Fedora Core 4 buuttasi asennuksen jälkeen oletusasetuksilla aina automaattisesti suoraan graafiseen käyttöympäristöön. Fedora Core 5 ei, vaan menee aina tekstitilaan, josta on näppäiltävä startx, jotta pääsee graafiseen liittymään.
Miten FC5:n voisi saada automaattisesti buuttasamaan graafiselle puolelle?
Fedora Core 5:n buuttaus graafiseen ympäristöön
linuksi
1
300
Vastaukset
Editoimalla (vain rootin oikeuksilla) /etc/inittab:ia. Katsot jostain sieltä, mikä runlevel X:n eli graafisen tilan käynnistymiseen on FC:ssä, ja muutat sen numeron riviin "id:N:initdefault:", jossa N on tämä löytämäsi luku. Pikahaun perusteella FC:ssä runlevel 5 käynnistää X:n eli sen graafisen tilan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931071
- 55742
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48482- 31469
- 34447
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14441- 38434