työvoimapula ???

Keinotekoinen työvoimapula



Komennusmiesten elämä on pilattu verottamalle heidän päivärahansa. Joku on jo tehnyt itsemurhan ja toiset ovat joutuneet myymään asuntonsa, että verot saa maksetuksi. Iso osa jää kotiin, koska rehellisestä työnteosta rankaisee verottaja.
Osa komennusmiehistä on jo korvattu puolalaisella vuokratyövoimalla, jolle on sitten oikein kevyt verotus.

Mistähän puoluetoimistosta tämä on lähtenyt liikkeelle, vai onko tämän takana useampi puolue, ehkä komision käskystä,jotka kyykyttävät tavallista suomalaista työmiestä?

Sairaala-alan ammattilaisten palkat ja työehdot ovat niin kehnot, että haetaan toisille aloille tai ulkomaille jos se suinkin on mahdollista. Aika, jolloin sairaanhoito oli kutsumusammatti, on ohi. Jokainen vaatii työstään asianmukaisen korvauksen.

Mikähän ammattiryhmä ulkoistetaan seuraavaksi ja korvataan ulkomaisella vuokratyövoimalla?

Kokoomus esittää rekrytointipisteiden perustamista Itä-Eurooppaan houkutellakseen työvoimaa Suomeen. Joillakin aloilla pärjää tietysti kielitaidottomanakin, mutta esim. sairaanhoitajan tulisi ymmärtää, mitä potilas sanoo.

Siinä on sitten kokoomuksella aikamoinen haaste houkutella ihmisiä Suomeen, jos vaihtoehdot ovat Pariisi, Lontoo, Berliini ja esim. Kotka. Todennäköisemmin löytyy esim. Ukrainasta sairaanhoitaja, joka äidinkielen lisäksi hallitse englantia, ranskaa tai saksaa kuin suomenkieltä.

Minun mielestäni on väärä luulo, että ulkomailta olisi ryntäys Suomeen töihin. Suomi on paras maa suomalaisille, mutta osaa olla melko tyly paikka vierasmaalaiselle. Kirjoituksen alussa mainitsemani seikat ei ainakaan lisää suvaitsevaisuutta.

Suomen täytyy varautua tulemaan toimeen omillaan kouluttamalla oikein, ja ensisijaisesti työllistämään täällä asuvat ihmiset, niin suomalaiset kun maahanmuuttajat. Keinotekoisesti itse aiheutettu työvoimapula on lopetettava ja suosittava suomalaisia, eikä niin kun nyt ajetaan rehellisiä ihmisiä perikatoon.



FREDDY VAN WONTERGHEM
Perussuomalaiset

3

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • min8888

      mun mielestä keskitytään AIVAN liikaan
      yritysten palkanmaksuun työntekijälle!

      Asiaa vois ehkä katsoa vielä ylempää kun
      palkanmaksajaa.
      Monellakaan pienemmällä yrityksellä ei ole varaa maksaa isompaa palkkkaa vaikka ehkä haluaisivat työntekijän motivaation kannalta.
      YRITTÄJILLE ENEMMÄN TUKEA/RAHAA =
      TYÄNTEKIJÄLLE MAHDOLLISUUS MAKSAA ENEMMÄN PALKKAA!

      • saa lisää tukea

        niin ei se niitä rahoja anna työntekijälle vaan pitää itse. Työntekijöistä ei Suomessa ole pulaa - ainostaan yrittäjät haluavat nykyistä halvempia työntekijöitä.


      • saa lisää tukea kirjoitti:

        niin ei se niitä rahoja anna työntekijälle vaan pitää itse. Työntekijöistä ei Suomessa ole pulaa - ainostaan yrittäjät haluavat nykyistä halvempia työntekijöitä.

        on pahin riistäjä, tilapäis pätkä ja harjoitelupaikoineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2048
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1420
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1151
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1069
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1017
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      87
      928
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      809
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      787
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe