Ongelmana on sl uros joka on nyt vuoden ja 3 kuukauden ikäinen..Aina ku annan ruoaksi "naksuja" se riehaantuu ja repii housunlahkeita ja näykkii nilkkaan ja käteen, mutta kun annan kotiruokaa se on rauhallinen ja erittäin kiltti ja muutenkin se on luonteeltaan ystävällinen ja herttainen. Ja haluan vielä mainita myös sen että se käyttäytyy näin ainoastaan perheemme naisia kohtaan, miehille se ei ikinä tee niin. Mikä neuvoksi? tukistaminen ei auta, hyvälläkään homma ei onnistu.Onko kyse vain uhoamisesta vai onko jotain vakavempaa? Mielestäni asiaan pitäisi saada ratkaisu ettei tästä tule todellista ongelmaa.
reilun vuoden ikäinen suomenlapinkoira uros
7
951
Vastaukset
- Hottinen
Jos hilluminen alkaa, kun otat kupin käteesi antaaksesi sen koiralle, pistä kuppi kaappiin/muualle, mistä koira ei sitä saa, ja mene pois huoneesta. Uusi yritys sitten, kun koira on rauhoittunut. Niin monta kertaa kuin tarvitsee.
- josbe
ongelma tässä on se että useimmiten vien ruoan sille pihalle...tai kun "ruoka-aikaan" se on yleensä ulkona,missä sillä on siis oma tarha jossa se on aina jonkun aikaa päivässä. Tuntuu että se pitää tarhassa ollessaan sitä aluetta "omana alueenaan", mutta en ymmärrä miksi se ei riehaannu kun vien kotiruokaa.
moi.itelläni on vuosi ja 1 kuukautta vanha uros lapinkoira joka oli justiinsa yksivuotisrokotuksissa ja eläinlääkäri oli kuulemma sanonut että se sais liikaa energiaa kuivamuonasta eli kannattais antaa muutakin ruokaa kun raksuja..en tiä sit päteekö sama sun koirulilla mut mun koiralla ainakin virtaa piisaa.. joka päivä syö kuivamuonaa muun ruuan lisänä.
- josbe
siis kyllä vain, energiaa riittää kyllä :D Itseasiassa annan useammin juuri kotiruokaa kuin naksuja ja laitan sinne lisänä "ravinnejauhetta" jotta koissu saa kaiken tarvitsemansa. Ja kun ei toi meidän lappari tahdo noita naksuja edes syödä, jokseenkin nirso.
- ennen ruokaa
suosittelen ehdottomasti, että opetat koiran istumaan ennen kuin annat ruuan. koiran pitäisi istua niin kauan, ennen kuin se saa sinulta käskyn "saa ottaa" tms. oppi ihmeen helposti ja auttaa koiraa muutenkin ymmärtämään, että sinä olet pomo!
- mulla kans lappari
Annnat raksuja. Eläinkaupasta ostettuja. Niissä on kaikki tarpellinen. välillä voi tietenkin vaihdella, lisäämällä kotiruokaa. Laita piimää ja ruokaöljyä lusikallinen. Vaadi koiraasi istumaan ja anna lupa ottaa vasta kun on nätisti. Pidä ruoka esillä 20min ja ota pois, vaikka ei olisi syönytkään. Seuraavan kerran ruoka-aika vasta kun on sen aika. Meillä Timppa saa vain kerran päivässä ruoan illalla ja riittää varsin hyvin.
- josbe
Ens usko että se johtuu siitä että naksut olis jotenki pahoja tai että juuri ne tietyt on pahoja, koirani vaan pitää kotiruuasta enemmän ja protestoi räyhäämällä jos viedään naksuja. Edistystä on tapahtunut...Olen yrittäny mahdollisen rauhallisesti puhella kun vien naksuja ruuaksi ja se on hiukan auttanut tähän "riehaantumiseen". Ja meillä on ollut jonkun aikaa tapana että se istuu ennen kuin saa ruuan mutta se ei onnistu muuta kuin perheemme miespuolisten kohdalla :// mutta emme aio luovuttaa, koiramme saattaa vain olla harvinaisen jääräpäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514579Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342699Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342219Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111817Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1201627Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491464- 341355
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331