TOP1 Suomi

Mikitin

Kertokaapas oma mielipiteenne siitä, mihin ehdottomasti veisitte ulkomaalaisen ystävänne, jos sattuisi Suomeen tulemaan. Siis paikkoja, mitkä ovat jopa teitä itseänne hämmästyttäneet ja joita ei joka turisti löydä. Olisin kovasti kiitollinen avustanne. :)

40

4810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikitin

      Aloitetaan viestiketju itse. Itse veisin vieraani Merenkurkun saaristoon, joka juuri valittiin Unescon maailmanperintöluetteloon.

    • savusaunaan

      suomalaisessa kesämaisemassa, jossa on rauha ja kiireettämyys.
      Sitten veisin sisävesi risteilylle, sillä missän muualla ei ole tätä uskomatonta vesistömäärää kuin meillä täällä. Savonlinna, Joensuu tai Nurmes ainakin ovat sellaisia paikkoja.

    • rovaniemen ympäristöön

      Rovaniemen ympäristössä on aikapaljon nähtävää.
      Suomalainen joulupukki tietysti, sitten siellä on tosi isot hiidenkirnut(Rovaniemen eteläpuolella Valajaskosken lähellä).Ei hiidenkirnuille Rovaniemeltä ole potkä matka.

    • Kuohu

      Imatralle laskemaan kuohuvan kosken yli vaijerilla .

    • kaunis paikka

      Matilanvirralle.Erittäin kaunis paikka Keiteleen rannalla.

    • Valtiatar3

      Turistit, eritoten japanilaiset, näyttävät ihastelevan ylenpalttisesti nähtävyyksiä, joita ei ole kukaan järjestänyt nähtäväksi. Ne ovat Helsingin Töölön Merikannonrannantiellä tepastelevat valkoposkihanhet. Joka kerran ohi mennessäni niitä on kuvaamassa joukko turisteja. He ihmettelevät eritoten lintujen kesyyttä. Linnut kun eivät piittaa tiituuta ihmisistä, vaikka niillä on poikasiakin joukossaan.

    • Tänne veisin vieraani

      Haminassa on Bastioni, erikoinen asemakaava, saaristo, upea tori täynnä iloisia ihmisiä.

    • rantaan kalliolle

      lipputangon viereen! (se on siinä)

      • make

        Rutalahteen ihmettelemään kylän ainoata keskikaljakuppilaa ja niitä lipittäjiä sisällä ja ulkona, hehe


      • ei paha ei
        make kirjoitti:

        Rutalahteen ihmettelemään kylän ainoata keskikaljakuppilaa ja niitä lipittäjiä sisällä ja ulkona, hehe

        111111111111111


    • Diapam-Karhu

      Tapasin konemetsä-festareilla muutaman belgialaisen tyypin. Sovimme tapaavamme helsingissä seuraavalla viikolla ja näytin heille kallion vehreitä puistoja ja edukkaita ja räkäisiä kallion kuppiloita..

    • arska.h.

      kuusaan keskuspuistoon tietenkin.siellä on nähtävää paljon.tädit ja sedät nauttivat erilaisia alkoholipitoisia juomia ja tappelevat keskenään.kuusaalle vaan.

    • Ändi

      Se on yllättävää mitä ulkomaanelävät täällä ihmettelevät. Muutama vuosi sitten lokakuussa ajaessani espanjalaisten vieraiden kanssa Forssasta Helsinkiin yksi kaveri videokuvasi koko matkan metsää tien varrella. Muuten eivät kaverit Espanjassa kuulemma uskoisi miten paljon Suomessa on metsää.

      Kävimme myös laskemassa veneellä Ruunaan kosket mutta ne metsätaipaleet kuulemma tekivät suuremman vaikutuksen !

      • 00710

        Suomen nähtävyys nr 1!!


    • yksi

      Minä Turkulaisena veisin heidät Ruis-salon ja saaristo kierrokselle itse olin aivan myyty kun pien-veneellä pääsin sinne.

    • korpeen

      löytyy ,karhuja,susia,käärmeitä,hyttysiä ja hirvikärpäsiä

    • Elitisti

      Ostarilta löytyy mukavasti nykysuomalaisten koko kirjo.

    • Haukkalampi

      Seutulipulla, puolen tunnin matka, turisti ei itse löydä tätä paikkaa.

    • matkaajax

      löytyi sivusto, joka kokoaa matkailupalveluja eri kielillä http://www.matkakori.com

      Itse ainakin veisin/ohjaisin ystävää menemään paikkoihin, missä palvelua saa omalla tms. vastaavalla kielellä.

    • 00710

      Näkyisi menestys-ja hyvinvointi Suomesta ns. kolikon toinenkin puoli.Hullut ja pultsarit dokaamassa keskellä ostaria.

    • karhunkierrokselle

      Kuusamoon Pienelle karhunkierrokselle, 12 km:n lenkki mahtavissa maisemissa Juumasta alkaen.

      Puijon torniin voisin viedä kunnon suomalaisia maisemia katselemaan. Kuopiossa voisi käydä myös torilla ja Sampo-ravintolassa muikkuja syömässä.

      Sisävesilaivalla voisi myös seilailla Kuopio-Mikkeli-Savonlinnan suunnassa.

      Koliltakaan ei ole yhtään hassummat maisemat. Ja Lieksassa Ruunaan koskilla saa mahtavaa kyytiä koskenlaskulla.

      Hossa Suomussalmella on myös aika mielenkiintoinen paikka; lampia, järviä, jokia, kangasharjuja - kaunista. Sieltä löytyy myös kalliomaalauksia. Ja Julma-Ölkky, rotkojävi Kuusamon puolella rajaa, on ehdoton kokemus.

      Oulussa voisi käydä Hupisaarilla ja Ainolan puistossa ja vaikkapa Pohjois-Pohjanmaan museossa. Ja torilta kävellä Pikisaaren läpi Nallikarille. Tietomaakin sieltä löytyy.

      Oulusta Kuusamoon vievän tien varressa on mahtavia, aukeita soita. Siellä on opastaulut ja pitkospuut. Simon kunnassa Martimoaapa on yksi huikeimmista soista, mitä olen nähnyt. Siellä on vaellutreitti suon yli Rovaniemen puolelle ja lyhyemmille retkillekin pitkospuut.

      Ranuan eläinpuisto on myös hieno paikka. Paljon parempi kuin Ähtäri tai Kitee ja Ranuallahan on kohta hillamarkkinat.

      Löytyisihän näitä kohteita vaikka kuinta paljon. Haluatko lisää?

      • Mikitin

        Asiallinen viesti tähän varsin kirjavaan joukkoon. Toki noita saa tulla lisää ja kommenttien kera, että mitä siellä oikeasti on näkemisen arvoista.. :)


    • Tutustuttaisin Kotkan nähtävyyksiin, veisin meriristeilylle, kävisimme vaikkapa Pyhtään Kaunissaaressa, Kotkassa mm. upeassa vesipuistossa Sapokassa, Langinkosken keisarillisessa kalastusmajassa... Katso.Kotka.fi
      Jos tiedät vieraanne kiinnostuskohteet, harrastukset vie tutustumaan sellaiseen paikkaan.
      Kotkasta jatkaisin matkaan Haminan linnoitus-ja varuskuntakaupunkiin. Jotkut käyvät rajantuntumassa tai varaavat matkan Viipuriin tai Pietariin.

    • Veisin turistit Tampereella Pyynikin näkötorniin. Näkymät ovat joidenkin mielestä hienommat kuin Näsinneulasta ja kahviosta saa ostettua kaupungin parhaita hillomunkkeja.

      Jokatapauksessa veisin ulkomaalaiset pois Helsingistä, ei niitä kuitenkaan sellainen "pikkukaupunki" kiinnosta.

      • kalle

        ei?


    • ehdottomasti

      Tenojoelle lohen kalastukseen, saimaalle, turun saaristoon, helsinkiin, kesamokille saunomaan, tanssilavalle:) jne. jne.

    • ehdottomasti

      ladalla naapuriimme venäjälle.
      se olisi ikimuistoinen matka.

    • hennaaa

      Ehdottomasti Poriin jos on kesällä sillein että tääl on jatsit.. Täällä on Yyterikin joka on ihana paikka.. ulkomaalaiselle näkemisen arvoinen.. ja samalla voi jatsailla.. :) Eli Poriin vaan ja vaikka ei olisikaan jatsit niin kyllä täällä kaikkee löytyy..

      • euroopassa

        kesäaikaan muita jatsijuhlia olekaan...ja eikös ne tango, samba ja jatsiole täällä Suomessa syntynykkin.


    • Kehä III:n ulkopuolella

      ... ja naureskeltaisiin Helvetin jäätyvän ennen Suomen maajoukkueen yltämistä EM-karsinnassa eteenpäin (ja nojaltaisiin Juuson gondoliin).

    • MB-320s

      Kesämökin saunaan , uimaan järveen ja sen jälkeen "puhtoiset vieraat" kesäiselle tanssilavalle - perinteistä suomalaisen tanssimusiikin pariin ..:D

    • selviö on

      Suomenlinna.

    • selviö on

      eyyä ehdokkaita on paljon.
      Ehdottomasti ainutlaatuisia ovat
      - Saaristomeri ja Ahvenanmaa (jotka ovat yksi kokonaisuus) sekä
      - niiden lievempi ja mökkirakentamisella Saaristomertakin pahemmin raiskattu versio, eli silti kaunis saaristo välillä Helsinki-Tammisaari-Hanko -> Saaristomerelle
      - Suur-Saimaa
      - suuret suoalueet, etelämpänä esim. P-Karjalan Patvinsuo. Jos turistilla riittää kuntoa, niin vielä paljon komeampiakin suoehdokkaita löytyy
      - vanhojen, luonnontilaisten metsien alueet, joita joutuukin hakemaan ainakin P-Karjalasta ja Kainuusta. Niiden hiljaisuus on kuitenkin jotain ehdotonta.

      Näiden lisäksi esittelisin eräitä vanhoja puukirkkojamme.

      Sotahistorian harrastajat veisin pitkälle reissulle Ilomantsista Kuhmon kautta Suomussalmelle - umpeutuvaa juoksuhautaa riittää!

    • sinne veisin...

      Tämän paikan löytävät vain harvat...www.reindeerfarm.fi

    • istumaan

      alasti ja hillomunkkia ja karjalanpiirakkaa(kuivahkoa)huuleen, mämmiä ja koskenkorvaa ja eukkoa päälle.Ja kuumaa vettä ja vihtaa niin että...ja puoli kylää ympäri tirskumaan. Ja kato tossa on Koli...ootteko koskaan nähnynnä nuin isoa vuorta ?! koko pensaslandia aukee niin että kyllä siinä Roomat ja Norjat jää kakkoseksi...

    • turistin paikka

      Veisin Inarijärven eräässä saaressa olevaan
      jääluolaan, siellä ei ihan joka turisti ole käynyt.

      • Mikitin

        Mutta miten tuonne löytää tälläinen tavallinen kaduntallaaja? :)


      • nähtävää
        Mikitin kirjoitti:

        Mutta miten tuonne löytää tälläinen tavallinen kaduntallaaja? :)

        Inarijärven rannalla Veskoniemessä on sellainen mielenkiintoinen lomapaikka kun Erähotelli Lapinleuku, sieltä saa moottorivene kuljetuksen
        luolalle


    • Mikitin

      Vieläkin voi jokainen tuoda esille mielenkiintoisia paikkoja Suomesta, sillä tästä aiheesta on kiinnostuneita riittävästi.

      Itse tuon esille yhden hienon paikan taasen, eli Edvinin polun, jota olen jo näyttänytkin ulkomaalaisille kavereilleni: http://80.75.96.68/sptkul/userfiles/kansantaide/tmp/edvin_hevonkoski_11.html

      Toivon siis lisää vettä myllyyn, että todellakin saisin matkakohteita vierailleni. Kiitos kovasti jo asiallisista vastauksista tähän mennessä!

    • Mikitin

      Mitä näitä muita on kuin Hesan nähtävyydet, Hämeen linna, Turun linna, Savon linna, Porvoo, vanha Rauma. Tuleeko muita mieleen - kaupunkeja, jotka sisältävät jotain mitä ei muualla maailmassa ole, poislukien me suomalaiset. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      137
      3142
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2971
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1388
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1101
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1067
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1047
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      987
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      969
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      787
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      773
    Aihe