreissä. Metallimustassa ei sävyeroa näe ollenkaan, samoin normaalipunainen.

        Jos olette selailleet focuksen esitteitä niin sävyero näkyy esitteissäkin. Siinä mielessä rehtiä toimintaa ettei ole esim Photoshopilla häivytetty sävyeroa esitteiden kuvista.

        automaalaamosta, jossa maalari kertoi, että muovi- ja peltiosat ei maalata yhtaikaa. Maali sinänsä on samaa, mutta metallihohtomaalissa sävyero tulee maaliin mm. märkyydestä. Mitä "märempi" maali syvemmälle "metallihiukkaset" menevät. Samoin ruiskutuspaine kuulemma vaikuttaa tulevaan sävyeroon. Jos ei maalata yhtaikaa kaikkia osia tulee näitä eroja. Pajassa oli juuri " vaadittu" Toyota rav nelosen muoviosia maalattavaksi takuuseen sävyerojen vuoksi. On aivan yleinen vika tietyissä metalliväreissä kertoi maalari !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4278
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe