joka sentti ylös
ei lastenlapsille tuhlata valtoimenaan
ostin itselleni
7
382
Vastaukset
- kirjailusi tuloksia?
Kulutustutkimukseen perustuvat perusosan laskennalliset perusteet yksin asuvan henkilön osalta ovat vuoden 2003 tasossa seuraavat:
Ravintomenot 48 % = 179,96 €
Vaate- ja jalkinemenot 7 % = 26,24 €
Informaatiomenot (lehti, TV, puhelimen käyttömenot) 19 % = 71,24 €
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % = 11,25 €
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot*) 23 % =86,23 €
yhteensä 100 % = 374,92 €- ihmettelen todella
Missäköhän tämä tilastohenkilö asuu, kuusen allako?
Ja nämä vähäiset terveydenhoitomeno kyllä naurattaa. Lääkäri kirjoittaa jokaiselle eläkeläiselle jolla vielä henki pihisee ne pakolliset kolesteroli ja veranpainelääkkeet. Minullekin , verenpaine 145 / 85, kolesteroli 5,7. Voin kuulemma paremmin kun syön ne lääkkeet, en voi.
- ylös
Olen pitänyt kirjaa monta vuotta, laitan kaikki muistamani menot ja tulot ruutuvihkoon päivittäin. En tunnustaudu nuukaksi, mutta on mukava joskus vertailla esim. ruokamenoja v. 2003 - 2006. Ei vihko varmaan auta säästämään, kaik männöö mikä tullookin!
- pihi-liisa
Kannatan lämpimästi, oli se sitten ruutuvihko tai ohjelma. Minulla on koneella Excel taulukko minne kirjaan päivittäin kaikki menot. Viimeiselle sivulle olen tänä vuonna myös kirjannut muutamien tärkeiden päivittäistuotteiden hinnat.
Kirjanpito auttaa kyllä seuraamaan rahavirtoja, jos nyt rahavirroista voi puhua kun on kyseessä eläkeläinen. Mielenkiintoista siinäkin mielessä, että näkee miten kulut ja kulutustottumukset ovat muuttuneet, näin vuoden lopulla voi katsella minne ne rahat oikeasti menikään.
Valitettavasti onnistuin hävittämään vanhoja tilitietoja kun vuosi sitten vaihdoin koneen. Vertailuaineistoa on enää vuodelta 2000 ja 2002, silloin hyvin erilaisia koska mieheni vielä eli ja olin itse työelämässä. Tarkoitus on säilyttää tiedot jälkipolville, heistä voi olla hyvinkin mielenkiintoista kymmenen vuoden kuluttua. Kunhan mummi vaan muistaa ohjelmien muuttuessa päivittää tiedot aina välillä, että ovat lukukelpoisia myöhemminkin.Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin Irkku- Liian harvassa
irkku-37 kirjoitti:
Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin IrkkuMinulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.
- tinnun
Liian harvassa kirjoitti:
Minulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.
pitää kirjanpitoa, minulla on vihko ja sivun keskellä viiva, muut menot ja ruokamenot jaetaan, ruokamenot on kaikki mitä ruokakaupasta ostan, muut menot on yhtiövastike, sähkö, vakuutus, vaatteet meikit, kampaajat ym..
kuunlopussa lasken menot ja tulot, ja no jäi miinukselle, mutta seuraava kuu tuottaakin plussaa, ikinä ei tule yllätyksenä sähkö, vakuutuus ym.. maksut.
..Olen hemmetin huono kuluttaja, en osaa tehdä heräteostoksia, ostan jos tarvitsen, minua ei mainokset saa ostamaan, eikä tarjoukset, eikä kirppikset, ei, ei, ei......ei mikään muu, kun puute, edellinen meni rikki, uusi tilalle, ja se saa maksaa, "köyhän ei kannata ostaa halpaa" on minun mottoni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?893764- 252116
- 2002052
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871584PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3461492Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale901171Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo151129- 931110
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.32985Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72926