Lievästi epäreilua

Pentti Nelonen

Euroopan sosialistisen unionin kilpailuvirasto pyrkii taas estämään Microsoftia olemasta innovaatinen.

http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=11&news_id=20066167

On se kumma, että Apple ja linux-firmat saavat tehdä mitä lystäävät, mutta jos Microsoft sattuu jotain tekemään niin heti uhataan miljoonien sakoilla. Samaan aikaan porukka valittelee, että windowsissa ei ole mukana mitään kunnon softaa, siinä ei ole mitään ylimääräisiä ominaisuuksia jne...

Windowsissa ei muka saisi tulla selainta mukana eikä nyt saisi selaimessa tulla edes hakutoimintoa vaikka esimerkiksi Mac OS X:n mukana tulee safari, johon on pultattu hakutoiminto sisään. Linux-puolella tulee firefox ja KDE:n joku oma selain ja molemmissa on hakutoiminnot pultattuna mukaan.

9

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapitalismi vs. sosialismi

      Atlantin rautaesirippu jakaa Euroopan ja Pohjois-Amerikan kahteen osaan.

    • dfs

      mitä innovatiivista siinä on jos pulttaa microsoftin oman msn:n kiinni internet exploreriin ja explorerin sitten windowsiin. Firefox ei kai pulttaa omaa hakupalveluaan kiinni selaimeen ja ei näin tee mitään värää.

    • c=3

      Windowsin mukana saa toki tulla selain (jossa on myös hakutoiminto) ja mediasoitin, mutta ne eivat saa olla kiinteänä osana käyttöjärjestelmää, kuten IE ja Media player.

      EU:n pitäisi rajoittaa tietokoneiden myyntiä siten, että jokainen kone olisi mahdollista ostaa myös ilman Windowsia tai jollakin toisella käyttöjärjestelmällä varustettuna.

      • Eli mun mielestä EU:n pitäisi jopa tehdä laki, jossa valmiina ostettujen koneiden käynnistys tapahtuisi dual bootin kautta. Tai vaihtoehtoisesti käyttäjelle ei myytäisi windows järjestelmää oletuksena vaan asiasta manittaisiin ja myyntihinta kerrottaisiin myös järjestelmän mukaan


    • minä vaan

      Mäkeissä safari ei ole sama kuin tiedostojen ja kansioiden selain, toisin kuin windowsissa internet exploiter.

      • Pentti Nelonen

        Se on samalla nettiselain ja KDE:n tiedostoselain. Se on pultattu KDE:hen kiinni ja sen poistaminen aiheuttaisi sen, että KDE lakkaisi toimimasta.


      • c=3
        Pentti Nelonen kirjoitti:

        Se on samalla nettiselain ja KDE:n tiedostoselain. Se on pultattu KDE:hen kiinni ja sen poistaminen aiheuttaisi sen, että KDE lakkaisi toimimasta.

        KDE ei ole käyttöjärjestelmä ja sen voit helposti poistaa ja asentaa tilalle vaikka Gnomen, Xfce:n, ...


    • fooofooofooffooffooo

      kuin edes tajusinkaan!

      Ethän sinä tiedä Linuxeista YHTÄÄN mitään!

      Safari on selain, joo joo....

      Firefoxissa pultattu hakutoiminto?

      KDE:n selain, pultattu hakutoiminto, ei, en tajua mitä toi yrittää höpöttää...

      Mikrosoft on aiheuttanut euroopalle miljarditappiot pääasiasiassa menetettyinä työtunteina ja toisena windowsin käyttö (taloudellisena) vakoilutyökaluna!

    • Oikeus voitti!.

      Sakot oli Microsoftille ihan oikein,ei tuonlainen peli vetele!!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      417
      5024
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      160
      2906
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2479
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      41
      1704
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      54
      1668
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      47
      1633
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1477
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1197
    9. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      15
      1117
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      164
      1107
    Aihe