Kertokaapa kokemuksistanne erilaisilla akuilla. Nykyinen on tavallinen täytettävä lyijyakku, jolla on aika tullut täyteen. Kannattaisiko sen tilanne vaihtaa samanlainen tavallinen, suljettu "huoltovapaa" lyijyakku, vai suoraan geeliakku?
Kuinka eri tyypit kestävät talven yli , tarvitseeko joku useammin välilatausta, vai pitäisikö investoida laturiin, jonka voi jättää talven ajaksi päälle pitämään akku latingissa?
Minkälainen akku?
4
782
Vastaukset 4
- mankelix
hapollinen lyijyakku on se paras moottoripyörään ja autoon. Noi geeliakut eivät tule kestämään. Sanon sen kokemuksesta sillä töissä on niitä jonkun verran. Kuukauden jos seisoo lataamatta niin pilalla on. Eikä enää otakaan virtaa. En suosittele.
- ylihuolehtia
Mun tavallinen lyijyakku (exide) on kestänyt jo 5 vuotta / 50 tkm ja pelaa edelleen moitteettomasti.
Varauduin jo uusimaan tänä kesänä, mutta ei vaan näytä hiipumisen merkkejä. Saa nähdä pärjäänko vielä ensi kesän...?
Akkua en ole irrottanut moposta kertaakaan, vedet olen tarkistanut kerran vuodessa ja muistaakseni kerran tilkan lisännyt.
Pari kolme kertaa talvessa latailen (vuorokauden-pari) Bilteman halpislaturilla pienellä virralla, siinä kaikki.
Älkää "ylihuolehtiko" akuistanne, ne menee pilalle! Kyllä se vanha kunnon lyijyakku taitaa sittenkin olla paras kaikista.
Laitoin tossa noin 6 vuotta sitten ajettavaan ruohonleikkuriin Bilteman moottoripyöräakun ja vieläkin pelittää,kaks kertaa oon laittanut vettä lisää ja putsannut navat,siinä kaikki.
Vuos sitten laitoin Eeroon uuden geelin ja nyt jo alkaa tuntumaan ettei enää oo ihan kunnossa.
Ylläpitolaturi on kyllä ihan hyvä ajatus.- xxy
Vanhastaan on tunnettua, että ns. geeli- ja vastaavat ovat tarkkoja ympäristölämpötilalle. Mitä korkeampi lämpö, sitä lyhyempi akun ikä. Ns. tavallinen lyijyakku on tunteettomampi. Vettä ehkä haihtuu enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831704
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391263Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1261015Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29913S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32835Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41788KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14714Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68690Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul30678Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R44642