Viimeisen solun teksti?

Pihtiputaan mummo

Täällä mummon pitäisi tehdä Excel, johon listaisin maksettuja laskuja ja niiden päivämääriä, ja alimmalla (summarivillä) pitäisi olla summien yhteisluku ja VIIMEISIMMÄN laskun päivämäärä. Eli rivejä on vaikkapa kymmenen ja aina maksaessani merkkaan uudelle riville maksetun summan ja sen päivämäärän. Ja sitten alimmalla rivillä pitäisi näkyä, paljonko olen yhteensä maksanut ja milloin viimeksi. Kysymys kuuluukin, minkälaisen kaavan teen tuohon viimeisen päivämäärän soluun. JOs Excelini ymmärtäisi puhetta, sanoisin sille näin:

"Tähän soluun B11: jos ylempi solu on tyhjä, katso sen yläpuolella oleva, jos sekin on tyhjä, katso sen yläpuolella oleva jne. Jos solu ei ole tyhjä, kirjoita tähän sen arvo". Ei varmaan ole vaikeaa mutta kun ei tuo kone ymmärrä ääntä eikä nyrkkiä...

Kiitos etukäteen!

4

683

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavali50

      Jos nyt maksettuja A1:B8. Päivämäärä A-sarakkeessa ja eurot B-sarakkeessa.
      Tee soluun A11 kaava
      =SIIRTYMÄ(A11;-3;0)
      ja soluun B11 kaava
      =SUMMA($B$1:B10)

      Nyt lisäät seuraavan laskun riville 9 ja painat Enter, B10 solu aktivoituu: Lisää -> Lisää rivejä. Summa kaavan alue kasvaa ja siirtymä näyttää edelleen kolmea solua ylempänä olevan arvon.

      toinen tapa:
      Jos viimeisin päivämäärä ja summa saa näkyä jossain muuhalla kuin alapuolella voi käyttää
      esimerkiksi.
      soluun F2 kaava
      =HAKU(50000;A1:A2000)
      soluun G2 kaava
      =SUMMA(B4:B2000)

    • tällä nyt vaikka alkuun

      solu A10 teksti päiväys
      solu b 10 teksti summa

      maalaa solut A10 ja B10 ja kaavaruutuun kirjoitat tietokanta ja ENTER. Nyt pitäisi olla nimetty alue tietokanta
      samoin tee esim.

      solu H1 teksti lakun pvm
      solu I1 teksti laskun summa

      maalaa solut H2 ja I2 ja kaavaruutuun kirjoitat syöttöalue ja ENTER. Nyt pitäisi olla nimetty alue syöttöalue.

      Jos ei onnistu noin niin tee lisäämällä nimi valikon kautta

      lisää nappi yläriville (ennen riviä 10) ja liitä siihen makro UusiLasku

      moduuliin...

      Option Explicit
      Sub UusiLasku()
      Dim Rivi As Long
      On Error GoTo virhe
      If Range("Syöttö").Cells(1, 1) = "" Or _
      Not OnkoPäiväys(Range("Syöttö").Cells(1, 1)) Then
      Range("Syöttö").Cells(1, 1).Select
      MsgBox "Anna päiväys! esim 12.2.2006 tai 12/6/2006", vbInformation
      Exit Sub
      End If
      If Range("Syöttö").Cells(1, 2) = "" Or _
      Not IsNumeric(Range("Syöttö").Cells(1, 2)) Then
      Range("Syöttö").Cells(1, 2).Select
      MsgBox "Anna summa!", vbInformation
      Exit Sub
      End If
      With Range("Tietokanta") ' itse määritelty alue
      Rivi = .Rows.Count 1 'lisätään tietokantaan rivi
      Range("Syöttö").Copy Destination:=.Cells(Rivi, 1) ' kopioidaan tiedot
      .Resize(Rivi).Name = "Tietokanta" ' päivitetään tietokanta lisäyksen jälkeen
      End With
      Range("Tietokanta").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count) = ""
      Range("A10").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count 2, 0) = Range("Syöttö").Cells(1, 1)
      Range("B10").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count 2, 0).FormulaLocal = "=SUMMA(B10:B" & Range("Tietokanta").Rows(2).End(xlDown).Row & ")"
      Range("Syöttö") = "" 'tyhjennetään syöttöalue
      virhe:
      End Sub

      Function OnkoPäiväys(Pvm As String) As Boolean
      Dim Päiväys As Date
      On Error GoTo virhe
      Päiväys = DateValue(Range("Syöttö").Cells(1, 1))
      OnkoPäiväys = True
      Exit Function
      virhe:
      OnkoPäiväys = False
      End Function

      nyt laskee automaattisesti summan yhden tyhjän rivin päähän viimeisestä laskusta( koska helpompi käsitellä asioita näin)
      Voit aivan vapaasti poistaa rivejä välistä tai lopusta ja silti ohjelma toimii oikein!
      Arvot syötetään H2 ja I2 ja sen jälkeen klikkaat nappia.
      Lisäsin vielä tarkistukset tyhjille arvoille sekä tarkistukset, että on päiväys sekä luku
      :-)

    • iisipiisi

      Älä säikähdä aikaisempia vastauksia. Ongelmasi on perin yksinkertainen, mutta harjaantumattomat putkiaivot tuottavat joskus sangen monimutkaisia vastauksia peruskäyttäjälle. Sori, pojat, jos ei kuitenkaan peloteta ei-tietohallintoihmisiä pois tietokoneen äärestä, ok? ;)

      Jos tavoitteenasi on vain saada näkyviin viimeisin päivämäärä, syötä siihen kenttään seuraava kaava:

      =MAX(I10:I12)

      Tuohon I10:I12 -kohtaan maalaat alueen, josta uusin päivämäärä pitää etsiä. MAX-funktio etsii suurinta arvoa taulukosta, joten se samalla etsii myös uusimman päivämäärän.

      Suoittelen, että tuon summauskohdan sijoitat taulukon yläosaan, sillä muutoin saat olla siirtelemässä sitä koko ajan sitä mukaa kuin rivien määrä taulukossa kasvaa.

      Summat saat yskinkertaisesti käyttämällä SUM-funktiota (tai SUMMA suomenkielisessä) ja maalaamalla alueen, josta haluat yhteissumman laskea.

      • Pihtiputaan mummo

        Kiits, hyvät vastaajat, ja erityisesti sinulle, iisipiisi - pakko myöntää, että nuo aiemmat vastaukset saivat niin sanoakseni luun kurkkuun :}

        Mistä pääsenkin seuraavaan mummokysymykseen: mikä on VBA? Hyvä kunde, tuhannet kiitokset neuvostasi, olen varma että se on erinomainen, mutta häpeäkseni on todettava että tietotekniikkakykymme taitavat olla aika eri sfääreissä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      157
      1448
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      103
      1193
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1033
    4. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      42
      856
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      837
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      55
      797
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      71
      733
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      695
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      671
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      176
      668
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      37
      650
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      628
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      104
      565
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      544
    16. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      533
    17. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      518
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      511
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      478
    Aihe