Täällä on ollut keskustelua Fuji Finepix S 9500 (kai merkki tuli oikein)? elektronisesta tärähdyksen estäjästä. Liikeessä kuitenkin sanottiin, että koneessa ei ole stabilaattoria (kuvanvakainta). Testeissä ei liioin käynyt silmiini mainintaa asiasta.
Osaisiko joku valaista mikä ero näillä kahdella laitteella on, vai onko kysymys samasta asiasta. Asiasta on nyt erillaista infoa ja uskon että monelle ostoa harkitsevalle on asiasta todellista hyötyä. Jos todella tiedät asian niin oletko ystävällinen ja laitat tekstiä palstalle.
Asiaa voisi tietysti kysyä maahantuojalta, mutta täällä keskustelussa asia tulisi tämän palstan lukijoiden tietoon
Fujin tärähdyksen esto....
6
821
Vastaukset
- ja homma pelittää
no niillä todellakin on vissi ero. Optinen kuvanvakaaja, MITÄ EI LÖYDY MISTÄÄN FUJEISTA, liikuttaa linssielementtejä. Näin valo osuu kennolle "kohtisuoraan". Konica Minoltan optiset vakaajat perustuivat taasen koko kennon liikuttamiseen. Mielestäni, ja tämä on vain oma mielipiteeni, paras optinen kuvanvakaaja löytyy tällä hetkellä Panasonicin kameroista (Mega OIS). Optinen kuvanvakaaja ei tietenkään pysäytä kohteen liikettä, vain kameran tärähtelystä johtuvan epäterävyyden. Näin ollen hämärässä ilman salamaa kuvatessa liikuvat kohteet piirtyvät epäterävinä.
Elektroninen vakaaja, JOKA ON FUJIN KAMEROISSA, perustuu tosiasiassa vain ISO-herkkyyden kasvattamiseen (ISO-herkkyydestä enemmän täällä: http://www.pikseli.fi/digifaq/5_herkkyys.html).
Elektroninen kuvanvakaaja siis lisää kuvaan kohinaa eikä siltikään yllä optisen vakaajan tasolle. Mutta hämärässä ISO-herkkyyttä on "pakko" kasvattaa jos ei halua henkilöistä tms. liikkuvista kohteista "haamukuvia".
Kaikkein paras olisi siis mahdollisuus yhdistää optinen kuvanvakaaja ja vähäkohinaiset ISO-herkkyydet. Tämä vaatisi järjestelmäkameran ja kuvanvakaajallisen objektiivin ostoa eli hintaa enemmän kuin tarpeeksi. Jos Fuji olisi tuohon kyselemääsi malliin laittanut optisen vakaajan, en olisi miettinyt sen ostoa hetkeäkään. Vakaajan puutteen takia käännyin Panasonicin puoleen.- kokemusta
Omistan itse fuji S9500 kameran.Pari tuttavaa valokuvauksen harrastajaa huomautti heti vakaajan puutteesta. Kuitenkin jostain ihmeen syystä tärähtäneitä kuvia on tullut todella vähän.. Sitävastoin olen iloinen oikeasti herkemmästä kennosta jolloin voin kuvata hämäräkuvia ilman salamaa..
Kyllä mielestäni hieman liikaa paasataan tuosta vakaajasta. Niin ja jalusta pimeällä messiin.. kokemusta kirjoitti:
Omistan itse fuji S9500 kameran.Pari tuttavaa valokuvauksen harrastajaa huomautti heti vakaajan puutteesta. Kuitenkin jostain ihmeen syystä tärähtäneitä kuvia on tullut todella vähän.. Sitävastoin olen iloinen oikeasti herkemmästä kennosta jolloin voin kuvata hämäräkuvia ilman salamaa..
Kyllä mielestäni hieman liikaa paasataan tuosta vakaajasta. Niin ja jalusta pimeällä messiin..Tuolla elektronisella kuvan vakaimella ei ole mitään tekoa. se on täysin turha. Tuo vakaimen merkitys riippuu paljon kuvaajasta. Mikäli kamerassa on ns.videoetsin siä kannattaa käyttää. Kun kamera on otsaa vasten tuettuna tärähdys vaara on paljon pienenpi. Vakaimen voi hyvin korvata yksijalkaisella jalustalla. toinen tapa on ottaa tukea jostakin.
- on.
hexi kirjoitti:
Tuolla elektronisella kuvan vakaimella ei ole mitään tekoa. se on täysin turha. Tuo vakaimen merkitys riippuu paljon kuvaajasta. Mikäli kamerassa on ns.videoetsin siä kannattaa käyttää. Kun kamera on otsaa vasten tuettuna tärähdys vaara on paljon pienenpi. Vakaimen voi hyvin korvata yksijalkaisella jalustalla. toinen tapa on ottaa tukea jostakin.
Että tuota vakaajaa käytetäessä kamera pyrkii nopeampaan suljin aikaan, muuttaen muita arvoja vastaavasti.
Siis kyllähän se toimii.
Muuten mun vanhassa Hasselblad kamerassani ei ole kuvanvakaajaa .. mitä nyt teen ? - Vakisfani
hexi kirjoitti:
Tuolla elektronisella kuvan vakaimella ei ole mitään tekoa. se on täysin turha. Tuo vakaimen merkitys riippuu paljon kuvaajasta. Mikäli kamerassa on ns.videoetsin siä kannattaa käyttää. Kun kamera on otsaa vasten tuettuna tärähdys vaara on paljon pienenpi. Vakaimen voi hyvin korvata yksijalkaisella jalustalla. toinen tapa on ottaa tukea jostakin.
Kunnollinen, kameran rungossa tai objektiivissa oleva vakain yksi osa kehitystä ja laitteiden paranemista. Canon kyllä rahastaa jostain syystä vakain optikoista rajusti, mutta digizoomi kameroissa se ei vaikuta olevan oleellisesti hintaa nostava tekijä. Sonylta tulee piakkoin järkkäri joka jatkaa Konica Minoltan linjaa ja siinä ilmeisesti on rungossa oleva vakain, kuten edeltäjässään.
Jalustan kanssa ei ole tarpeen, eikä hyväkään käyttää vakajaa, mutta sen voi helposti napsauttaa silloin kuvatessa pois päältä.
Ja Panasonicilta tulee kohta malli 50 jossa on edelleen... ;) - Kuvis2
on. kirjoitti:
Että tuota vakaajaa käytetäessä kamera pyrkii nopeampaan suljin aikaan, muuttaen muita arvoja vastaavasti.
Siis kyllähän se toimii.
Muuten mun vanhassa Hasselblad kamerassani ei ole kuvanvakaajaa .. mitä nyt teen ?Jatkat sillä kuvaamista. Ellet ole valmis siirtymään digiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20315019Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610490Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy10610042Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089321Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529152Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1816497Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump156365Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1636147Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri325579