ostin itselleni

tilivihkon

joka sentti ylös
ei lastenlapsille tuhlata valtoimenaan

7

379

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjailusi tuloksia?

      Kulutustutkimukseen perustuvat perusosan laskennalliset perusteet yksin asuvan henkilön osalta ovat vuoden 2003 tasossa seuraavat:

      Ravintomenot 48 % = 179,96 €

      Vaate- ja jalkinemenot 7 % = 26,24 €

      Informaatiomenot (lehti, TV, puhelimen käyttömenot) 19 % = 71,24 €

      Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % = 11,25 €

      Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot*) 23 % =86,23 €

      yhteensä 100 % = 374,92 €

      • ihmettelen todella

        Missäköhän tämä tilastohenkilö asuu, kuusen allako?
        Ja nämä vähäiset terveydenhoitomeno kyllä naurattaa. Lääkäri kirjoittaa jokaiselle eläkeläiselle jolla vielä henki pihisee ne pakolliset kolesteroli ja veranpainelääkkeet. Minullekin , verenpaine 145 / 85, kolesteroli 5,7. Voin kuulemma paremmin kun syön ne lääkkeet, en voi.


    • ylös

      Olen pitänyt kirjaa monta vuotta, laitan kaikki muistamani menot ja tulot ruutuvihkoon päivittäin. En tunnustaudu nuukaksi, mutta on mukava joskus vertailla esim. ruokamenoja v. 2003 - 2006. Ei vihko varmaan auta säästämään, kaik männöö mikä tullookin!

    • pihi-liisa

      Kannatan lämpimästi, oli se sitten ruutuvihko tai ohjelma. Minulla on koneella Excel taulukko minne kirjaan päivittäin kaikki menot. Viimeiselle sivulle olen tänä vuonna myös kirjannut muutamien tärkeiden päivittäistuotteiden hinnat.
      Kirjanpito auttaa kyllä seuraamaan rahavirtoja, jos nyt rahavirroista voi puhua kun on kyseessä eläkeläinen. Mielenkiintoista siinäkin mielessä, että näkee miten kulut ja kulutustottumukset ovat muuttuneet, näin vuoden lopulla voi katsella minne ne rahat oikeasti menikään.
      Valitettavasti onnistuin hävittämään vanhoja tilitietoja kun vuosi sitten vaihdoin koneen. Vertailuaineistoa on enää vuodelta 2000 ja 2002, silloin hyvin erilaisia koska mieheni vielä eli ja olin itse työelämässä. Tarkoitus on säilyttää tiedot jälkipolville, heistä voi olla hyvinkin mielenkiintoista kymmenen vuoden kuluttua. Kunhan mummi vaan muistaa ohjelmien muuttuessa päivittää tiedot aina välillä, että ovat lukukelpoisia myöhemminkin.

      • Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
        Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
        talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
        joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
        Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
        Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
        Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin Irkku


      • Liian harvassa
        irkku-37 kirjoitti:

        Hei! Minäkin pistän tähän lusikkani...Olen jo monet kymmenent vuodet pitänyt kirjaa menoistani..Ainakin tiedän ,mihin ovat rahat menneet,ettei tarvitse kuunlopulla ihmeteellä,että mihin joutuivat..Samalla voi tarkkailla,,mihin turhaan pistää ja missä voi säästää...Kirjoitan tavalliseen ruutuvihkoon...
        Viivaan lokerot: Laskut..ruokamenot..vaateostokset..
        talous- ja pesuaineet..matkat ja virk.m.--vierastar-
        joamiset ja viemiset...sekalaiset..yhteensä..On selvää ja kaikki on muistissa..Mies välillä kiusasi,
        Onko nyt WC-paperit varmasti muistissa hehhee...
        Siitä tulee tapa,,ei osaa olla,jos ei joka ilta kirjaa päivän menoja ylös..Suosittelen sitä tapaa lapsenlapsille ja hyvin on mennyt viesti perille.
        Näin eläkeläisenä varsinkin,,kun on vähän rahaa käytettävissä..on ihan hyvä ajatus tämä.Mukavaa joulunvalmisteluaikaa! Terveisin Irkku

        Minulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.


      • tinnun
        Liian harvassa kirjoitti:

        Minulla ei juuri koskaan ole käteistä rahaa. Siksi maksankin aina pankkikortilla. Sen seurauksena on sitten pankin sivulla aina ajantasainen kirjanpito. Päivämäärä, kauppa ja maksettu summa. - Ei tietenkään yksilöitynä, mutta kun ostaa lähes aina suurin piirtein samoja asioita, niin näkee kuitenkin jotain suuntaa-antavaa hyvin yksinkertaisella tavalla.

        pitää kirjanpitoa, minulla on vihko ja sivun keskellä viiva, muut menot ja ruokamenot jaetaan, ruokamenot on kaikki mitä ruokakaupasta ostan, muut menot on yhtiövastike, sähkö, vakuutus, vaatteet meikit, kampaajat ym..
        kuunlopussa lasken menot ja tulot, ja no jäi miinukselle, mutta seuraava kuu tuottaakin plussaa, ikinä ei tule yllätyksenä sähkö, vakuutuus ym.. maksut.
        ..Olen hemmetin huono kuluttaja, en osaa tehdä heräteostoksia, ostan jos tarvitsen, minua ei mainokset saa ostamaan, eikä tarjoukset, eikä kirppikset, ei, ei, ei......ei mikään muu, kun puute, edellinen meni rikki, uusi tilalle, ja se saa maksaa, "köyhän ei kannata ostaa halpaa" on minun mottoni..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe