2 viikkoisen imetys...?

Minä vain..

Meillä tämä nuorimmainen on tämmönen tapaus joka nukkuu todella paljon. Sinänsä ei tietty kovin huono asia, mutta milloin on syöntiväli liian pitkä näin pienellä eli pariviikkoisella?

Päivisin nukkuu syöntien välillä noin neljästä viiteen tuntiin ja joka yö on nukuttu kuutisen tuntia putkeen ennen kuin pikku mies on äkissyt nälkäänsä...Syöminen tapahtuu aika reippaasti, imee vajaat 10min, vaihdetaan vaippa ja sitten tissittelee vielä toiset 10min. Vaikuttaa kyllä ihan tyytyväiseltä, ja itkeskelee harvoin.

Siis pitäisikö pikkuista herätellä syömään vai voinko ihan huoletta imettää vauvan omaan tahtiin? Kärsiikö kasvu noin pitkillä ruokailu väleillä?

Tuntuu ihan erilaiselta koko vauvan hoito kun esikko aikoinaan oli aivan päinvastainen tapaus, aina äänessä ja suunnilleen asui tissillä puolivuotiaaksi asti :)

5

1492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielestäni kuulostaa ihan normaalilta. vauvat on tosiaan kovinkin erilaisia uni- ja syömisrytmiensä suhteen. meidän nuorin nukkui jo sairaalassa yli neljän tunnin unia. hoitajat kehottivat herättämään syömään, mutta vauva ei suostunutkaan oikein koskaan syömään kun herätettiin.. sai ihan tarpeeksi maitoa muutenkin. sen jälkeen vauvan annettiin syödä ja nukkua omaan tahtiin, ja hyvin on mennyt. vauvan ravinnon saantia voi arvioida myös pissan määrästä. jos vaipat täyttyy normaalisti (5-6 vaippaa/vrk)lapsi saa hyvin maitoa. niin ja muutenkin lapsen tyytyväinen olo kertoo, että ei ole nälässä..

    • mielestäni

      Minulla on käsitys, että vauva kasvaa juuri nukkuessaan. Olen aina tuntenut sääliä niitä vauvoja ja pikkulapsia kohtaan, joiden unta häiritään ja herätellään.

      Ojasta allikkoon kyllä meet, jos rupeet herättämään lasta kesken yöunien.

      • mametsu

        en minäkään menisi herättämään
        nukkuvaa vauvaa. omanikin nukkui
        välillä pitkiä pätkiä, ja hyvinhän
        tuo on kasvanut.


    • heluna74

      ihna ok,nauti kun nukkuu.Meillä tyttö oli samanlainen 6 kk asti,sitte alkoi höykytys...Tai noo,mutta söi useemmin ja valvoskeli..

      • valois

        meillä poika nyt 4 viikon ikäinen. Alussa nukkui kans sellasia viiden tunnin jaksoja, yölläkin, hereillä ollessaan söi sit tosi reippaasti. nyt on muutosta tullut niin, että nukkuu lyhyempiä jaksoja päivällä, yöllä syötän 1-2 kertaa edelleen. Oon aatellu kans, että lapsen rytmin mukaan tässä mennään. Neuvolassa sanoi hoitaja, että ei hätää, kun on kasvanut tosi hyvin, kun kolmessa viikossa oli tullut painoa kilon verran lisää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      187
      3194
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      239
      3007
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      183
      2205
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      34
      1819
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      120
      1625
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      212
      1371
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      81
      1085
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      989
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      115
      942
    10. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      891
    Aihe