Riemastuttavatko murkkuikäiset lapsenlapset?

Beaata

Mitenkäs muilla kesä ja murkkuikäiset lapsenlapset? Tulevatko he ns. hoitoon pitkiksi ajoiksi ja jos tulevat, valtaavatko tenavat sänky- ja sohvapaikat, tv:n ja atk:n? Kelpaako ruoka? Miten ongelmia on ratkottu? Meillä sai pojat atk:n jumiin ja kun sanottiin, ettei siihen sitten enää kosketa, otti tytär pojat autoon eikä ole enää yli viikkoon ottanut yhteyttä, vaikka ennen soitti joka päivä.

10

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lea

      Mulle ei ole sentään noin käynny,mutta kun lapset on ollu kotonaan kurittomia on tyttö sanonu ,että kyllä mummo tulee ja pistää teidät kuriin. Ei sekään ole oikein mielestäni. Toi tuolien valtaus on kyllä meilläkin tuttujuttu.

      • ii-li

        "Jos et ole heti kiltisiti, niin naapurin setä (siis MINÄ) kutsuu poliisin". Kiristelin hampaitani ja painuin ohi. Kysymys oli kyllä nuoremmasta kuin murkkuikäisestä, mutta sama asia: sivullisella uhkaileminen on samaa kuin kertoisi, että hän on ilkeä tai pelottava.


      • lea
        ii-li kirjoitti:

        "Jos et ole heti kiltisiti, niin naapurin setä (siis MINÄ) kutsuu poliisin". Kiristelin hampaitani ja painuin ohi. Kysymys oli kyllä nuoremmasta kuin murkkuikäisestä, mutta sama asia: sivullisella uhkaileminen on samaa kuin kertoisi, että hän on ilkeä tai pelottava.

        Näin minäkin sen ajattelin ja huomautinkin siitä,mutta sain vaan makeat naurut.En todellakaan hyväksy tollasta(pelottelua)kenenkään suhteen.


      • ii-li kirjoitti:

        "Jos et ole heti kiltisiti, niin naapurin setä (siis MINÄ) kutsuu poliisin". Kiristelin hampaitani ja painuin ohi. Kysymys oli kyllä nuoremmasta kuin murkkuikäisestä, mutta sama asia: sivullisella uhkaileminen on samaa kuin kertoisi, että hän on ilkeä tai pelottava.

        Yksi YK:n avustustyöntekijä kertoi ensimmäisestä Afrikankomennuksestaan. Kun hän tuli kylään juoksivat kaikki leikki-ikäiset lapset viivana majoihinsa. Syy: heitä oli peloteltu että jollette ole kiltisti, valkoinen mies vie teidät!

        Ihan niinkuin minua pienenä mustalaisilla...


      • ii-li
        vaarivaari kirjoitti:

        Yksi YK:n avustustyöntekijä kertoi ensimmäisestä Afrikankomennuksestaan. Kun hän tuli kylään juoksivat kaikki leikki-ikäiset lapset viivana majoihinsa. Syy: heitä oli peloteltu että jollette ole kiltisti, valkoinen mies vie teidät!

        Ihan niinkuin minua pienenä mustalaisilla...

        ...että "mustalaiset" ryöstäisivät lapsia. Naapurin lapsille kyllä oli opetettu niin, ja he olivat aina peloissaan kun romaniryhmä ilmestyi paikkakunnalle. Yleensä ryhmä hevosineen leiriytyi lihantarkastamon pihaan, mutta kerran aivan meidän kotimme lähelle. Naapurin lapset olivat pelosta kankeina. Leirissä tanssittiin (siellä oli veivattava grammari), ja minä olisin halunnut mennä mukaan. Kahden isomman pojan voimin minut pidettiin kaukana paikasta. Olin silloin 5-vuotias.

        Minun ensimmäinen suuri rakkauteni oli romanityttö. Olin kolmevuotias. Tytöllä oli isot tummat silmät ja pitkät, mustat silmäripset. Hän oli kaunis kuin kuva. Hän asui jossakin lähellä, en tiedä missä, emmekä me kovin monta kertaa tavanneet. Hänen äitinsä kävi kansakoulua. (Äiti oli 16-vuotias.) Sen vuoksi tyttö oli usein koulun pihassa. Minä asuin silloin koululla. - On sekin ollut kovaa! Tyttö oli minun ikäiseni, ja hänen äitinsä vielä lapsi.

        Minun opettajaäitini puolusti koulun kahta romanioppilasta kuin vahtikoira. Molemmat olivat monta vuotta vanhempia kuin muut oppilaat.


    • Markeliina

      lapsia koko kesäkuun hoidossa, toiset vain päivähoidossa, joitakin on ollut yökylässäkin.

      Meillä kaikki tietävät, että mummin kanssa on turha ryppyillä. He syövät kiltisti, mitä eteen kannan. Tietysti pyrin laittamaan sellaista, mistä he pitävät.

      Olen keskustellut lasteni kanssa kasvatuskysymyksistä. Nykyään on vallitsevaa vapaa kasvatus, mutta olen sanonut oman mielipiteeni asiaan ja kaikki tietävät, että meillä ei olla kuin pellossa. Eikä siitä vanhempien auta ottaa nokkiinsa, koska he kuitenkin apua tarvitsevat.

      Lastenlapset tulevat kuitenkin mielellään meille. Olen heidän kanssaan paljon, leikin ja pelaan kaikenlaisia pelejä.

    • viidanhelmi

      Meillä tytär suuttuu jos huomautan jostain.
      Ruoka ei kelpaa, koko mökki on vallattu.
      Olen ollut hissukseen kun käyvät harvakseltaan, asuvat toisella puolella Suomea.
      Rakastan heitä, mutta olen joskus niin kiukkuinen että on pakko lähteä kävelylle.
      Turha yrittää muuttaa mitään kyllä kai ne siitä järkiintyy.
      En itse osannut nuorena olla vanhempien ihmisten mieliksi joten se taitaa olla ongelmana jokaisella sukupolvella.

    • *jemina

      Minulla on pojantytär 13 vee, tällä hetkellä tosi vaikea pikkumurkku. Hän käy kouluaikana noin kerran kuussa viikonloppu / yökylässä. Yleensä silloin kun kotona on mennyt pahasti sukset ristiin. Nyt kesällä olimme yhdessä risteilyllä ja tarkoitus on mennä vielä kesäteatteriin, viikoksi en häntä tällä hetkellä kutsu luokseni.
      Pikkuneiti vietti nuorempana paljon aikaa meillä, koululomia ja kesällä vähintään kaksi viikkoa. Silloin hän ei vielä pitkästynyt ja kiukutellut. Nyt mieheni kuoleman jälkeen, asun pienessä asunnossa, eikä pihan lapsissa ole hänelle tuttuja. Omia kavereita hän ei voi tuoda tänne, en pysty majoittamaan kuin yhden henkilön kerralla. Kyllä hän täällä ollessa sujuvasti valtaa sohvan, TV:n ja tietsikan. Ruoka kyllä maistuu ja suihkussa hän viihtyy tuntitolkulla, varmasti osittain siksi, että kotona lapsia on viisi ja äiti kiljuu vesimaksusta, eikä tyttö saa käydä suihkussa kuin joka toinen päivä. Nyt katsellaan ja elellään tätä vaihetta ja odotellaan tulevia , toivottavasti, rauhallisempia aikoja.

      • Likka

        Vanhin lapsenlapseni on 8-vuotias, joten tämä on vielä edessä.Lapset saavat olla lapsia liian vähän aikaa.Salkkareista opitaan kaikkia ihmissuhdesotkuja. Jo alakouluikäisille markkinoidaan pikkupimujen vaatteita, napapaitoja ja lantiohousuja. Ostan lapsenlapsille usein yöpukuja ja alusvaatteita. En löytänyt mistään kunnon vyötärölle ulottuvia pikkuhousuja, stringejäkin oli pikkutytöille kaupan. Lopulta Hgin Sokokselta löysin ja ostin kaikille tytöille monta paria.Lelutkin ovat kaikenmaailman brätsejä ja hiimanneja. En oikein pidä näistä velhokirjoistakaan.Meidän lastenlasten vanhemmat rajoittavat paljon lastensa tv:n ja videoiden katselua ja mummolassa on sama linja.


    • Beaata

      Hymyilitti lukiessani vastauksianne. Samanlaista on siis ilmapiiri aika monessa paikassa... :-)
      Jos todella rakas tyttäreni vielä ottaa yhteyttä, kuten uskon, otan opikseni: en näe mitään, en kuule mitään, en puhu mitään. Hänen kotonaan ei ole lapsille ollut mitään rajoja. Ehkä siksi, että meillä oli tietyissä asioissa rajoituksia ja niitä valvottiin. Ehkäpä tytär päätti, että heillä lapset saavat aikanaan olla kuten haluavat. Olen kertonut, että meillä on meidän säännöt ja toivon niitä noudatettavan, mutta en puutu siihen mitä kotonanne teette. Ehkä hän ymmärtää paremmin saatuaan ikämittariinsa 6-kymppiä täyteen. Hyvää kesää ja lenkkipolulla tavatessamme ajatellaan, että ehkä heilläkin on murkut kesälaitumilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      42
      10586
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4933
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4743
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe