Kolmas poika

Kolmannelle pojalle mietimme nimeä. Pojalla on isoveljet, 4-vuotiaat kaksoset Miro ja Niki ja samantyyppisen nimen haluamme myös nuorimmalle. Siis lyhyt ja ytimekäs, reippaan kuuloinen.
Olemme miettineet nimiä Riko, Topi, Samu, Tami, Sami... Jotenkin tuntuu, että oikea ei kuitenkaan ole vielä löytynyt. Laittakaahan ehdotuksia! Emme hae mitään erikoisuuksia vaan kivan kuuloista nimeä.
18982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

näistä yksikään

Jiri, Juri, Jose, Jimi
Tatu, Tino, Timi
Pyry, Pasi
Lari

Äänestä

Siinä kaksi mukavaa nimeä!

Äänestä

Aki, Aku, Ali, Antti, Antto, Ari, Arsi, Arto, Ele, Ere, Erjo, Esa, Esko, Hans, Heino, Hiski, Hugo, Iiro, Iivo, Isko, Jasu, Jere, Joni, Jori, Julle, Junu, Juri, Jyri, Kari, Kimi, Kiri, Kyrö, Lari, Leo, Liimo, Maks, Manu, Miko, Mirko, Nasto, Niilo, Niko, Nils, Okko, Onni, Oso, Otso, Paavo, Panu, Paul, Pekka, Pekko, Pentti, Pertti, Perttu, Petri, Pieti, Piri, Rami, Raul, Reko, Riku, Roni, Runo, Saku, Sasu, Sauli, Sepi, Silvo, Simo, Sisu, Soini, Sulo, Taavi, Tami, Tani, Tatu, Teo, Tepi, Tero, Timo, Tito, Tomi, Torsti, Turo, Tuulo, Tyko, Uli, Usti, Valo, Veli, Venne, Vesa, Vili, Visa ja Yrjö.

Äänestä
  • Rene, Mano/Manu, Jere,
    Roni, Tino, Jimi, Jami,
    Lari, Tatu, Panu, Atte,
    Pete, Jali, Kimi, Nemo

    Kimi ja Roni -nimissä on tavu
    kummankin veljen nimestä.

    Äänestä

Paljon ehdotuksia on tullut, mutta jotenkin mikään ei iskenyt... Jeren ja Ronin voisi laittaa harkintaan. Lukasta tulee vain mieleen teho-osasto ja Reko ei miellytä... Muistakaan ehdotuksista ei oikein löytynyt. Kylläpäs ollaan vaativia:)
Pojalle halutaan ns. iskevä nimi. Mielellään kovia konsonantteja... Tässä teille haastetta! Ja meille...

Äänestä
  • Tare !

    Äänestä

  • Roni

    Äänestä

  • täälläpäin kirjoitti:

    Roni

    Roni

    Äänestä

mutta myös Jomi, Jori, Romi, Tomi, Orli, Ossi, Okko ja Otto kävisivät. ;)

Äänestä

Tero sopisi muiden poikien nimiin tosi hyvin. Selkeä ja kuuluva nimi, sopii aikuisellekin eikä ole enää niin yleinenkään.

Äänestä
  • Ongelmana vain se, että poikien isän nimi on Tero!

    Äänestä

Riho
Jopi
Aate

Äänestä

noi isoveljien nimet kun yhdistää niin tulee nimi RONI

Äänestä

-----Ehdottomasti Onni on paras nimi.

Äänestä

Nyt on sentään päästy jo niin ptkälle, että vaihtoehtoja on ainakin tällä hetkellä enää kolme! Jotain edistystä tapahtunut;)
Eli listalla on Topi, Samu ja Roni. Kaikki mielestämme niin ihania ja poikamme näyttää jokaiselta vuorotellen! Topissa vain epäilyttää se, että se on vanhahtava nimi, kun taas Miro ja Niki enemmän "nykyaikaisia". Kuulostaako mielestä tyhmältä joukon jatkona? Ja mitä itse kannattaisit? Jos siitä saisi meillekin vähän apuja...

Äänestä
  • RONI, se on ihan hyvä nimi

    Äänestä

  • Joo, Topihan on kyllä vähän eri sarjaa Miron ja Nikin kanssa, vaikkakin se on mielestäni paras nimi noista kolmesta.

    Roni -nimessä olisi tavu kummankin veljen nimestä, joten sen minä tässä tapauksessa valitsisin :)

    Äänestä

Roni on paras! topi ja samu mielestäni enemmän lempinimiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-anniina kirjoitti:

Kolmannelle pojalle mietimme nimeä. Pojalla on isoveljet, 4-vuotiaat kaksoset Miro ja Niki ja samantyyppisen nimen haluamme myös nuorimmalle. Siis lyhyt ja ytimekäs, reippaan kuuloinen.
Olemme miettineet nimiä Riko, Topi, Samu, Tami, Sami... Jotenkin tuntuu, että oikea ei kuitenkaan ole vielä löytynyt. Laittakaahan ehdotuksia! Emme hae mitään erikoisuuksia vaan kivan kuuloista nimeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu