Honda CB 500 kiinnostaa!

Pojan kanssa katsellaan Honda CB500 kevarin tilalle. Niita näyttää olevan kohtuu edullisia yksilöitä käytettyjen markkinoilla.

Minkälaisessa maineessa CB500 Hondat oikein ovat?

Onko erityisiä tarkistettavia ongelmakohtia?

Aiheutuuko 2-sylinterirakenteesta häiritseviä värinöitä?

Muita kommentteja?
5972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Honda 500 CB on hyvä peli.
Värinöitä ei ole.
Näppärä vehje, ei jää jalkoihin. Kulkee mukavasti, kiihtyy hyvin.
Ohitukset onnistuu reippaasti.
Pystyy ajelemaan vähän huonommissakin tieolosuhteissa.
Hyvä hallita.
Taloudellinen ajaa, edullinen vakuutus.
Ainoa huono puoli on joka on kaikissa ketjuvetosissa, eli rasvausta ketjuihin usein.
Vie hyvin kaks päälläkin kaksi aikuista ihmistä.

Kehrää kuin kissa, kulkee kuin pantteri.



Suosittelen.

T: Honda 500 CB vuodesta -03

Äänestä
  • Sanotaan nyt vaikka näin.Yli 5 kesää ajanneet
    pitävät cb-500 lähinnä mopona.

    Äänestä

Eipä noissa mitään erityisiä ongelma kohtia ole.
Kannattaa katsoa että peli on huollettu säännöllisesti ja muutenkin pidetty asiallisesti niin semmoisellahan päästelee mutkatietä näkymättömiin.

Äänestä

Kyllähän tuo ihan hyvä pärrä on omien kokemuksien perusteella. Kaverilla oli neljä vuotta ja tuli muutaman kerran ajeltua ja oltua kyydissä. Veljellä taas ola Kawasaki ER-5. Kyllä hondasta enemmän tykkään. Ajoasento on pitkällä matkalla miellyttävä ja ehkä kestävämpi pärrä tuo CB. Enemmän kannattaa vain katsoa niitä huoltoja. Itse ostin XJ:n millä on ajettu 120 000 km. Ollut yhdellä omistajalla uudesta lähtien, tiesin että on varmasti hyvässä kunnossa. Jos pyörällä ajettu 30 000 ja 10 eri omistajaa, on melko varmaa, että jossain vaiheessa pyörä on ollut huonolla pidolla.
Ethän kyllä kysellyt muuten prätkän ostosta, mutta ajattelin että ei tästä ainakaan haittaa ole ;)

http://www.bajahill.net/mposto.html

ps. turvallista ajokautta kaikille

Äänestä

Mulla on ollut tollanen vuodesta 1975. Hyvä vehje, kiva ajaa ja helppo huoltaa.
Tää on kylläkin nelipyttynen.

Mopoksi haukkuvat, mutta taidan silti ajaa tällä seuraavatkin 30 vuotta jos kortti on vielä voimassa ja henki pihisee ( ikää meikäläisellä on silloin 81 vuotta ).

Voin silloin kertoa lisää kokemuksia. Muista siis käydä tällä palstalla 13.8. 2036.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Motoristit -58 & -88 kirjoitti:

Pojan kanssa katsellaan Honda CB500 kevarin tilalle. Niita näyttää olevan kohtuu edullisia yksilöitä käytettyjen markkinoilla.

Minkälaisessa maineessa CB500 Hondat oikein ovat?

Onko erityisiä tarkistettavia ongelmakohtia?

Aiheutuuko 2-sylinterirakenteesta häiritseviä värinöitä?

Muita kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu