Riippuvat rinnat..Hussoonko?

Sisu-haukku

Miten teen, kun olisi tarkoituksena viedä koiru näyttelyyn ja nyt sillä on jonkin asteinen valeraskaus. Käytös suhtkoht ok, mutta rinnat roikkuu löysänä ja lypsätessä (joo, ällöä, tiedän) niistä tulee maitoa. Näyttelyyn on tosin kuukauden päivät aikaa mutta jos rinnat roikkuvat edelleen, niin tuleeko huutia?

8

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      palautuu siihen mennessä.on nlyissä ennenkin nähty "riippurintoja"tuskin tulee niistä sanomista..mutta varmaksi en mene sanomaan.tähänkin voisi vastata joku joka todella tietää.
      itse en pahemmin nlyistä tiedä enempää kuin kala polkupyörästä..

    • Saksik

      sanoisin, että jätähän sitten se nisien puristelu kokonaan, sillä se saa maidon tuotannon vaan turhaan lisääntymään.

      • Saksik

        ja tämä tietenkin johtaa siihen , että nisät turpoo entisestään.(siis jos niitä kauhiasti räpeltää)


      • Sisu-haukku
        Saksik kirjoitti:

        ja tämä tietenkin johtaa siihen , että nisät turpoo entisestään.(siis jos niitä kauhiasti räpeltää)

        en minä niistä mitään päivän kahvimaitoja ole lypsänyt, kunhan testasin kun olivat niin roikkuvat. Ihmettelin myös kun se nulee niitä. =)


    • Sitä en tiiä kuin vaikuttaa ne, mut meil ainakii valeraskauksien lopuks pudotannu karvat melkee pois. Ja elukkalääkäristä saa apua tuohon ongelmaan. Me saatiin viimeks Galastop tippoja valeraskauteen ja ne autto muutamas päiväs et koira virkisty ja oireet rupes helpottaa. Ei enää koirastakaan toi kivaa. Meil just juoksut menos ja kauhul odotetaan valeraskautta.

      • antid

        Sitten muistaa 14 pv varoaika Galastopilla.


      • Mikäs
        antid kirjoitti:

        Sitten muistaa 14 pv varoaika Galastopilla.

        Tämä tälläinen 14pv varoaika on? Juuri sain meirän koiralle puhelinreseptillä Galstoppia ja olisin meiningis sen hakia kun mairon tuatanto on aika moista. Valeraskauren jälkeen kun olis sesse rauhoottunu niin aikeissa on mennä kohdunpoistoon jotta näistä valeraskauksista ja märkäkohdun pelosta päästään irti.


      • myös myökin
        antid kirjoitti:

        Sitten muistaa 14 pv varoaika Galastopilla.

        kysyn


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe