Äänestys!

Tyttiheivaan

Minkä näistä jyrsijöistä ottaisit mieluiten? Muista perustella! :D

1. Gerbiili
2. Kääpiöhamsteri
3. Kultahamsteri
4. Degu
5. Marsu
6. Kani
7. Rotta
8. Hiiri
9. Chinchilla
10. Joku muu jyrsijä, mikä? (Esim. joku gerbiilin sukulainen, degu löytyy jo.)

12

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeah.

      ittelläni on 5 gerbuu ja ne on helppohoitosia ja kivoja kamuja! Eivät syö paljoa ja oppivat helposti..
      Kanit taas ovat tarpeeksi isoja, ja voivat jopa korvata koira :)

    • suski87

      "Minkä näistä jyrsijöistä ottaisit mieluiten?"

      Jyrsijälistaan on eksynyt myös yksi jäniseläin, eli kani. Ne eivät ole jyrsijöitä. Kyseiseltä listalta meillä majailee tällähetkellä kolme rottaa ja kolme kania.

      Jyrsijöistä suosikkejani ovat ehkä rotat seurallisuutensa ja älykyytensä tähden. Ne suorastaan änkevät syliin ja palavat innosta osallistua kaikkeen, oli sitten kyse häkin siivouksesta tai kukkamultien vaihdosta. Huomiota haetaan tarvittaessa vaikka pienillä tihutöillä. Rotille on myös mukava keksiä virikkeitä häkkiin ja ympäristöön. Toisaalta tuo sosiaalisuus on myös se syy, miksi todennäköisesti pidän rotista taukoa tämän lauman jälkeen; kuusi huomion kipeää otusta alkaa olla jo se maksimi niin seuraavaksi sitä sitten ehkä hankkii taas jonkun vähän vähemmän huomiohakuisen lajin. Rotat myös elävät hyvin lyhyen aikaa, minkä jälkeen on todella tuskaa luopua mahtavasta persoonasta. Yksi mahtavimmista lemmikkipersoonista mitä minulla on ollut, Sukka-rottakin, piti lopettaa jo n. vuoden iässä kun sen hengitiet alkoivat oireilla eivätkä syötetyt antibioottikuuri tuoneet tilaan muutosta.

      Kanit ovat hyvin eri tavalla kiehtovia. Jossain määrin syliteltäviä (joskaan nuo omat eivät niin sylikaneja ole), mutta kuitenkin hyvin seurallisia. Pyörivät jaloissa, kerjäävät nameja, tulevat moikkailemaan... Kauniita seurailla ja omaavat omat tempauksensa. Rottia pitkäikäisimpinä niihin on vuosia aikaa tutustua ja oppia tulemaan toimeen. Pisimmillään kun kääpiörotuiset kanit voivat elää jopa yli kymmenen vuotta.

      Listan muista lajeista meillä on ollut gerbiilejä, kääpiöhamstereita (talvikoita ja kiinankääpiöhamsteri), syyrialaisia (siis niitä joista ennen käytettiin tuota kultahamsteri nimitystä), marsuja ja hiiri. Chinchillojen hankintaa on kanssa välillä tullut harkittua. Kaikkiin näihin keksisin ihan yhtälailla paerustelut miksi juuri se olisi se laji ylitse muiden. Jokaisessa kun on ne omat plussat ja miinuksensa, ja vaikka tällähetkellä niitä ei meillä olekaan, jossain toisessa elämäntilanteessa saattaa niitä hyvinkin meille vielä tulla.

    • gerbsu

      Gerbiileitä on ja aijonkin ottaa lisää, myös marsu on tulossa jossainvaihteessa ja chincilla myöhemmin..Kaneja on myös tulossa kaksi tai enmmmän..:>:>

    • Gerbiilintytär<3

      Gerbiilit ovat kivoja, koska ne ovat helppoja ja vilkkaita.

    • Tuomijoenpoju

      Suski, kysymys sulle. Ootko valvoja? Tai joku muu vastaava? Vastaat meinaan kaikkiin juttuihin lähes.

      Marsut jyrää, ne on niin söpöjä.

      • suski87

        "Suski, kysymys sulle. Ootko valvoja? Tai joku muu vastaava? Vastaat meinaan kaikkiin juttuihin lähes."

        En ole valvoja. Eläinsivuilla vain tulee vietettyä paljon aikaa netissä käydessä, kun eläinharrastus on kuulunut tärkeänä osana elämään jo vuosia. Ensimmäisen oman lemmikin sain jo alle nelivuotiaana eli yli 15 vuotta sitten ja sen jälkeen niitä on aina ollut kotona yhdestä reiluun pariinkymmeneen. Omaan laumaan on kuulunut niin gerbuja, hamstereita (syrkkejä, talvikoita, kiinankääpiöhamsteri), marsuja, kaneja, rottia ja hiiri, kuin myös kissoja, koiria ja akvaariota. Omien eläinten lisäksi myös jonkin verran lomahoidokeita. Näyttelyiden yhteydessä on myös päässyt tutustumaan omien lajien ohella myös muihin. Lajikohtaisia keskustelujakin tulee seurattua niidenkin lajien kohdalla joita ei tällähetkellä ole, jotta tiedot pysyisivät ajantasalla siltä varalta että niitä taas joskus hankkii.


    • aanx

      koska ne on toooooooooosi ihania ja ne on päiväeläimiä, vilkkaita, tuoksuu hyvälle, söpöjä ja kaikkee ihanaa mitä muut ei ikinä voi olla!!!!!!!!

    • Tietenkin gerbiilin, koska mulla on sellanen. ne on ihania ja niin rakkaita ystäviä!

    • .-.-

      itse ottaisin kääpiöhamsterin, koska ne on söpöjä, vilkkaita ja niitä ei voi olla rakastamatta!!!

    • ottaisin..

      Jos minulla ei olisi koskaan ollut mitään jyrsijää, ehkä gerbiilistä aloittaisin, koska melko helppoja ne ovat :D

      • ~Jemina~

        Kyllä minä kallistun tuohon rottaan. itselläni ollut hiiriä ja hamstereita nyt rottia, gerbiileihin olen tutustunut kaverien kautta.
        Mutta kyllä se rotta sosiaalisena, aktiivisena ja kaikinpuolin mukavana jyrsijänä vie voiton.


    • 2gerbun omistaja

      Ottasin gerbiilin koska se ei ole aiheuttanut minun vanhemmilleni allergiaa vaikka he ovat allergisia eläimille... Ja gerbiilissä ei ole paljoa hoidettavaa...

      Ps. Mutta sehän on sinun päätös, mutta tuo oli vinkki jos vanhempasi tai muut on allergisia...
      Jos haluat lisä tietoa niin lähetä kysymyksiä osoitteeseen: [email protected]
      Tv. 2gerbiilin mistaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe