ulkokoira

ko????

huom tiedän ettei koira ole pelkkä ulkokoira :)!

olisin kuitenkin kysellyt että miten koiran pitäminen ulkona onnistuu talvella??
entinen sakemannini oli talvella ulkona pakkasesta huolimatta koska oli lämmitetty koppi noin 0-5 astetta. voiko dobermannia pitää töissäolo ajan ulkona kovalla pakkasella jos on tuollainen lämmin koppi??? luulisi koiran osaavan pysyä kopissa!?!?!? miten on?

14

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei viihdy

      ulkona yksin edes 5min. Haukkuu vain oven takana.
      Ainoastaan kesällä viihtyy yksinkin mutta ei kovin pitkään.

      • jos avaat

        oven aina kun koirasi haukkuu oppii se sen..eli kokeile olla huomioimatta koiraasi haukunnasta huolimatta niin näet että se alkaa viihtymään siellä yksinkin ilman että sinä olet aina se sen ohjelmanjärjestäjä..

        omani viihtyy hienosti ulkona kun on opetettu että yksinkin voi touhuta. Koirankin on joskus hyvä toimia itsenäisesti :)


      • sitruunapanta
        jos avaat kirjoitti:

        oven aina kun koirasi haukkuu oppii se sen..eli kokeile olla huomioimatta koiraasi haukunnasta huolimatta niin näet että se alkaa viihtymään siellä yksinkin ilman että sinä olet aina se sen ohjelmanjärjestäjä..

        omani viihtyy hienosti ulkona kun on opetettu että yksinkin voi touhuta. Koirankin on joskus hyvä toimia itsenäisesti :)

        tässä tapauksessa. Koiran komennuksia ei muuten kyllä noteerata enkä pihaa hoitaessani leikitä koiraa lainkaan. Kaupungissa ei voi antaa koiran haukkua tyhjän panttina.

        Meni jo välit poikki naapuriin kun eivät saa omia seurakoiriaan hiljaiseksi.


      • kyllä kieltämättä
        sitruunapanta kirjoitti:

        tässä tapauksessa. Koiran komennuksia ei muuten kyllä noteerata enkä pihaa hoitaessani leikitä koiraa lainkaan. Kaupungissa ei voi antaa koiran haukkua tyhjän panttina.

        Meni jo välit poikki naapuriin kun eivät saa omia seurakoiriaan hiljaiseksi.

        haittaa koulutusta jos naapurit on hyvin lähellä kun aluksi tuota haukkumista ei voi estää vaan se vie hiukan aikaa...

        yksi keino on että kehut/palkittet aina kun on hiljaa ja sitten pikkuhiljaa pidennät aikaa tai kun teet pihatöitä niin pistät koiran liekaan ja kun se yrittää vaikuttaa sinuun haukkumalla menetkin pois näkyvistä ja palaat heti kun on taas hiljaa..näin oppii että pihassa ollaan hiljaa ja haukkumalla se ei saa tahtoaan läpi. Sitten kun se sujuu voi alkaa kokeilemaan pihassapitoa yksisteen ja antaa oven olla kiinni aina jos haukkuu..Naapureden kanssa voi olla hyvä asiasta keskustella että häiriötä voi tulla koska yrität kouluttaa koiraasi....

        Vai haukkuuko koira muita eikä suinkaan sinulle..kö?


    • Tai voi jos pitää, mutta kyllä sillä koiralla siellä vilu tulee! Katsoppas sitä dobberin karvapeitettä tarkemmin joka puolelta ja mieti sitten itse, että olisitko puolialasti tuossa lämpötilassa työpäivän ajan!

      • tania

        Jos kopissa on reilusti villaa eristeenä ja säädettävä lämmitys termostaatilla tarkenee koira pihalla vallan mainiosti.


      • tania kirjoitti:

        Jos kopissa on reilusti villaa eristeenä ja säädettävä lämmitys termostaatilla tarkenee koira pihalla vallan mainiosti.

        mainittiin kovalla pakkasella ja kopin lämpö oli 0-5 astetta...ei kyllä järin lämpöseltä vaikuttanut koiralle, jolla ei ole pohjavillaa...tarhaan pakkasellakin sopivia koiria toki on, mutta dobberi ei kyllä ekana ole sillä listalla.


    • ...

      Ei onnistu. Ei riitä lämpöasteet kopissa dobberille. Toiseksi dobberi ei viihdy kopissa/tarhassa siinä määrin kuin sakemanni... Eli kiltisti vain koira sisälle työpäivien ajaksi!

    • paleltaa, jos lämpötila menee alle normaalin huonelämmön. Toki sen kanssa voi ulkoilla kovahkollakin pakkasella, mutta sen täytyy silloin päästä liikkumaan koko ajan, ja mieluummin vielä tekemään töitä.

      Kuvailemiisi olosuhteisiin EI SAA JÄTTÄÄ ensimmäistäkään aluskarvatonta koirarotua.

      • marsipaani1

        En kyllä jättäisi! Ei siellä pärjää oikein edes paksumpi turkkisemmatkaan niin miten sitten Dobberi.?

        kyllähän sinne koppiin kylmä viima ainaki kävis ja koira vois vilustua. Ja onko se nyt oikein että se olis kopissa vaan jossa ei liikkumatilaa ole niin kyllä sen olis pakko jaloitellaki.

        Eikös siellä sisällä olisi sellaista paikkaa jonne koiran voisit jättää? tekeekö koirasi tuhoja? Jos tekee pistä se sellaiseen huoneeseen jossa ei ole mitään arvokasta ja siinä tapauksessa tilaa ei sit kande paljoo jättää.


    • Nimetön

      ei voi laitta dobberia ulos!

    • viihtyy

      myös ulkona mieluummin kuin sisällä yksin ..ulkona kun voi tarkkailla kaikkea mutta kopin on oltava silloin erittäin hyvä...eli riittävän lämmin. Turkki kun dobberilla on mitään sanomaton...eli jos lämpöä kopissa ei ole riittäviin pakkasilla ei dobberia ulos voi jättää työpäivän ajaksi...muuten kyllä.

      • njanneli

        Meillä dobberi tarhakoira siinä missä sakemannikin,tosin dobbereilla iso,eristetty,tuulikaapillinen koppi,jossa 8-10 astetta lämmintä.Kaksi talvea on meillä ulkona oltu ja mitään ongelmia ei ole ollut.Ihan kovilla paukkupakkasilla -25,on koirat olleet sisällä yötä.Epäilin itsekin sen tarhakäyttäytymistä,mutta olen positiivisesti yllättynyt.


    • espanjassa

      on dobermann mitä mainioin ulkokoira...

      Katsohan nyt herranen aika sitä karvaa ja mieti itse!!!!! Meillä kotonakin koirat menee aina siihen takan eteen lämmitteleen talvella lenkin jälkeen! Jos haluat ulkokoiran, niin ota sakemanni! Niillä on karvaa, jolla pärjätään ulkona ja kopissa, jossa on VAIN 0-5 astetta! Älä missään nimessä ota dobberia palelluttaaksesi sen hengiltä! Tuollainen asia on mielestäni jo eläinsuojelullinen rike! Jos dobberin haluat, niin sitten on vaan järjestettävä asiat niin, että se saa olla sisällä tai että kopissa on ainakin yhtä lämmintä kuin sisällä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      244
      3307
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1975
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1523
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1466
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1394
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      471
      1385
    Aihe