etsinnässä koira joka täyttäisi kukakuinkin seuraavat kriteerit?
-iso, saa olla tosi iso
-mielellään ei herkkähaukkuinen
-saisi olla senverran " pelottavan näköinen" että varkaat karkottaa, mutta ihmisystävällinen perusluonteeltaan.
- ei ylivilkas , vilkaat koirat ovat kivoja, mutta meillä jo yksi sellainen kotona
- ei kovin pitkää turkkia
oma rotu haussa
7
492
Vastaukset
- tervetäältä
rottweilerilta. Jokainen esittämäsi ehto täyttyy täysin.
Jos nuo kriteerit pitää täyttää.
Kuulostaa aivan irlaninsusikoiralta.- harrastuksia
Itseäni kiinnostaisi hieman että minkälaista puuhaa koiralle aiotte tarjota? En menisi suosittelemaan Rottweileria kotiin jossa koiran kanssa ei tehdä muuta kuin kierretään pieni lenkki kolme kertaa päivässä.
- --------o
se on sitten.
- tai leonbergi
..ehkä nöffikin. En kuitenkaan suosittelisi rotikkaa noihin raameihin. :)
- rotikka se on
Nöffi ei käy, se ei ole pelottavan näköinen kenenkään mielestä. Irlanninsusikoira taas... no jaa...
Rotikka on kaikkea mitä kirjoittaja haluaa; jonkun mielestä jopa pelottavan näköinen, mutta ihmisystävällinen. Ei haukkuherkkä ja jos ja kun haukkuu, niin miellyttävää matalaa haukkua, ei kimeää räkytystä.
Rotikka on myöskin iso, tosin ei kyllä mikään aivan jumalattoman iso, että tuo on se huonoiten täyttyvä kohta.
Rotikalla ei oli pitkä turkki eikä ole ylivilkas, vaan hieman laiskemman puoleinen enemmänkin. - aivan koirasta.
rotikka se on kirjoitti:
Nöffi ei käy, se ei ole pelottavan näköinen kenenkään mielestä. Irlanninsusikoira taas... no jaa...
Rotikka on kaikkea mitä kirjoittaja haluaa; jonkun mielestä jopa pelottavan näköinen, mutta ihmisystävällinen. Ei haukkuherkkä ja jos ja kun haukkuu, niin miellyttävää matalaa haukkua, ei kimeää räkytystä.
Rotikka on myöskin iso, tosin ei kyllä mikään aivan jumalattoman iso, että tuo on se huonoiten täyttyvä kohta.
Rotikalla ei oli pitkä turkki eikä ole ylivilkas, vaan hieman laiskemman puoleinen enemmänkin.Meillä ei kyllä tuo rotku ole yhtään laiska, mutta alle parivuotiaalla koiralla kyllä sitä virtää yleensä riittääkin.
Ja kyllä rotikkakin voi olla tosi iso. Riippuu että mistä mitataan. Kovin korkeahan ei ole, mutta on niitä 70-kiloisiakin rotikoita ja se on jo minusta aika iso. Meillä vain päälle 50kg ja lihasmassaa löytyy! : )
Ihania koiria muuten!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491