Ihanat tuholaiset :)

anneli84

Ne ihastuttaa ja tekemisillään vihastuttaa... koiranpennut siis :)

Kertokaapas listaa siitä, mitä teidän karvakorvanne ovat pentuiässä onnistuneet tuhoamaan. Joskus koiran pito tulee kalliiksi... :)

Meillä:
Sohvatyynyt, 6kpl on järjestelmällisesti syöty yksi kerrallaan. Lopulta tajusimme ottaa kaksi viimeistä ehjäksi jäänyttä kaappiin talteen.

Tapettia. Meillä oli lattiaremontti ja pentu onnistui saamaan eteisen tapetin revittyä. Ei hätää, vaihdoimme uudet... joista pentu ehti ennen listojen laittamista repiä yhden seinäpätkän lisää. Onneksi sitä tapettia on vielä jäljellä. :)

Eräs seinännurkka entisessä vuokra-asunnossani. Nurkka oli siis sellainen ulospäin työntyvä, josta oli hyvä saada hampailla otetta. Ei auttanut pippuri-etikka-ties mitkä muut sekoitukset, aina vaan maistui seinä hyvälle. Onneksi vuokraemäntä aikoi tehdä remontin kämppään joka tapauksessa :)

Lisäksi sen kummemmin erittelemättä monet monet monet (liian monet) vaatteeni sisältävät ainakin yhden tai useamman pienen reiän, koska pennulla oli tapana narskuttaa aina housuni lahjetta tai paidan hihaa, kun silmä vältti. Yleensä vaatteet olivat ylläni kun tällaista tapahtui.

Lisätään listaan vielä koulutarvikkeitani. Koira söi esim. opettajalta lainassa olleen piirtoheitinkalvo-tussin. Arvatkaapas oliko kiva selittää opettajalle, että en voi palauttaa kun koira söi...? Ostin hänelle uuden tussin.

Onneksi tämäkin adhd-lapsi kasvaa ja aikuistuu, pikkuhiljaa (tällä hetkellä 10kk). Näitähän löytyy varmasti jokaiselta, lisätkää omanne listaan. :)

7

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvalla vielä selvitty,pyykkikorin kahva,oma rottinkinen pentusänky,sixpäkki wc-paperia,neljä timpurin lyijykynää ja pari tussia työhousujen taskusta napattua..pari muffinsia pöydältä eilisen kauppareissun aikana.. seinät ja huonekalut on saaneet olla rauhassa onnex.. vuoden ikäinen lapinkoira on kyseessä..

      • ei ole koirat

        joita on kaksi kappaletta,niin tuhonneet mitään,joten olen saanut olla onnellinen sen asian puolesta!


    • Vanhempi koira ei tainnu pentuna kun muutamat kenkät syödä,mutta ei muuta. Helppoo ollu tuon kanssa :)

      Mutta, mutta..

      Tää nuorempi pennun iivari on syönnä lattiat ja seinät.. kaappeja kanssa jyrsinyt =(

    • repi

      Kenkiä eteisestä, kaikki mitä lattialle oli jäänyt ja jopa seinälistoja josta on muisto vieläkin.

    • pamitzin

      Meillä ei oma pentu tuhonnut mitään ja siksi emme osanneet varoa, kun naapurin riiviö tuli kylään ja pilkkoi tuhannen päreiksi silmälasit, CD-levyjä, kirjoja ja akvaarion ulkosuodattimen vesiletkun. Tuli vesivahinkoa ja taloudellista vahinkoa. Naapurintätin kuoleman johdosta koira on nyt meillä rakastettu perheenjäsen, sillä sehän oli vain maallista, eikä aiheuttanut mitään vihanpitoa. Kun sai tarpeeksi jyrsittävää, tekemistä ja huomiota, ei tuhoa enää mitään.

      • helpompaa vastata, mitä ei ole tuhottu. Yhteensä 7 on ollut tuhoomassa
        - sohva
        - useampi säilytys laatikko/lipasto tai ainakin kahvat niistä
        - wc:n pöntön kansi
        - kaapin ovien kulmat
        - mattoja, ei kun reikä keskelle mattoa
        - astioita,lautasia ja laseja, yksi kaivoi tiskialtaasta ja rikkoi laittialle
        - seinälamput, soi itse lasiset lamput
        - peitevärit (olen omistanut tilapäisesti vihreän sakemannin)
        - kukkia, ja monta, mitä isompi sen parempi
        - lukematon määrä roskiksia
        - melkein yhtäpaljon puulastoja/-haarukoita
        - suihkuletkun, wc:n pesuharjan, tiskiharjan, kynsiharjan ym.vastaava
        - vaateista napit (farkkutakki ja farkuista)
        - jalkalistat (ei auttanut edes tabasco)
        - kirjaston kirjoja (on muuten yllätävän kalliita)
        - LP-levyjä
        - kissanhiekka laatikko
        - kissanhiekkasäkki (on muuten kivaa kerätä lattialta n. 20 kg kissan hiekkaa)
        - lasten leluja, erityisesti silmät ja nenät
        - pöydän/tuolin jalkoja
        - joulukinkku
        - kananmunia
        - Silican luontaistuotteita (komeet on koiran karvat)
        - Ylimääräinen antibioottikuuri (soitto lekurille ja vastalääkkeet)
        - omia muovisia kuppeja on mennyt monta (nykyisin käytössä teräskupit)
        - kerman saven iso kulho (= oli vesikuppina)
        - tyynyjä, patjoja kaikkea mitä voi repiä postit mukaan lukien

        Eli siis kaikkea mahdollista mikä nyt vaan sattuu koiransilmää sattumaan, jos juuri sillä hetkellä on tylsää.....
        Ja kaikille näille koirille on taatusti annettu liikuntaa ja aivojumppaa. Mutta mutta...


    • meillä.. öö.. ei mitään..xD ai niin, menihän se kerran roskikseen ja otti kaikki vanhat lehdet ja repi ne palasiksi, mutta se oli kyllä aika pientä..kyllä toi meidän koira on niin ihana. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      204
      11521
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      102
      11222
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      68
      8560
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8425
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8075
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      11
      7489
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      6146
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5940
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5872
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5333
    Aihe