Tuli tuollainen ostettua ja onpa järeän tuntuinen kamera (ei kooltaan eikä painoltaan) verrattuna heppoisiin Canoneihin.
Olen vielä opiskelemassa laitteen käyttöä, mutta kuvia on otettu jo satoja ja videoitakin tunti. Zoom on kyllä sellainen, että se saa sukat pyörimään jaloissa. Hämäräkuvausominaisuudet lienevät luokkansa parhaimmistoa ja eräs filmikameroiden nimeen vannova tuttavani olikin aivan myyty, kun näytin kuvia tietokoneen näytöllä ja paperilla.
Videokuvaa saa täydellä resoluutiolla aidossa 16:9-laajakuvamuodossa jopa nopeudella 30 kuvaa/sek niin pitkään kuin muisitkortissa riittää tilaa.
Kuvanlaatu on saanut haukkomaan henkeä ja vielä on paljon oppimista käytön suhteen.
Suosittelen, mutta en satunnaiselle bilekuvaajalle meikkipussin pohjalle. :)
Panasonic DMC-FZ7 kokemuksia
5
1030
Vastaukset
- nimimerkki
että oot tyytyväinen...itse myin FZ-30 juuri pois kun en enää kestänyt järjetöntä kohinaa. Tällä hetkellä Canon 30D ja 17-85mm ja mahtavaa on ;)
- anmaara
Näppärän olonen kamera, kunhan sais vielä jostain suomenkielisen käyttöoppaan. Ranska ei ole ihan vahvimpia kieliä =p
Panasonic DMC-FZ7
plussat:
Hyvä valovoima ja muutenkin laadukas optiikka
sisältää vastavalosuojan
Mahdollisuus käyttää erillisiä suotimia(vastavalosuojan holkissa on 52mm kierre)
Soveltuu jossain määrin luontokuvaukseen (hyvissä olosuhteissa)
Videoetsin mahdollistaa perinteisen kuvaus asennon (ei pakko kuvata kädet ojossa)
Optinen kuvan vakaaja (merkitystä erityisesti tele päässä)
Miinukset:
Tehoton salama eikä ole erilliselle salamalle paikkaa
Sisällä kuvatessa kaipaisi lisää laajakulmaisuutta (tulee helposti seinät vastaan)
Ei optista etsintä
Suurilla herkkyyksillä iso croppikertoimisten kameroiden tapaan runsaasti kohinaa
Kokonaisuutena hyvä pokkari, mutta ei mitenkään korvaa digijärkkäriä.- Pikkupokkareihin
Kyllä Panan salama pesee peruspokkareiden salamat mennen tulle. Kuvasin viikonloppuna pimeässä sorsia ja salamavalo valaisi lammen pohjaa myöten. :D
- DMC-FZ7
ja oletuksena säätö on puoliteholla. Kyllä kuule välähtää, kun säätää maksimiin. Minimiteho on kätevä, kun kuvausetäisyys on pieni. Ei ylivalotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476