Kanavapaikat sekaisin

Mikähän on syynä, kun Panasonicin digiboksissa menee aikaisemmin viritettyjä kanavapaikkoja sekaisin, virittää uusia kanavia? Siinähän ei ole muuta vaihtoehtoa virittää kuin Automaattinen asennus. Nyt, jos palauttaa tehdasasetukset, niin pitäisi kanavien sentään järjestyä entiseen malliin. (Omituisinta on, että kerran aikaisemmin virittäessäni, tehdasasetusten palauttaminen korjasi tilanteen.) Mutta niin ei ainakaan viime viikonloppuna käynyt virittäessäni uusia MTV3:n maksukanavia. Kaikki YLE:n kanavat ovat nyt jossain kanavapaikasta 40 eteenpäin peräkkäin - ei mitään tietoa miten ne palauttaisi nyt edes niin, että TV1 olisi paikassa 1 tai TV2 paikassa 2.
Onko muilla ollut vastaavia ongelmia?

4

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boxeissa on

      värinappuloilla toiminto:näytä looginen järjestys.Se laittaa kanavat oikeaan järj.jos kieli on valittu Suomi

      • No ei todellakaan siinä Panasonicin vehkeessä ollut värinäppäimillä mitään piilotoimintoja, siis sellaisia, joista en olisi aikaisemmin tiennyt. Painelin kyllä keskittyneesti värinäppäimiä sekä viritysvalikossa ollessa, että myöskin normaalissa TV-kuvassa. Olisi siinä tuollainen toiminto tullut huomatuksi.


    • Panasonikki

      Panasonicissa ei mielestäni voi kanavapaikkoja mitenkään uudelleenjärjestellä eli ne on siis mentävä kerralla oikein virityksen yhteydessä.

      Nyt, kun paikat ovat sekaisin, ensimmäinen homma on katkaista boxin virta (mielellään 5 minuutin ajaksi). Se, että kanavat tahtovat mennä minne sattuu, johtuu siitä, että signaalivoimakkuus ei ole riittävä. Jos sulla on sisäantenni, etsi mahdollisimman hyvä signaali antennia siirtelemällä. Signaalin voimakkuus löytyy valikosta, tosin turhan monen mutkan takaa. Signaaliksi pitäisi saada noin 9.

      Jos sulla on antenni katolla, koita pientä antennivahvistinta, jotta saat, ainakin virityksen ajaksi, riittävän voimakkaan signaalin. Ja muista, että uusi yritys tehdään aina virran katkaisun jälkeen.

      Jos ja kun saat riittävän signaalin, loksahtavat kanavat paikoilleen ja masiina pitää ne paikoillaan, vaikka poistaisit tuon lisävahvistimen. Temppu on siis siinä, että virran katkaisun jälkeen "tyhjään" boxiin on saatava kerran kanavat oikein, vaikka jujuttamalla tilapäisvahvistimella.

      Vielä vihje: kun saat lopulta kanavat paikoilleen, älä turhaan virittele, jos boxi toimii.

      • Ongelma korjautui, alkuperäiset kanavapaikat palautuivat parin uudelleenvirityskerran jälkeen, vain Urheilukanava ja TurkuTV jäivät jonnekin vieraille kanavapaikoille, mutta niillä ei nyt niin väliä ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5196
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3601
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3233
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2375
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1986
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1907
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1826
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1332
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1218
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1134
    Aihe