metallihohtomaalipinnan buleeraus

tourer

en tiedä onko tämä oikea keskusteluryhmä, mutten löytänyt nopealla vilkaisulla parempaakaan. Sorry, jos jollain menee herne väärään paikkaan tämän johdosta. Enkä löytänyt haullakaan vastauksia..

Konepellillä näkyy ikäviä naarmuja - voiko kotikonstein esim. buleerata(?) metallihohtopintaa vai kannattaako jättää suosiolla ammattilaisen tehtäväksi?

Onko kokemuksia hyvistä aineista ko hommaan? Saako autotarvikeliikkeestä?

Onko jossain asiasta jo keskusteltu? Vinkkejä buleeraukseen..?

Kiitoksia jo etukäteen..

3

6941

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen tähän ikään mennessä kiillottanut neljä autoa ja yhden kiillotuttanut ammattifixarilla.

      Kyllä homman pystyy tekemään aika hyvään jamaan itsekin, jos on kärsivällinen. Sen minkä rahassa säästää niin hikipisaroissa häviää.

      Tarvitset:
      1. Korrek Kliineri
      2. AutoGlym Super Resin Polish (punainen etiketti)
      3. AutoGlum Extra Gloss (kulta etiketti)

      Korrekia saa marketistakin, AutoGlymiä autotarvikeliikkeistä. Lisäksi runsaasti puuvillaisia puhtaita, pehmeitä riepuja (ei saa olla pesty pesukoneessa huuhteluaineen kera, pelkällä pyykinpesuaineella)

      Ensin KOVA homma. Korrek Kliineri on tököttiä, joka sisältää hieman hioma-aineita. Sillä hangataan koko auto läpi noin kämmenen kokoisissa alueissa.
      1. levitä vaha kämmenen kokoiselle alueelle
      2. hangataan pyörittävin liikkein voimakkaasti painaen vähän aikaa
      3. puhtaalla rievulla VÄLITÖN kiillotus vahan vielä ollessa kosteaa

      Syvemmissä naarmuissa voit vaikka peukalolla painaa rätin läpi naarmun kohdalta ja hangata ees taas naarmun suuntaan. Sitten uudelleen kohdat 1-3.

      Tämä on kova homma, mutta se kannattaa. Käy läpi koko auto; ovien alareunat ja sisäreunat, ovipielet, kynnykset, valot, helmat jopa mustat muoviosat. Ihan kaikki. Aikaa menee 4-5 tuntia ja hiki tulee.

      Loppu on helppoa.

      Ensin punainen AutoGlym. Levitä koko autoon hangaten ja pyörittäen. Ei läheskään niin kovaa käsittelyä, kuin Korrekilla. Aja auto talliin ja anna vahan muhia yön yli. Vahan kemialliset aineet vaikuttavat hitaasti, vartissa valkoiseksi muuttunut vahapinta ei silti ole vielä läpikuiva.

      Seuraavana aamuna kiillota kevyesti pyyhkien tuo punainen AG ja levitä hankaamatta, sivellen kultainen AG. Ei mustiin muoviosiin. Anna kuivua MINIMISSÄÄN 4 tuntia, mieluummin yön yli, jos haluat loistavan kiillon ja pitkän keston.

      Tärkeätä on vahata auto varjossa, auringon UV-säteily ja lämpösäteily kuivaavat vahan liian pian, ennen kuin se ehtii reagoida pinnan kanssa ja poistaa hapettumat ja muodostaa pitkään kestävän, lasimaisen huippukiiltävän vahakerroksen.

      Itsekin saa hyvää jälkeä, jos jaksaa tehdä. Fixari tekee saman koneilla, mutta se maksaa rahaa.

      Master Eq

      • tourer

        Sen verran on masokistin vikaa, että täytyy kokeilla tuota..

        Toki koneet auttaisivat ja muutaman kympin sijoitus kiillotuskoneeseen tms. ei tässä kohtaa kuulosta pahalta. Voiko/kannattaako tuota kliineriä käsitellä kiillotuskoneella?


      • tourer kirjoitti:

        Sen verran on masokistin vikaa, että täytyy kokeilla tuota..

        Toki koneet auttaisivat ja muutaman kympin sijoitus kiillotuskoneeseen tms. ei tässä kohtaa kuulosta pahalta. Voiko/kannattaako tuota kliineriä käsitellä kiillotuskoneella?

        Etiketin mukaan voi kiillottaa myös koneella. Vaikka Korrekin Kliinerissä on melko vähän hiovia aineita, kannattaa olla varovainen. Kone pyörii kuitenkin sen verran reippaasti, että saattaa syödä kulmista maalin yllättävän nopeasti.

        Kliineri teho perustuu suurimmaksi osaksi kemikaaleihin, kuten ammoniakkiin, jotka syväpuhdistavat epäpuhtaudet epätasaisen maalipinnan "kuopista" ja näin saavat maalipinnan kirkkaaksi.

        Hioma-aineita tekevät muun muassa 3M ja Farecla (varmaan väärin kirjoitettu), ja niitä on useita karkeuksia. Karkealla ensin, sitten hienommalla ja hienommalla. Fixarit vetävät lopuksi kaikkein hienoimmalla kolmeen suuntaan, että myllytyksen jäljet eivät jää näkyviin (pyörrejäljet).

        Good luck, postaa muutama kuva valmiista tapauksesta.

        Ehkä koneen kanssa kannattaa olla aluksi ylivarovainen ja tehdä homma sitten vaikka kahteen kertaan, koska se ei ole niin raskasta kuin käsin.


        Master Eq


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1084
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1059
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      861
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      779
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      640
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      627
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      201
      610
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      582
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      263
      495
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      102
      488
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      408
    17. 30
      407
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      144
      390
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      358
    Aihe