Kertokaapas oma mielipiteenne siitä, mihin ehdottomasti veisitte ulkomaalaisen ystävänne, jos sattuisi Suomeen tulemaan. Siis paikkoja, mitkä ovat jopa teitä itseänne hämmästyttäneet ja joita ei joka turisti löydä. Olisin kovasti kiitollinen avustanne. :)
TOP1 Suomi
40
4810
Vastaukset
- Mikitin
Aloitetaan viestiketju itse. Itse veisin vieraani Merenkurkun saaristoon, joka juuri valittiin Unescon maailmanperintöluetteloon.
- savusaunaan
suomalaisessa kesämaisemassa, jossa on rauha ja kiireettämyys.
Sitten veisin sisävesi risteilylle, sillä missän muualla ei ole tätä uskomatonta vesistömäärää kuin meillä täällä. Savonlinna, Joensuu tai Nurmes ainakin ovat sellaisia paikkoja. - rovaniemen ympäristöön
Rovaniemen ympäristössä on aikapaljon nähtävää.
Suomalainen joulupukki tietysti, sitten siellä on tosi isot hiidenkirnut(Rovaniemen eteläpuolella Valajaskosken lähellä).Ei hiidenkirnuille Rovaniemeltä ole potkä matka. - Kuohu
Imatralle laskemaan kuohuvan kosken yli vaijerilla .
- kaunis paikka
Matilanvirralle.Erittäin kaunis paikka Keiteleen rannalla.
- Valtiatar3
Turistit, eritoten japanilaiset, näyttävät ihastelevan ylenpalttisesti nähtävyyksiä, joita ei ole kukaan järjestänyt nähtäväksi. Ne ovat Helsingin Töölön Merikannonrannantiellä tepastelevat valkoposkihanhet. Joka kerran ohi mennessäni niitä on kuvaamassa joukko turisteja. He ihmettelevät eritoten lintujen kesyyttä. Linnut kun eivät piittaa tiituuta ihmisistä, vaikka niillä on poikasiakin joukossaan.
- Tänne veisin vieraani
Haminassa on Bastioni, erikoinen asemakaava, saaristo, upea tori täynnä iloisia ihmisiä.
- rantaan kalliolle
lipputangon viereen! (se on siinä)
- make
Rutalahteen ihmettelemään kylän ainoata keskikaljakuppilaa ja niitä lipittäjiä sisällä ja ulkona, hehe
- ei paha ei
make kirjoitti:
Rutalahteen ihmettelemään kylän ainoata keskikaljakuppilaa ja niitä lipittäjiä sisällä ja ulkona, hehe
111111111111111
- Diapam-Karhu
Tapasin konemetsä-festareilla muutaman belgialaisen tyypin. Sovimme tapaavamme helsingissä seuraavalla viikolla ja näytin heille kallion vehreitä puistoja ja edukkaita ja räkäisiä kallion kuppiloita..
- arska.h.
kuusaan keskuspuistoon tietenkin.siellä on nähtävää paljon.tädit ja sedät nauttivat erilaisia alkoholipitoisia juomia ja tappelevat keskenään.kuusaalle vaan.
- Ändi
Se on yllättävää mitä ulkomaanelävät täällä ihmettelevät. Muutama vuosi sitten lokakuussa ajaessani espanjalaisten vieraiden kanssa Forssasta Helsinkiin yksi kaveri videokuvasi koko matkan metsää tien varrella. Muuten eivät kaverit Espanjassa kuulemma uskoisi miten paljon Suomessa on metsää.
Kävimme myös laskemassa veneellä Ruunaan kosket mutta ne metsätaipaleet kuulemma tekivät suuremman vaikutuksen !- 00710
Suomen nähtävyys nr 1!!
- yksi
Minä Turkulaisena veisin heidät Ruis-salon ja saaristo kierrokselle itse olin aivan myyty kun pien-veneellä pääsin sinne.
- korpeen
löytyy ,karhuja,susia,käärmeitä,hyttysiä ja hirvikärpäsiä
- Elitisti
Ostarilta löytyy mukavasti nykysuomalaisten koko kirjo.
- Haukkalampi
Seutulipulla, puolen tunnin matka, turisti ei itse löydä tätä paikkaa.
- matkaajax
löytyi sivusto, joka kokoaa matkailupalveluja eri kielillä http://www.matkakori.com
Itse ainakin veisin/ohjaisin ystävää menemään paikkoihin, missä palvelua saa omalla tms. vastaavalla kielellä. - 00710
Näkyisi menestys-ja hyvinvointi Suomesta ns. kolikon toinenkin puoli.Hullut ja pultsarit dokaamassa keskellä ostaria.
- karhunkierrokselle
Kuusamoon Pienelle karhunkierrokselle, 12 km:n lenkki mahtavissa maisemissa Juumasta alkaen.
Puijon torniin voisin viedä kunnon suomalaisia maisemia katselemaan. Kuopiossa voisi käydä myös torilla ja Sampo-ravintolassa muikkuja syömässä.
Sisävesilaivalla voisi myös seilailla Kuopio-Mikkeli-Savonlinnan suunnassa.
Koliltakaan ei ole yhtään hassummat maisemat. Ja Lieksassa Ruunaan koskilla saa mahtavaa kyytiä koskenlaskulla.
Hossa Suomussalmella on myös aika mielenkiintoinen paikka; lampia, järviä, jokia, kangasharjuja - kaunista. Sieltä löytyy myös kalliomaalauksia. Ja Julma-Ölkky, rotkojävi Kuusamon puolella rajaa, on ehdoton kokemus.
Oulussa voisi käydä Hupisaarilla ja Ainolan puistossa ja vaikkapa Pohjois-Pohjanmaan museossa. Ja torilta kävellä Pikisaaren läpi Nallikarille. Tietomaakin sieltä löytyy.
Oulusta Kuusamoon vievän tien varressa on mahtavia, aukeita soita. Siellä on opastaulut ja pitkospuut. Simon kunnassa Martimoaapa on yksi huikeimmista soista, mitä olen nähnyt. Siellä on vaellutreitti suon yli Rovaniemen puolelle ja lyhyemmille retkillekin pitkospuut.
Ranuan eläinpuisto on myös hieno paikka. Paljon parempi kuin Ähtäri tai Kitee ja Ranuallahan on kohta hillamarkkinat.
Löytyisihän näitä kohteita vaikka kuinta paljon. Haluatko lisää?- Mikitin
Asiallinen viesti tähän varsin kirjavaan joukkoon. Toki noita saa tulla lisää ja kommenttien kera, että mitä siellä oikeasti on näkemisen arvoista.. :)
Tutustuttaisin Kotkan nähtävyyksiin, veisin meriristeilylle, kävisimme vaikkapa Pyhtään Kaunissaaressa, Kotkassa mm. upeassa vesipuistossa Sapokassa, Langinkosken keisarillisessa kalastusmajassa... Katso.Kotka.fi
Jos tiedät vieraanne kiinnostuskohteet, harrastukset vie tutustumaan sellaiseen paikkaan.
Kotkasta jatkaisin matkaan Haminan linnoitus-ja varuskuntakaupunkiin. Jotkut käyvät rajantuntumassa tai varaavat matkan Viipuriin tai Pietariin.Veisin turistit Tampereella Pyynikin näkötorniin. Näkymät ovat joidenkin mielestä hienommat kuin Näsinneulasta ja kahviosta saa ostettua kaupungin parhaita hillomunkkeja.
Jokatapauksessa veisin ulkomaalaiset pois Helsingistä, ei niitä kuitenkaan sellainen "pikkukaupunki" kiinnosta.- kalle
ei?
- ehdottomasti
Tenojoelle lohen kalastukseen, saimaalle, turun saaristoon, helsinkiin, kesamokille saunomaan, tanssilavalle:) jne. jne.
- ehdottomasti
ladalla naapuriimme venäjälle.
se olisi ikimuistoinen matka. - hennaaa
Ehdottomasti Poriin jos on kesällä sillein että tääl on jatsit.. Täällä on Yyterikin joka on ihana paikka.. ulkomaalaiselle näkemisen arvoinen.. ja samalla voi jatsailla.. :) Eli Poriin vaan ja vaikka ei olisikaan jatsit niin kyllä täällä kaikkee löytyy..
- euroopassa
kesäaikaan muita jatsijuhlia olekaan...ja eikös ne tango, samba ja jatsiole täällä Suomessa syntynykkin.
- Kehä III:n ulkopuolella
... ja naureskeltaisiin Helvetin jäätyvän ennen Suomen maajoukkueen yltämistä EM-karsinnassa eteenpäin (ja nojaltaisiin Juuson gondoliin).
- MB-320s
Kesämökin saunaan , uimaan järveen ja sen jälkeen "puhtoiset vieraat" kesäiselle tanssilavalle - perinteistä suomalaisen tanssimusiikin pariin ..:D
- selviö on
Suomenlinna.
- selviö on
eyyä ehdokkaita on paljon.
Ehdottomasti ainutlaatuisia ovat
- Saaristomeri ja Ahvenanmaa (jotka ovat yksi kokonaisuus) sekä
- niiden lievempi ja mökkirakentamisella Saaristomertakin pahemmin raiskattu versio, eli silti kaunis saaristo välillä Helsinki-Tammisaari-Hanko -> Saaristomerelle
- Suur-Saimaa
- suuret suoalueet, etelämpänä esim. P-Karjalan Patvinsuo. Jos turistilla riittää kuntoa, niin vielä paljon komeampiakin suoehdokkaita löytyy
- vanhojen, luonnontilaisten metsien alueet, joita joutuukin hakemaan ainakin P-Karjalasta ja Kainuusta. Niiden hiljaisuus on kuitenkin jotain ehdotonta.
Näiden lisäksi esittelisin eräitä vanhoja puukirkkojamme.
Sotahistorian harrastajat veisin pitkälle reissulle Ilomantsista Kuhmon kautta Suomussalmelle - umpeutuvaa juoksuhautaa riittää! - sinne veisin...
Tämän paikan löytävät vain harvat...www.reindeerfarm.fi
- istumaan
alasti ja hillomunkkia ja karjalanpiirakkaa(kuivahkoa)huuleen, mämmiä ja koskenkorvaa ja eukkoa päälle.Ja kuumaa vettä ja vihtaa niin että...ja puoli kylää ympäri tirskumaan. Ja kato tossa on Koli...ootteko koskaan nähnynnä nuin isoa vuorta ?! koko pensaslandia aukee niin että kyllä siinä Roomat ja Norjat jää kakkoseksi...
- turistin paikka
Veisin Inarijärven eräässä saaressa olevaan
jääluolaan, siellä ei ihan joka turisti ole käynyt.- Mikitin
Mutta miten tuonne löytää tälläinen tavallinen kaduntallaaja? :)
- nähtävää
Mikitin kirjoitti:
Mutta miten tuonne löytää tälläinen tavallinen kaduntallaaja? :)
Inarijärven rannalla Veskoniemessä on sellainen mielenkiintoinen lomapaikka kun Erähotelli Lapinleuku, sieltä saa moottorivene kuljetuksen
luolalle
- Mikitin
Vieläkin voi jokainen tuoda esille mielenkiintoisia paikkoja Suomesta, sillä tästä aiheesta on kiinnostuneita riittävästi.
Itse tuon esille yhden hienon paikan taasen, eli Edvinin polun, jota olen jo näyttänytkin ulkomaalaisille kavereilleni: http://80.75.96.68/sptkul/userfiles/kansantaide/tmp/edvin_hevonkoski_11.html
Toivon siis lisää vettä myllyyn, että todellakin saisin matkakohteita vierailleni. Kiitos kovasti jo asiallisista vastauksista tähän mennessä! - Mikitin
Mitä näitä muita on kuin Hesan nähtävyydet, Hämeen linna, Turun linna, Savon linna, Porvoo, vanha Rauma. Tuleeko muita mieleen - kaupunkeja, jotka sisältävät jotain mitä ei muualla maailmassa ole, poislukien me suomalaiset. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1373142EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081388
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371101Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621067Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773