Miten Excelissä voi pyöristää luvun ylöspäin lähimpään seuraavaan kokonaislukuun, kyse on makrolla tapahtuvasta toiminnosta ja lähtöluku on single- tyyppinen luku jonka haluan pyöristää ylöspäin seuraavaan kokonaislukuun.
Kati
Luvun pyöristys ylöspäin
5
4503
Vastaukset
- Oleppas hjyvä
CEILING
Show All
Hide All
Returns number rounded up, away from zero, to the nearest multiple of significance. For example, if you want to avoid using pennies in your prices and your product is priced at $4.42, use the formula =CEILING(4.42,0.05) to round prices up to the nearest nickel.
Syntax
CEILING(number,significance)
Number is the value you want to round.
Significance is the multiple to which you want to round.
Remarks
If either argument is nonnumeric, CEILING returns the #VALUE! error value.
Regardless of the sign of number, a value is rounded up when adjusted away from zero. If number is an exact multiple of significance, no rounding occurs.
If number and significance have different signs, CEILING returns the #NUM! error value.- Katikulta
En saa toimimaan VBA-koodissa, antaa seuraavan virheilmoituksen: "Sub-, Function- tai Property-toimintosarjaa ei ole määritetty (Virhe 35)"
Katikulta kirjoitti:
En saa toimimaan VBA-koodissa, antaa seuraavan virheilmoituksen: "Sub-, Function- tai Property-toimintosarjaa ei ole määritetty (Virhe 35)"
vaan näin esim.
luku=Application.WorksheetFunction.Ceiling(Range("A1"), 1)
yksi mahdollinen voisi olla Round Application.WorksheetFunction.Round
VBAssa Round ja Int voisi tulla kysymykseen- Katikulta
kunde kirjoitti:
vaan näin esim.
luku=Application.WorksheetFunction.Ceiling(Range("A1"), 1)
yksi mahdollinen voisi olla Round Application.WorksheetFunction.Round
VBAssa Round ja Int voisi tulla kysymykseenRatkaisin asian Int-komennolla ja lisäämällä katkaistuun lukuun ykkösen. Nyt saan tuloksena ylöspäin seuraavaan kokonaislukuun pyöristetyn luvun, joka toimii oikein mainiosti.
Katikulta kirjoitti:
Ratkaisin asian Int-komennolla ja lisäämällä katkaistuun lukuun ykkösen. Nyt saan tuloksena ylöspäin seuraavaan kokonaislukuun pyöristetyn luvun, joka toimii oikein mainiosti.
toimii erilailla VBA ja Excel
The Round() funktio Excelissä käyttää aritmeettistä pyöristystä, mikä pyöristää .5 ylöspäin kun taas VBA käyttää Bankerin pyöristystä, joka pyöristää ylös tai alas riipuen lähimmästä parillisesta luvusta.
Siis tulokset
3,5 excel 4 ja VBA 4
4,5 Excel 5 ja VBA 4
tolla voi testata
Sub koe()
Range("B1") = Round(Range("A1"), 0)
Range("B2") = Application.WorksheetFunction.Round(Range("A1"), 0)
End Sub
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1313817Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va201783Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos321642Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3101468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu201423Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi421356Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy771009Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti161004Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä127964- 74888