Haluaisin kysyä teiltä lyhytkasvuisilta, että miten olette suorittaneet ajokortin? Käyneet autokoulun vai?
Lyhytkasvuiselle ajokortti
6
2626
Vastaukset
- auringonkukkanen84
Itse en ole lyhytkasvuinen, mutta liikuntarajoitteinen kylläkin. Täytyy autokoulu joka tapauksessa käydä. Helpoimmalla varmaan pääsee kun hankkii auton, siihen tehdään tarvittavat muutostyöt ja menee vasta sitten "tuunatulla" autolla kortin ajamaan.
- viriteltyyn
autoon mahdollista saada tukia?
- täälläkin
Suoritin autokoulun opetusluvilla. Ostin auton itselleni jo ennen kuin täytin 18, teimme siihen muutostyöt ja sitten isäni opetti opetusluvilla.
kävin semmoisessa autokoulussa itse.. jossa oli lyhytkasvuisille/liikuntarajoitteisille oma auto jossa oli tarvittavat lisävarusteet..
- lyhyttt
Korvaako kukaan/mikään noita autoon tehtyjä muutostöitä. En ole missään hirveän hyvä palkkaisessa työssä ja ei ole varaa maksaa mahdollisesti tuhansien eurojen muutostöitä autoon, tai tuntuu tyhmältä maksaa ne, kun ei ole itsestä kiini, että niitä tarvitsee.
- Revelstoke
lyhyttt kirjoitti:
Korvaako kukaan/mikään noita autoon tehtyjä muutostöitä. En ole missään hirveän hyvä palkkaisessa työssä ja ei ole varaa maksaa mahdollisesti tuhansien eurojen muutostöitä autoon, tai tuntuu tyhmältä maksaa ne, kun ei ole itsestä kiini, että niitä tarvitsee.
Korvaa.
Toimi näin: Otat yhteyttä kotikuntasi sosiaalitoimistoon ja kerrot, mistä on kysymys, eli että aiot hankkia auton ja selvität pääpiirteissään millaisia muutostöitä siihen tarvitset.
Voisin kuvitella, että lyhytkasvuinen tarvitsee erikoisvalmisteisen ja korkeussäädöllä varustetun istuimen ja ainakin muunnetut polkimet tai sitten käsihallintalaitteet. Tällaiset välttämättömät muutostyöt ja laitteet kunnan tulee korvata täysimääräisesti.
Korvaaminen perustuu lakiin vammaisuuden perusteella järjestettävistä palveluista ja tukitoimista ( 9 § ), joka kansan suussa tunnetaan tuttavallisemmin "vammaispalvelulakina". Alla linkki siihen.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1987/19870380
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen735569Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2734876Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk443194Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172553014Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052643Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52252Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3412101Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik651821Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21566Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555