Mikki$ofta on idiootteja

täynnä, sais ampua ne!

6

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta ne tekee

      sellaisen että vaikka käyttis olis koko ajan samassa koneessa niin siihen tulee aikarajoitus: aivan samoin kuin rekisteröimättömässä shareware-versiossakin, mutta tuossa tapauksessa max. 2 vuotta toimii ja sitten ostettava uusi ja toisinkuin rekisteröidyissä sharewareohjelmissa, tuossa M$:n tapauksessa aikarajoitus säilyisi vaikka se olisikin maksettu ja käyttöoikeus ostettu.

      No, eipähän ole mun murheeni. Mulla uusin Wintoosa on mallia ME.

      Mutta oliskohan aika siirtyä joukolla linuxiin? En pakkotyrkytä Ubuntua vaan miksei vois olla vaikka vaihtoehtoisesti Fedora, OpenSuse, Linspire (se Linspiren ilmainen versio), Debian, Gentoo...noin muutama vain esimerkiksi.

    • vapaakoodari

      Kuka pakottaa ostamaan mikkisoftan käyttisen? Osta Mac, tai laita Linux

      Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa

    • rehellinen

      Onneksi Vistaan tulee kunnolliset suojaukset eikä persaukiset hörhöt pysty sitä saamaan ilmaiseksi, hörhöt joutuvat pakosta tyytymään ilmaiseen lelux käyttikseen.

      • Varmaan?

        Delux käyttistä?


      • Kuinkas sitten sormi pannaan jos haluat vaihtaa tietsikkaan osia tai joudut formatoimaan kovon. Se tarkoittaa, että joudut ostamaan uuden käyttiksen. Tuo alkaa käydä hiukka kalliiksi. Eihän sitä koskaan tiedä milloin tulee pakko formatointi. Sellaisen voi aiheuttaa jokin virus ja niitähän vintussulle on rutkasti.


      • vapaakoodari
        hexi kirjoitti:

        Kuinkas sitten sormi pannaan jos haluat vaihtaa tietsikkaan osia tai joudut formatoimaan kovon. Se tarkoittaa, että joudut ostamaan uuden käyttiksen. Tuo alkaa käydä hiukka kalliiksi. Eihän sitä koskaan tiedä milloin tulee pakko formatointi. Sellaisen voi aiheuttaa jokin virus ja niitähän vintussulle on rutkasti.

        Luulen että uudelleen asennus samaan koneeseen onnistuu. Asennettaessa windows tekee kokoonpanosta oman listansa jonka se sitten lähettää aktivoinnissa mikkisoftalle yhdessä sarjanumeron kanssa. Mikkisetä siis tietää tarkalleen millaiseen koneeseen vista on asennettuna. Joten uudelleen asennuksen jälkeen vista tekee saman listan koneesta ja vertaa sitä mikkisedälle jo lähetettyyn listaan ja jos se täsmää niin hyvä. mutta jos ei niin huonompi homma.
        Ja listahan ei täsmää jos koneeseen on vaihdettu vaikkapa kovalevy. tai näytönohjain. Siinäpä sitten taas pitää mikkisoftalle soitella ja hattu kourassa selitellä että mitä on tapahtunut.

        ja piraatteja moiset viritykset vain hidastavat, kohta he keksivät keinon sen ohttamiseksi ja tuo "ominaisuus" jää vain rehellisten ihmisen harmiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe