Huomio Pohjanmaa!

Nyt aloitetaan porukalla kansanliike tax freen ja jatkuvan laivaliikenteen palauttamisen puolesta. Tämä maa on todella kahtiajakautunut ja helsinkikeskeisyys vaan lisääntynyt koko ajan. Tämän maan päättäjät tekivät suuren virheen lopettaessaan laivaliikenteen pietarsaaresta ja vaasasta v. 2000. laivoissa ei todellakaan ollut pulaa matkustajista. Aina olivat täynnä, mutta nämä meidän päättäjät silloinen pääministeri Lipponen ja valtiovarainministeri Niinistö halusivat laivojen kulkevan vain helsingistä ja turusta. Joku viisas onjälkeenpäin sanonut että he olisivat voineet estää taxfree liikenteen lopettamisen ja että laivat olisivat kiertäneet jonkun mutkan että tämä tax free olisi voitu säilyttää. Mutta tämä oli sitä poliittista peliä. Oli virhe myydä aikanaan hyvin menestynyt Jakob Lines silloiselle vaasanlaivoille joka taas oli siljan tytäryhtiö joka myöhemmin fuusioitui siljaan ja näin alasajo alkoi. Oltiin tässä viime viikonvaihteessa tallinnan risteilyllä mutta se oli kärsimystä koko matka koska ensin piti ajaa autolla satamaan, matkaan meni 6,5 tuntia ja väsymys oli todella kaamea. Ja hytissä ei saanut hetkeäkään levätä kun naapurihytissä oli joku helsinkiläinen ryyppyporukka mekastamassa koko matkan ajan. Toista oli vanhaan hyvään aikaan jolloin pääsi lähempää ennenkuin tämä "paha virhe" tapahtui. Ja toivottavasti en saa yhtäkään mainosta enää laivamatkoista koska täältä ei niin vain tulla sinne helsinkiin ja hypätä laivaan niinkuin te teette.

7

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostalgiaa

      Muistan kaiholla niitä aikoja, kun sai seilata Wasa Queenillä ruotsiin. Nyt täytyy tyytyä Europaan.

    • Klaus G

      Viime reissulla koko Tallinnan paatti oli täynnä
      jurrisia pohjalaisia. Niitä ei olisi päässyt edes pakoon hyttiä vaihtamalla.

      • joo. En tarvi tollaisia pelle kommentteja ollenkaan täällä! Sanoin vaan että meidän reissu oli sellainen. Siihen en ota kantaa miten arvon kirjoittajan matka on mennyt.


    • Niin ja onneksi olkoon Tallinkille siljan ostosta! Toivottavasti uusi omistaja tajuaa tilanteen ja korjaa sen pikimmiten. Toisten kuin edellinen omistaja joka byrokraattien vallan alla joutui lopettamaan merenkurkun liikenteen.

    • Vai-junnaako

      Mites kansanliike edistyy?

      • Pårs_Reikä

        Hienosti! Laiva kulkee jälleen Vaasasta Uumajaan! Tervetuloa kokeilemaan!


    • Anonyymi

      Suomi ei tuota määrää vaan EU

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe