Royal Enfield Bullet Intiasta?

Reissulainen

Osaakos joku kertoa, miten onnistuisi Intiasta ostetun Bulletin tuonti Suomeen?

Nehan on yleensa 350 cc. 500 saa tilaamalla.

Mita pitaa Suomessa vaihtaa/laittaa katsastukseen?

Jos tuommoisen ostais, niin mita ovat kuluvat osat eli mita varaosia mukaan?

7

5800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turo--Inkeri

      sen tuoda Suomeen, ajamallako? Ja jos niin minkähänlaista reittiä?

      350 lienee ensisijaisesti kotimaan-malli.. siinä on vaihteet oikealla jalalla ja nurinpäin. Kantsis varmistaa että löytyy EU-tyyppihyväksyntä. "Uudemmassa" 500:ssa on länsimaiset hallintalaitteet.

      Ja niiden korjaaminen ja ylipäätään puuhastelu tekniikan kanssa on sitten ihan eri juttu kuin useimmissa nykypyörissä. Tekniikka on pitkälti 1950-luvulta ja toki pirun simppeliä, ja ainakin Intiassa niitä osaa joka kyläseppä laitella.

      Joku porukka kävi joskus 1990-luvun loppupuolella ostamassa sellaiset ja ajelivat Suomeen. Ehkä netistä voisi löytyä tuosta jotain.

      • Tekniikan Maailmassa juttu tuosta reissusta?


      • en tiedä..
        vanha-erkki kirjoitti:

        Tekniikan Maailmassa juttu tuosta reissusta?

        En tiedä onko jossain ollut juttua, mutta peterpanmaailman matka se oli. Porukka tosiaan osti Enfieldit Intiasta ja ajelivat ne Suomeen.

        Ilmeisesti mopot oli niin halpoja, ettei ideana varsinaisesti ollutkaan pyörän tuonti, vaan vaihtoehto vuokrapyörälle..? Muistelen kyllä kuulleeni, että joku matkalle osallistujista olis rekisteröinyt vehkeen kotimaassa.


    • sinä

      haluat sellaisen tuoda itse kun sellaisia löytyy Piikkiöstä Moto Italian tuomana?

      • täällä jossain

        Itse olen samassa veneessä ketjun aloittajan kanssa.

        Olen tuomassa 500Bulletia Intiasta Suomeen jossain vaiheessa, ihan konttitavarana. Pyörä on vielä kaupassa, joten on vielä hieman aikaa tutkia, mutta ei enää pitkään.

        Tiedän että tarvitsee jonkun e-sääntötodistuksen, mutta mistä sen saa?


      • Timo Teee
        täällä jossain kirjoitti:

        Itse olen samassa veneessä ketjun aloittajan kanssa.

        Olen tuomassa 500Bulletia Intiasta Suomeen jossain vaiheessa, ihan konttitavarana. Pyörä on vielä kaupassa, joten on vielä hieman aikaa tutkia, mutta ei enää pitkään.

        Tiedän että tarvitsee jonkun e-sääntötodistuksen, mutta mistä sen saa?

        Voidaksesi rekisteröidä pyörän, sen pitää täyttää EU:n alueella vaaditut asiat. Tähän taas tarvitset mm. CE-vaatimustenmukaisuusvakuutuksen, jonka tavaran valmistaja tekee. Jos tarvitset jotain muita "katsastuspaappereita", niin en sitten tiedä mitä. Parhaiten asiassa neuvoo Ajoneuvohallintokeskus. Sinnepä reippahasti soittamaan.


      • enfieldfani
        Timo Teee kirjoitti:

        Voidaksesi rekisteröidä pyörän, sen pitää täyttää EU:n alueella vaaditut asiat. Tähän taas tarvitset mm. CE-vaatimustenmukaisuusvakuutuksen, jonka tavaran valmistaja tekee. Jos tarvitset jotain muita "katsastuspaappereita", niin en sitten tiedä mitä. Parhaiten asiassa neuvoo Ajoneuvohallintokeskus. Sinnepä reippahasti soittamaan.

        Ne suomeen ajetut peter pan maailman porukoiden pyörät olivat rekistöröimättä jonkun vuoden ennenkuin niihin hoitu paperit ruotsista sikäläisten enfield hemmojen kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe