Salama < 1/200 ?

RumaMies

Heipä hei! Kysyn, voinko saada nopeamman salamoinnin vaikka runko tukee vain 1/200 sekunnin synkka-aikaa? Eli onko salamalaite, jolla saan esimerkiksi 1/500 sekunnin valotuksen salamalla, vai eikö rungon hitaudelle voi mitään?

Minulla on 350D (Flash X-Sync: 1/200 sec -dPreview.com)

6

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoo Koo

      Käyttämällä salaman & kameran nopeaa salamasynkkaa pystyy sitä käyttämään jopa 1/4000 sek. asti, mutta mitä nopeammasta ajasta on kyse, sitä pienemmän tehon salama antaa.

      Tämä toiminto on käytössä vain rungon kanssa yhteensopivilla salamalaitteilla.

    • välähdysaika

      Salamalaitteen välähdysaika on normaalisti erittäin lyhyt. Paljon lyhyempi kuin kameran x-synkronointi. Useat nykyiset salamat pystyvät pidentämään välähdysaikaa niin että kamerassa voidaan käyttää nopeampia suljinaikoja. Jos haluat käyttää salamaa liikkeen pysäyttämiseen, valitse kameran valotusaika manuaalisesti. Valotusaika ei voi olla lyhyempi kuin x-synkronointi eli 350D:n tapauksessa 1/200 s. Niin ja kuvausympäristön on syytä olla hyvin hämärä tai jopa pimeä ettei kuva valotu muuten kuin salaman aikana.

    • olli R

      Niin kuin aiemmat viestit totetavat voit tehdä kaksi eri asiaa, riippuen siitä mitä oikeastaan haluat.

      Jos haluat käyttää salamaa valoisassa täytevalona suurella kameran aukolla ja kamera haluaisi käyttää lyhyempää suljinaikaa kuin 1/200 s, tarvitset ulkoisen salaman, jossa on ns. "High Speed"- tai FP-toiminto. Tämä löytyy Canonin EX-sarjasta ja Sigman 500 Superista. Jos salama on tällä asetuksella, kamera suostuu käyttämään nopeita aikoja.

      Jos taas haluat pysäyttää nopeaa liikettä hämärissä olosuhteissa, anna salaman valon tehdä homma. Kamera manuaalivalotukselle, 1/200 ajaksi, aukko mieleiseksi (TTL-salamalla) tai salaman mukaan (ei-TTL-salamalla). Lyhyt salamanvälähdys kyllä stoppaa liikkeen.

    • Tuo salaman synkka aika tarkoittaa nopeinta aikaa, jolla kareran suljin on kokonaan auki. Lyhyemmillä ajoilla sulkimen takareuna lähtee mukaa ennen kuin suljin on kokonaan auennut. Tästä seuraa, että tulee vain osa kuvasta oikein valottuneena (puolikas ja neljäsosa kuvia). Tämä siksi, koska salaman välähdys on vain noin kymmenestuhannes osa sekunnin verran. Tietysti on olemassa keskussuljin kareroita. Niissä jokaien suljin aika käy salamakuvaukseen. Niiden objektiivit on hyvin kalliita. Tälläinen kamera on esim. Hasselblad.

      • ei onnistu

        Laitappas ne kirjan kannet kiinni. Asenna siihen kameraasi Sigma EF-500 DG SUPER. Sitten luet uudestaan mitä kaveri kirjoitti juuri ennen sinua. Ja perässä tee.


      • salamisti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      812
    2. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      799
    3. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      35
      776
    4. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      681
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      674
    6. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      46
      636
    7. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      186
      629
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      616
    9. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      24
      606
    10. Kylpyläsaaren huonot ruoka-annokset

      Annokset pienenevät ja hinnat nousevat. Bataattiransut 7e ei mistään. Lehtipihvi kutistuu kerta kerralta. Jäätelö halv
      Haapavesi
      21
      604
    Aihe