APUA..kissanpentu tuhoaa kodin..

???

mitä avuksi kun kissanpentu syö sähköjohtoja, repii tapetteja, tuhoaa kukat yms. Ruokaa on, paskalaatikko siivotaan joka päivä, raapimispuita 2 kpl ja seurana toinen kissa..mitä voisin tehdä??
hermot rupee kiristyyn joka päiväisestä tuhoamisesta..aikaisemmat kissat eivät ole ikinä tehneet näin paljon tuhoa..jos jollain on hyviä vinkkejä ja kokemuksia..kiitos etukäteen

6

2457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sae

      ikäinen pentu? Mitä muita virikkeitä kissoilla on kuin raapimispuut? Mitä puuhailet kissojen kanssa?

      Kukat kannattaa nostaa amppeleihin tai muuten kissojen ulottumattomiin, tapetit voi käsitellä Feliway-suihkeella ja leikata pennun kynnet, ja sähköjohdot pitää suojata esim halkaistulla puutarhaletkulla tai johtosuojalla.

      Älä kiinnitä pennun tuohoamisiin mitään huomiota, ettet jatkuvasti palkitse sitä pahanteosta. Kissalle kieltokin on palkinto, sehän saa teihin ihmisiin liikettä ja itselleen siten kivaa virikettä. Laita sen sijaan koti mahdollisimman kissaturvalliseksi, että kiellettäviä asioita on mahdollisimman vähän, ja käytä kieltona terävää sähähdystä (tehoaa paremmin kuin loppuunkulunut "ei"). Lisää myös runsaasti virikkeitä, ettei kissojen tarvitse kehitellä niitä itse.

    • jobi

      mulla sama ongelma...sillä erolla, että kissa on jo kohta 2 vuotias ja tihutyöt on alkanut vasta viime keväänä ja ilman mitään sen kummempaa syytä!Tihutöitä tekevä kissa on kylläkin hirmu huomionkipee!!!Minulla on siis 2 kissaa, toinen ei tee mitään pahoja ja ne on ollut yhdessä pienestä asti. Kaiuttimien johdot on poikki(kotiteatteria ei siis enää ole), kaikki sähköjohdot on syöty, verhot revitty, vaasit hajotettu,kyllä en voi siis pitää yhtäkään koriste-esinettä esillä mikä on mallia "hajoava tippuessa"! (tapettia ei onneksi seinissä ole)...kaikenmaailman karkotteita olen kokeillut, mikään ei vaan auta. Kaikkein ärsyttävintä siinä on se, että kissa tekee tuhot yöllä(jälkeen päin ei voi kieltää)...Sen olen huomannut auttavan jos leikitän kissan niin väsyksiin ettei se jaksa enää reagoida leluihin enää illalla ennen kuin meen nukkuun niin yölliset tuhotyöt on pienempiä...Sillä aattelin et voiko se olla jotain huomionhakua??jos vaikka leikkisit kissan kans iltaisin joku pari tuntia päivässä, niin mahtaisikohan se auttaa??Kissahan tarvii unta 16h /vrk eli sittenhän se käyttäis jo aika paljon energiaa leikkimiseen kuin myös hereilläolo-aikaa ;o) Kokeilepa sellasta...muuta ratkaisua siihen en ole itse keksinyt...Oon tosiaan leikittänyt sitä päivittäin niin kauan kunnes sitä ei enää kiinnosta leikkiä, eli pistää maate ja kattoo tylsistyneenä lelua(aktivointilelu on muuten kaikkein tehokkain, se saa kissan liikkumaan eniten) ;o)

    • ???

      Kiitoksia neuvoistanne..pentu on 3 kk vanha eli siis pieni vielä ja toinen kissa on 7 v. Kissoilla on leluja, joilla leikkii..eli siis mun täytyy keksiä enemmän virikkeitä..suihkupullokin on ollu käytössä ja ehkä siitä on ollu jonkin verran apua..tuhotyöt meillä tapahtuu päivisin kun ollaan töiss..kiitoksia paljon teille ja ehkäpä tämä rauhoittuu ajan kanssa kun ikää tulee lisää..

      • Piipot

        Omat kissat oli tosi hurjia nuoruudessaan, menoa ja meininkiä piisas. Johdot jouduttiin kietoo foliopaperiin. Tapetit oli revitty mutta ei se sit lopulta haitannut kun silmä tottui. Pahinta oli yöunien häiriintyminen kun melskasivat sängyssä. Nyt molemmat papparaiset nukkuu enimmän osan päivää, ikää on 17v ja 20v.


      • ...........
        Piipot kirjoitti:

        Omat kissat oli tosi hurjia nuoruudessaan, menoa ja meininkiä piisas. Johdot jouduttiin kietoo foliopaperiin. Tapetit oli revitty mutta ei se sit lopulta haitannut kun silmä tottui. Pahinta oli yöunien häiriintyminen kun melskasivat sängyssä. Nyt molemmat papparaiset nukkuu enimmän osan päivää, ikää on 17v ja 20v.

        joo se on hupaa kun missien öinen kisareitti peräkanaa kulkee mahan päältä. ja yhä uudelleen ja uudelleen..siihenkin tottuu niin että hyvä että edes herää:)


      • ........... kirjoitti:

        joo se on hupaa kun missien öinen kisareitti peräkanaa kulkee mahan päältä. ja yhä uudelleen ja uudelleen..siihenkin tottuu niin että hyvä että edes herää:)

        Mulla tuhoaminen loppu samantien kun ostin feliway suihketta apteekista, eli suihkutat tätä sinne missä kissasi tuhoaa en tiedä mikä siinä on mut tää ei enää pissi sängylle tai mitään kun sitä sumutetta ostin jesh!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      5
      12376
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11153
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      175
      5085
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      28
      3689
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3534
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      46
      3070
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2799
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2218
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      37
      2127
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1935
    Aihe