Morjens! Olisko kellään tietoa onko kyseinen paikka enää olemassa? Siis paikka oli joku leirintä-alue olisiko ollut leppävedellä? Muistelin tässä vaan kyseistä paikkaa, yövyttiin siellä kesälomareissulla vuonna -91. Paikka oli suoraan sanoen täydellinen fiasko. Todella törkeä paikka oli. Mökit olivat tosi saastaisia ja oli siellä jonkinlainen uima-allaskin jossa kellui varmaan monen vuoden vesi. Alue ei täyttänyt minkäänlaisia leirintä-alueen vaatimuksia saatika että terveysviranomaiset olisi paikkaa hyväksyneet leirintä-paikaksi. Myös vastaanotossa oli tosi töykeä palvelu. Ihan kuin halusivat karkottaa tulijat jo heti ovella. Semmonen kuva jäi. Meidän naapurimökissä yöpynyt vanhapariskunta oli myös samaa mieltä paikasta, ja he kertoivat ilmoittavansa terveysviranomaisille paikasta. En tiedä sitte kuinka on käynyt? Jälkeenpäin mietittiin kuinka tollanen paikka sai olla pystyssä ylipäätänsä.
Huuhkonvuori?
3
730
Vastaukset
- hoojii
Tarkoittanet varmaanin Leppävirrala ollutta Huuhkonvuori-nimistä paikkaa. Siitä paikasta on jalostunut nyt tanssipaikka Tulenliekki. Tuo mainitsemasi uima-allas siellä näyttää vieläkin olevan, ei tosiaan liene enää kovinkaan aktiivisessa käytössä. Aika paljon on tuo paikka muuttunut niistä 90-luvun ajoista. Täältä voit käydä katsomassa, miltä paikka nykyisin näyttää http://www.tulenliekki.com/.
Kylläpäs on paikka muuttunut sitten viime näkemän eli kesän -91. Vaikea uskoa että kyseessä on todella tämä sama paikka. Ilmeisesti tuo tanssipaviljonki on rakennettu sitte myöhemmin koska silloin en muista tollaista siellä olleen. Mökit näyttää olevan poissa? ei ainakaan näy kuvissa? Olivat silloin siellä metsän reunassa. Milloinkahan se edellinen lopetti toimintansa sitten? Ei voi muuta sanoa paikasta nykyisellään että hienolta kokonaisuudelta vaikuttaa.
- HyvääLomaa
Vanha ketju, mutta vastaanpa nyt esimerkiksi tuohon täysin väärään käsitykseesi ja törkeään väitteeseesi uima-altaan "monen vuoden vesistä": siinä kylläkin vaihtui koko ajan virtaava luonnon vesi, joka tuli paikalla kulkevasta luonnonpurosta.
Vesi tutkittiin / tutkitutettiin joka vuosi terveysviranomaisten toimesta, ja todistus laitettiin kahvion oviin avoimesti asiakkaiden näkösälle ja luettavaksi. Tuon puron vesi oli nimittäin äärettömän puhdasta, tuhat kertaa puhtaampaa kuin minkään uimahallin vesi! Siinä on harvinaisen vähän mitään bakteereja. Tumman sävyistä se tietysti on, luonnonvetenä - mutta todella puhdasta ja turvallista uida, joka tapauksessa! :O
Mökkejä on edelleen tallessa, mutta puut niiden ympärillä ovat "hieman" kasvaneet kohta kolmessakymmenessä vuodessa, joten jäävät niiden siimekseen... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051170
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116988- 125906
- 91739
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54596Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 72483
