Mistä

osa näin vanhaan?

etsin tuskaisesti takapyörän laakeria Honda LEAD NH 125 skootteriin vm. 1984. Räjäytyskuva takapyörän kohdalta auttaisi myös paljon, löytyisi esim. osanumero. Olisiko jossain päin maailmaa nettimyymälää, josta voisi kysyä. Suomessa maahantuoja ihmeissään ja paikalliset jälleenmyyjät myös, koska ei tahdo löytyä noin vanhaan.

4

491

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt otat laakerin irti ja menet lähimpään autotarvikeliikkeeseen laakerin kanssa,saattaa olla että semmoinen löytyy hyllystä kun on malli mukana.
      Voisit myös mitata laakerin ulkokehän,laakerin paksuuden ja akselin paksuuden.
      Niillä tiedoilla varmaan löytyy sopiva vaikka SKF.n luettelosta.
      Hyvässä lykyssä laakerin sivusta löytyy tyyppinumerokin jos on sattunut asennettaessa ulkopuolelle.

      • kerran..

        Laakerista löytyi kaikki tieto, valmistaja , tyyppi jne, mutta sitä ei ko. maahantuojan listalta löytynyt. Laakeri oli valmistettu vain pyörämerkin, tässä tapauksessa Yamahan, alkuperäisosana myytäväksi.


    • väksätin

      Monesti noi kuulalaakerit etenkin moottorin kampiakselin kohdalla ovat merkkikohtaisia. Eli sellasia että kaksi muuta mittaa täsmää ja sitten se yksi ei. Vaihteistoon löytyy yleensä laakerikaupan hyllyltä. Jos et mitat otettuasi löydä laakeriliikkeestäkään etkä alkuperäistäkään löydä, niin sitten ei auta kuin koneistaa ulkokehää suuremmaksi tai tehdä tarkka holkki joka liimataan kiinni. Ja siihen sitten joku standardi laakeri. Mutta luulen että tapauksessasi löytyy joku vakio laakeri. Ja niin kuin tuossa sua jo edellisessä viestissä oisko ollu vanha-erkki neuvoikin, niin mittojen kanssa kauppaan vaan. Älä pety jos ei löydy, ei tuo homma mikään vaikea tapaus vielä ole.

    • se sopiva

      laakeri. Eikä maksanut kun 7€. Nyt vaan naputtelee kiinni sen ja ajeleen! Kiitti vinkistä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      128
      1514
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1348
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      814
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      122
      784
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      62
      715
    6. 53
      691
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      559
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      286
      529
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    Aihe