Kuolevista päähenkilöistä...

no niin!

Eli siis joku sano ettei ne pakosti päähenkilöitä ole jotka kuolee(siis ne 2 joita Rowling näyttää nyt olevan tapattamassa :D)mutta tähän sanon,että Rowling itse sanoi (Harry Potter-fanit suomentamassa haastattelussa),että mitä järkeä on tappaa sivuhenkilöitä,päähenkilöt on kaikkein mielenkiintoisampia :D

Siinäkin Rowling voi huijata,että oikeasti(jos tapattaa)tapattaa kaksi sivuhenkilöä,mutta niin hän sanoi(jotain sinne päin että kun pahaa vastaan taistellaan nii uhreilta ei vältytä)...Ja päähenkilö uhrit ovat kiinnostavimpia,tai jotain sinne päin..

5

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi

      Rowling on varmaan tapattamassa enemmänkin kuin 2 henkilöä. Jotkut niistä on päähenkilöitä mutta se on aika yhdentekevää kuuluvatko ne joukkoon, jotka Rowling on ajatellut jo kauan aikaa sitten tappavansa tai niihin kahteen uuten jotka Rowling nyt ilmoitti. Odotetaan sen kirjan ilmestymistä niin nähdään ketkä kaikki kuolee ja ketkä jää henkiin.

    • Mitä järkeä on tappaa päähenkilö?
      Kirjassa ei enää sen jälkeen ole mitään järkevää.
      Minä en ainakaan kulikisi kirjaa jossa ei ole päähenkilöä.

      Kaikki tietävät,että kaksi kuolee.
      Voldemort on varmasti yksi sellainen,joka kuolee kirjassa toisesta on vaikea sano se voilla opettaja tai sitten Potter tai Hänen joku kaverinsa.

      Ja olen kuulut tai oikeastaan lukenut,että seuraava kirja ei olisi viimeinen jonka Rowling kirjoittaa.
      Jos hän kirjoittaa vielä toisen kirjan eihän vältmättä Potteria Tapa.
      Mutta vaikea on sano joten jäämme siis jännittämään mitten käy. :D

      • Toope

        Jos (ja kun) joku päähenkilöistä kuolee, mun mielestä siinä menee koko kirjasarja pilalle.
        Se vie ikäänkuin pohjan myös muilta kirjoilta, jos esimerkiksi Harry kuolee. Mitä iloa lukea niitä uudestaan, jos tietää, että lopussa tuokin lempihahmoni kuolee.
        Mun lempihahmoni kuolivat jo, Sirius oli ehdoton ykkonen. Veikkaan, että Harry ei kuole.


      • nmnnmmn
        Toope kirjoitti:

        Jos (ja kun) joku päähenkilöistä kuolee, mun mielestä siinä menee koko kirjasarja pilalle.
        Se vie ikäänkuin pohjan myös muilta kirjoilta, jos esimerkiksi Harry kuolee. Mitä iloa lukea niitä uudestaan, jos tietää, että lopussa tuokin lempihahmoni kuolee.
        Mun lempihahmoni kuolivat jo, Sirius oli ehdoton ykkonen. Veikkaan, että Harry ei kuole.

        Eli Voldemortkaan ei voisi kuolla, koska uudestaan lukeminen olisi tylsää kun tietäisi miten kävi? Kyllä minä ainanakin olen lukenut mielelläni esim. kolmosen ja vitosen uudelleen moneen kertaan vaikka tiedän keitä kuolee ja miten sen kolmosen juoneenkäänteet menee.


    • marjut18

      itse en haluaisi että kukaan päähenkilöistä (siis näistä kolmesta ainakaan) kuolisi.. toivotaan parasta ja jaksetaan vielä odottaa viimeistä kirjaa :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      78
      1303
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      931
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe