Hei!
Kuinkahan kauan suunilleen kestää kun pentu, esim. paimenkoira oppii sisäsiistiksi?
Sisäsiistiksi
11
1217
Vastaukset
- kaikesta.
Riippuu yksilöstä ja opetuksesta (mm. siitä, miten paljon on aikaa opettaa). Kerrostalossa asuva oppii varmastikin vähän hitaammin kuin omakotitalossa tai rivitalossa asuva, koska kerrostalosta ei niin nopeasti mennä ulos. Omakotitalossa asuva voi päästää koiransa nopeasti pihalle. Eli kaikki riippuu kaikesta!
- pentu
Meillä pentu oli vajaa 3kk kun alkoi hahmottaa siisteyttä, mutta vast nyt 3,5 kk ikäisenä oppi täysin siistiksi.
Ja toinen hauvamme nyt 5kk ikäisenä oppi vasta ( oma vikamme sillä ensin opetettiin sanomalehdelle :/) Toista emme lehdelle opettaneet ja oppi huomattavasti nopeammin.
Paimenkoiria kumpikin. - Jackiekukka
Meillä oli ennen cockeri, joka oli lopullisen sisäsiisti vasta 9-kuisena. Tosin asuimme silloin kerrostalossa ja ulos ei päässyt niin nopeasti.
Cockerin jälkeen meillä oli sekarotuinen, joka oli 7-kuisena sisäsiisti.
Nyt meillä on 4,5-kuinen sekarotuinen, joka on melkein sisäsiisti jo nyt. Tai nyt on ainakin menossa jonkinlainen murroskohta. Takana oli viikko, ettei sisään tullut yhtään mitään. Kunnes eilen tuli kahdet pisit ja tänään kakat. Eli homma elää. Toisaalta tämän ikäisen ei pitäisi pystyä kuulemma vielä juuri pidättelemään, mutta uskallan silti sanoa, että 5-kuisena tuskin mitään tulee enää sisään. Asiaa edesauttaa se, että asumme omakotitalossa, jossa koiralla aidattu takapiha, ovi voi kesällä olla auki melkein koko ajan ja koira saa tulla ja mennä.
Kaikki koiramme ovat olleet narttuja. - pentu 4kk
Meidän urospentu on nyt 4kk vanha ja osaa pyytää ulos, muttei pysty pidättelemään kun noin 3h kun olemme poissa. Päivisin se joutuu olemaan max 6h yksin, ja on tehnyt yleensä kahdet pissat lehdelle. Lehdet jätetään lattialle vain kun ei olla kotona.
Ylä- ja alamäkiä tulee.. Välillä kaikki sujuu tosi hyvin ja yks päivä tuntuu että se EI OPI IKINÄ. Mutta kyllä ne joskus oppii.
Eli yksilöllistä on... 3kk-1v - muffler66
2-5kk kestää riippuen missä ajassa saat koiran kestämään sen rytmin mikä teidän normaaliin päivää kuuluu.eli ulkona käynti ruokailu makailu ulos yksin olo ulos ruokailu.kun se pysyy mahd pitkään samana niin 2kk aivan mahdollinen jopa nopeamminkin.
- Upeeta =)
Uskomatonta se osaa jo ovella pyytää ulos. Vaikka vasta 10 viikkoinen ja on tosi oppivainen muutenkin se on meidän toisen koiran OMA pentu. Asumme omakotitalossa,niin oppiminen helppoa Emon kanssa saa pihalla olla =).
Itselläni on 4 kk ikäinen pentu ja melkein täysin sisäsiisti on. Kovaa työtä on kyllä tehty koko ajan,mutta nyt helepottaa :)
Sehän on yksilöllistä jokaisen koiran kohdalla miten nopeasti oppii sisäsiistiksi,myös omistajasta se hieman riippuu,miten ahkerasti jaksaa juosta ulkona..- syntynyt
4.1.2006 ja tämän kevään pääsiäisenä muutimme uuteen asuntoon eikä se ole siellä kertaakaan pissannut sisälle :) kerran on tullut kakat matolle kun meni juhannusluusta maha sekaisin.
Òlemme asuneet aina kerrostalossa ja pennun sisäsiistiksi opettaminen on todella täysin itsestä kiinni. Minä raavsin kotona ollessa noin tunnin välein ulkona oli ilma mikä tahansa, sanomalehdelle emme koiraa ikinä edes opettaneet (kun oli sanomalehtiä lattialla meni 2sekuntia ja koira oli repinyt ne silpuksi). Nykyisin herään aamuisin joko 4.40 (työaamuina) tai 5.10 (viikonloppuisin) viemään koiraa ulos, näin rytmi pysyy aina samana ja koiran maha toimii ilman ongelmia (tiedän tasan tarkkaan että koira on kakannut viimeistään 5.30 ja pääsen viikonloppuna takaisin nukkumaan ja arkisin ehdin ilman kiirettä töihin). Eli opetus kysyy omaa viitseliäisyyttä, alkuun kun nukuin viikonloppuisin 7.30 oli koira pissannut lattialle ja minä olin kärttyinen kun en saanut nukkua pitkään, nyt käytän koiran aikaisin ja pääsen takaisin nukkumaan eli molemmat ovat tyytyvisiä eikä sotkuja tule :) - vanupallo
oppi jo 10 vkosena sisäsiitiksi! nyt ikää n. 20vkoa ja koko ajan kyllä odotetaan takapakkia ;D Oli jo kasvattajalta tullessa lähes sisäsiisti :) Veikkaan että oma neitini ei lähitulevaisuudessa opi, mahdollisimman kauas papereista pisut ja tänään yllätti, päästi rappukäytävään lammikon naapurin edessä :D
- dolli
Meillä meni tasan vuosi,sen jälkeen ei yhtään kertaa oo pissannut matolle eli aika kauan,käytin ehkä aluks liiankin usein ulkona,niin ei oppinut pidättämään pitkään,kannattaa pikkuhiljaa pidentää ulos menoa.
- oppii kun
vain itse jaksat viedä ulos useasti.meidän hovawart uros on ollut sisäsiisti 2.5kk asti eli tosi nopeasti.Vaikka ollan 7h pois oltu ja hän yksinään kotona.Reippaasti vain opettamaan kaikki on sinista itsestäsi kiinni sanoi kuka muu mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313507- 1231399
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111321- 711048
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871026olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26967Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78875