moniko käyttää hirvenmetsästyksessä gps pantaa koiralla? ja mielipiteitä asiasta? mitä kustantaa suurin piirtein ja mikä on hyvä panta? kokemuksia?
gps:sän käyttö hirvijahdissa?
hirveäpakkaseen
3733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
meil se eka versio pointterista mis benefoni puhelin. Ollut suuri apu koiran löytymisessä, kun on pitkähakunen koira. Ja jos hirven peräs niin näkee missä ne menee.
Todettu hyväksi varsinkin jos koira on hirvien mukana.Koiramme oli hirvi lehmän perässä,ja hirven mennessä sellaista vauhtia kahdestakin tienpätkillä sijaitsevista passiketjuista läpi,ettei siihen olisi ehtinyt ampua,koiramies vain ilmoitteli whf:llä missä mennään ja sitten paikan mihin nopeimpien miesten oli ehdittävä johon hirvi oli menossa..Ja niin päättyi hirvi rouvan matka.Jos ei puhelimen näytöltä olisi pystytty katsomaan missä koira ja niin ollen hirvi menevät olisi se jatkanut matkaansa naapuriseuran maille..
Se gps mitä metsästäjä lehdessä on mainostettu on meidän seuran kahdellakin hirvikoiralla.Toisen koiran pannan yhteys puhelimeen pimeni jostain syystä kesken metsässä olon..Toisella koiralla taas oli panta kaulassa hirvenhaukkukokeissa ja hirven perässä mennessään pimeässä törmäsi jyrkällä rinteellä olleeseen kiveen,jonka seurauksena pannan on/off virtakytkin kääntyi näiden väliasentoon johon se valmistajan mukaan ei saisi jäädä,näin ollen yhteys puhelimen ja pannan välillä katkesi..Että ei kovin hyviä kokemuksia näistä..