tuli sitten hankittua syyte törkeästä pahoinpitelystä (baaritappelu)
lähteekö nyt haulikko ja hirvikivääri valtiolle?
lähteekö luvat?
12
2762
Vastaukset 12
- vaan
Jos et ole niillä mitenkään uhkaillut.
- hakkasit heikompas?
Nyt itket asiaa tällä palstalla? Soita poliisille ja kysy. Etkö uskalla?
- toinen töpeksijä
on se pirulauta kumma jos ei saa kysyä kun on asiaa, on tämä vittumainen palsta. Kuka helvetti haluaa mennä vapaaehtosesti "ehdottamaan" että hakisivat aseet pois. Perkele. En ole alkup.kysymyksen tekijä, mutta sattu pahasti silmään. On varmaan kiva uhitella luuviulu rastaletinkin siellä netin ääressä?
- Väyrynen Jaakko
toinen töpeksijä kirjoitti:
on se pirulauta kumma jos ei saa kysyä kun on asiaa, on tämä vittumainen palsta. Kuka helvetti haluaa mennä vapaaehtosesti "ehdottamaan" että hakisivat aseet pois. Perkele. En ole alkup.kysymyksen tekijä, mutta sattu pahasti silmään. On varmaan kiva uhitella luuviulu rastaletinkin siellä netin ääressä?
Olet sama kirjoittaja kuin alkuperäinenkin.
Admin
- MUTTA
Seuraavien lupien saanti taitaa olla ongelma. Jos hakisit nyt 9mm pistoolille lupaa, lupasi luultavasti evättäisiin. Riippuu tosin paikkakunnasta, mutta uusia lupia ei kannata ihan heti mennä anomaan.
- Prätkähiiri82
Tosin väkivaltarikollisen tausta vaikuttaa uusia lupia myönnettäessä. Mutta tiedän tapauksen, jossa mies ampui veljensä -90 luvulla ja nyt hänellä on taas luvat metsästysaseille. Tällaista en käsitä. On minulle vielä mutkan kautta sukua joten asia on varma!
- tappo
Niin sehän kai vanhenee kymmenessä vuodessa(eli luulisi myös häviävän rekistereistä), murha taashan ei vanhene koskaa.
- ISÄ AURINKOINEN
tappo kirjoitti:
Niin sehän kai vanhenee kymmenessä vuodessa(eli luulisi myös häviävän rekistereistä), murha taashan ei vanhene koskaa.
Paskat ne pahat teot poliisien rekistereistä katoa koskaan. Rikosrekisteri vanhenee ja sieltä poistuu rötöksiä mutta poliisien sisäisessä rekisterissä kaikki säilyy ikuisesti.
Vanhenemis ajat ovat teosta kiinnijäämisen ja siitä rangaistavuuden kannalta olennaisia siis jos rikos vanhenee esim. 5.vuodessa niin voit kehua retostella vuoden 2000 tekosillasi ilman minkäänlaista rangaistuksen vaaraa. - tutkimus
Hallussapitoluvat ovat pääsääntöisesti voimassa toistaiseksi ja viranomainen voi ne myös tarvittaessa peruuttaa. Eli tässä tapauksessa riippuu siitä, miten viranomainen harkintavaltaansa käyttää.
http://www.phpbbplanet.com/armeija/index.php?mforum=armeija
Semper Fidelis
Olinpa tuossa päivänä muutamana käymässä asesepällä kun sisään lampsi kaksi polliisia mukanaan yksi tyyppi.
Polliisit ottivat kaverin sinne jättämät aseet takavarikkoon.
Kaveri kertoi piesseensä työkaverinsa laivalla.
Lieneekö hänellä vanhojakin asioita takana,mene ja tiedä.
Taitaa myös riippua vähän vallesmannistakin,ottaako luvat pois,Turussa ottavat kirjastokortinkin pois.- spol
puliukoilta on tullu asneita keräiltyä että luvat lähtee
- futari2
Jos juttu todellakin etenee törkeänä pahoinpitelynä, niin luvat melko varmasti lähtee - edellyttäen, että joku huomaa sinulla olevan aseita. Ei todellakaan kannata mennä kyselemään asiaa.
Luvat siis lähtee - aseet ei mene valtiolle, vaan saat myydä tai antaa ne eteenpäin henkilölle joka saa niihin hankkimisluvat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831704
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391263Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1261015Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29913S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32835Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41788KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14714Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68690Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul30678Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R44642