Kermakalja alkoholipitoista??

CreamBeer

Löysin hassun yksityiskohdan Puoliverisestä prinssistä (s. 306) "Harry tuumaili, että hänen täytyi kai vain odottaa, mitä tapahtuisi juhlailtana _kermakaljan vaikutuksen alaisena_ Kuhnusarvion himmeästi valaistussa huoneessa."

Tuohan selvästi viittaa siihen, että kermakalja ei ole ihan limuun verrattavissa oleva juoma, vaan vähän vahvempaa. Kuitenkin Harrykin on juonut kermakaljaa ainakin 13-vuotiaasta lähtien kun kävi ekaa kertaa Tylyahossa.
Millainen alkoholipolitiikka noilla velhoilla on, kun alaikäisetkin saa juoda mietoja alkoholijuomia? O___O

8

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hennukka-Liinukka

      Yhtälailla nyky nuoretkin juovat olutta.. että ihan ymmärrettävää.

      • CreamBeer

        Jos nimittäin saavat jostain. Mutta eihän Suomessakaan _myydä_ alaikäisille alkoholijuomia. Pottereissa kaverukset saattavat mennä ihan pubiin juomaan sitä, eikä kukaan kysy papereita tms.

        Miksi Kuhnusarviokaan ostaisi juhliinsa kermakaljaa, jos se olisi kiellettyä alaikäisiltä?


      • Hennukka-Liinukka
        CreamBeer kirjoitti:

        Jos nimittäin saavat jostain. Mutta eihän Suomessakaan _myydä_ alaikäisille alkoholijuomia. Pottereissa kaverukset saattavat mennä ihan pubiin juomaan sitä, eikä kukaan kysy papereita tms.

        Miksi Kuhnusarviokaan ostaisi juhliinsa kermakaljaa, jos se olisi kiellettyä alaikäisiltä?

        esimerkiksi Tanskassa myydään Tupakka tuotteita ja olutta 16- vuotiaille. Tämä siis voi olla että taikamaailmassa ei niinkään ajatella ikää. :)


      • Kermakaljassa voi olla alkoholia, mutta velho-
        maailmassa se ei humalluta nuoria, tai sitten
        se on lumottu.


    • Kermakaljassa on todella pieni määrä alkoholia. Jos liikaa juo, niin tietysti silloin saattaa käydä huonommin.

      On myös mahdollista olla sokerin vaikutuksenalaisena.

      • CreamBeer

        "On myös mahdollista olla sokerin vaikutuksenalaisena."

        Totta tietysti, mutta sitten olisi ollut sama, vaikka olisivat juoneet kurpitsamehua tai syöneet suklaasammakoita.
        Koska lauseessa nimenomaan sanotaan, että kermakaljan vaikutuksen alaisena, antaa se kuvan että kyse on alkoholipitoisesta juomasta. Sellaiseksihan KALJA usein mielletään.


      • se on...
        CreamBeer kirjoitti:

        "On myös mahdollista olla sokerin vaikutuksenalaisena."

        Totta tietysti, mutta sitten olisi ollut sama, vaikka olisivat juoneet kurpitsamehua tai syöneet suklaasammakoita.
        Koska lauseessa nimenomaan sanotaan, että kermakaljan vaikutuksen alaisena, antaa se kuvan että kyse on alkoholipitoisesta juomasta. Sellaiseksihan KALJA usein mielletään.

        niin, että velhot saa juoda mietoja alkoholi juomia. Kotitontuthan tulee siitä ihan känniin jos juo kuus (nelosessa sanottiin ku winky ryyppäs hulluna). Ei ne velholapset jokatapauksessa ihan kaikkee saa juoda. Feeniksin killassa oli nimittäin sellanen kohta missä ron ois halunnu siellä sianpäässä ottaa vähän tuliviskiä ku aatteli että siellä ei kysellä ikää, elikkä tästä voi päätellä että muissa paikoissa kysyttäis. Joo sekavaks menee. Tai sitten siinä saatettiin tarkottaa sitä, kun sehän lämmittää se kermakalja niin tulis sellanen lämmin turvallinen olo niin sitten sillä tavalla ei olis niin jäykkä...enpä tiiä ajatus vaan.


    • Santakulta

      Muistetaanpa nyt, että Potterit ovat totaalista fantasiaa.
      Mutta voi olla, että kermakalja on niin mieto juoma, että sitä voi huoletta juoda humaltumatta sen tuopillisen. (niinkuin eräät siiderit, joissa on vain o,7% alkoholia.) Tai sitten aikuisille voi olla vähän terästetympää kermakaljaa, kuka tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      85
      5912
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3527
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      159
      2049
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      228
      1977
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1495
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1011
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      937
    Aihe