JIVEN ERILAISUUS ?

shure

Olen käynyt opettelemassa jiveä eri paikoissa ja ihmettelen opetuksen erilaisuutta
Periaatteessa opetetaan kahdella eri perusperiaatteella tanssin perusaskelta.
!. Suomessa kauan toiminut ja vanha tanssikoulu
opettaa tanssimaan eteen ja taakse suunnassa askeltaen 1 ja 2,3 ja 4 ja sitten päkiäaskel taakse 5 6.lähdetään aina 1.eteen ja 2.takaisin.
2. Kahdessa tanssikerhossa opetetaan tanssimaan sivusuunnassa 1,2,3 ja 4,5 ja 6 joista
aloitetaan aina 1,2 ensin taakse.
Osaisiko joku jiveä paremmin tunteva kertoa kumpi tapa kannattaa opetella, vai voiko jatkossa
pärjätä vaikka perusta on kumpi tahansa.

30

3528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu siitä, haluatko oppia tanssimaan, kuten lavoilla (ja ravintoloissa) tanssitaan, vai aiotko ruveta kilpailemaan.

      Jälkimmäisessä tapauksessa jive on yksi latinalaisamerikkalaisista tansseista. Sen opettelun en puutu, vaikka siitä aikoinaan itse aloitinkin. (Silloin sekin opetettiin kilpatanssiseurassa ja leireillä alla olevan mukaisesti)

      Lavoilla sensijaan ainakin tanssitaan (mies): 1. eteen, 2. taakse (=rock) ja sitten 3a4 vasemmalle ja sitten 5a6 oikealle. (= chasset tai triplestepit).

      Askeleita siis yhteensä 8 kpl.

    • Päivi, tanssitytsä

      Siihen en ota kantaa, kumpi on parempi tapa, makuasia - ne ovat vain erilaisia lähestymistapoja - mutta tuo kakkosvaihtoehdon opetustapa lienee yleisempi.

      Sillä ei ole mitään merkitystä tanssin kannalta, mitkä askeleiden numerot ovat.
      Sillä on pieni merkitys, millä askelilla lähdet liikkeelle, mutta vain pieni. Useimmiten jiveen lähdetään taka-askeleella.


      Kiinnostaa vielä tietää tuosta ykkösversiosta: Onko viejä ja seuraaja siinä "vierekkäin" vai vastakkain? Eli liikutaanko siinä rinnakkain samaan suuntaan, vai meneekö seuraaja taakse päin silloin kun viejä menee eteenpäin?

      • Hyvä, että tuli tuo Päivin maininta siitä ensimmäisestä rock-askeleesta.

        Niin tietysti, varsinkin aloitettaessa mieskin ottaa useimmiten sen taakse. Sillä tavoin saadaan jiven "tatsi" heti päälle.

        Sillä miehen etuaskeleella tulee vähän hengetön siitä aloituksesta, jollei olla samatien lähdössä sellaiseen likkeeseen, joka sitä vaatii.

        Nainenhan sen ottaakin taakse lähes aina, mieskin useammin taakse kuin eteen myös tanssin jatkuessa.


      • Vaino Harha
        Truehum kirjoitti:

        Hyvä, että tuli tuo Päivin maininta siitä ensimmäisestä rock-askeleesta.

        Niin tietysti, varsinkin aloitettaessa mieskin ottaa useimmiten sen taakse. Sillä tavoin saadaan jiven "tatsi" heti päälle.

        Sillä miehen etuaskeleella tulee vähän hengetön siitä aloituksesta, jollei olla samatien lähdössä sellaiseen likkeeseen, joka sitä vaatii.

        Nainenhan sen ottaakin taakse lähes aina, mieskin useammin taakse kuin eteen myös tanssin jatkuessa.

        mutta taka-askeleelle kallistuit itsekin etenkin aloituksessa, joka onkin ihan aina täysin varma eli turvallinen valinta etenkin, mikäli sillä daamilla on kärjestä avoin korkkari jalassaan. Ja eikös se jokseenkin eturockaskeloitu muutoinkin jiwe ole lähellä puukivuukieta.


      • Vaino Harha kirjoitti:

        mutta taka-askeleelle kallistuit itsekin etenkin aloituksessa, joka onkin ihan aina täysin varma eli turvallinen valinta etenkin, mikäli sillä daamilla on kärjestä avoin korkkari jalassaan. Ja eikös se jokseenkin eturockaskeloitu muutoinkin jiwe ole lähellä puukivuukieta.

        Waino: "Ja eikös se jokseenkin eturockaskeloitu muutoinkin jiwe ole lähellä puukivuukieta."

        Sieltäpä sieltä. Se kun pukkaa päälle hyvinkin helposti, jos vähänkään boogahtavampaa jiven nimellä soitellaan. Tosin useinhan sitä bw:ssakin aloitetaan viereltä, jolloin voipi valita se mies, jotta ottaako eteen vaiko taakse ;o)


      • Shure

        Joo. kyllä siinä ollaan perusasennossa aika
        nätisti rinnakkain. Poika pitää tyttöä kädestä edestä, pojan käsi alimmaisena
        Pojan oikea käsi on tytön lantiolla ja tytön vas.käsi on pojan olkapäällä.
        Perusaskeleessa askelletaan yhdessä eteenpäin
        1 ja 2, yhdessä taakse 3 ja 4, sekä rock askel
        5,6. Samoin kun tyttö tulee edestä esim.
        kädenalta vierelle, askelletaan yhdessä 3 ja 4
        sekä 5,6.
        Perusasennosta lähdetään tekemään erillaisia vuoroja ( kuvioita)tai sarjoja ja siihen aina lopuksi palataan.


    • Dirty Dancer

      Rehellisesti sanoen teki taas mieli kirkua kun luki noita sepustuksia tuossa alla Jiven tanssitavoista ja kuinka siitä on muka liikkeellä eri versioita kilpaparketteja ja ravintoloita varten. EIKÄ OLE, PRKL!

      Lopettakaa helvetti se vänkääminen ainakin Jiven kohdalla tuosta erosta. Sitä samaa kakkelia kuulee esimerkiksi Rumbasta jatkuvasti samoin Cha chasta.
      Sitä levittävät aina nämä puolitaitoiset seuratanssin wannabe-opettajat, jotka haluvat muokata jonkin valmiin, kymmeniä vuosia maailmalla tanssitun tavan, joksikin helvetin suomalaisten pellonpiennarhyppelyksi ja näillä metsäläisversioillaan vain pilaavat koko tanssin.

      Jive on tanssina nuori. Itseasiassa vasta 70-luvulla tuohon muotoon kehitetty, jona se Euroopassa ja muuallakin maailmassa tunnetaan. Kilpatanssijat ovat ottaneet sen myös valikoimaansa ja liittäneet sen aikoinaan paremman kategorian puuttuessa lattareihin, vaikka se ei tietenkään ole mikään lattari.

      Silloin kun tätä yleismaailmallista, maailman parhaiden tanssinopettajien (ei suomalaisten kylähyppelijöiden) kehittämää tanssia opetellaan, niin perusaskel on seuraavanlainen:

      Ensinnäkin askelrytmi kannattaa opetella ehdottomasti laskemaan samoin kuin kilpatanssijat, eli: 12 3a4, 3a4 (eikä mitään ihmeellisiä kuuteen laskettuja höpötelmiä, joiden kanssa tulee vain ongelmia useissa eri kuvioissa, ja joita ei voi loogisesti perustella muuten kuin ko. opettajien numeraalisella lukihäiriöllä)

      _Perusaskel-nimisen kuvion_ askelrytmissä 1 ja 2 ovat ns. rock-askel-osio, jossa mies ottaa ykkösen vasemmalla taakse ja nainen oikealla taakse. Askel no 2. on painon palautus takaisin miehellä oikealle ja naisella vasemmalle jalalle.
      Askeleet 3a4 ovat ns. chasse-osio, jossa chasse (sivulle-yhteen-sivulle) tanssitaan ensin miehestä katsoen vasemmalle ja sitten toisella 3a4 -vuorolla oikealle.

      Tietenkin tuon rock-askeleen voi ottaa myös siten, että mies kääntyy hieman vasemmalle ja nainen oikealle rock-askelta ottaessaan eli ottaa sen ikään kuin hieman ristiin, mutta aloittelijalle ei ole mitään järkeä opettaa sitä niin.

      Tietenkin chasset voi tanssia vaikka ulko-oven suuntaan, mutta aloittelijalle ei ole taaskaan mitään järkeä opetaa sitä niin.

      Tarkempi jalkatekniikka Jivessa on, jos se jotakuta kiinnostaa: Kanta laskeutuu lattiaan askeleella 1. (tärkeää) ja tietenkin myös kakkosella.
      Askeleet 3a4 tanssitaan päkiöillä siten, että kanta laskeutuu lattiaan vasta nelosella.

      Lantion liikeestä ei tarvitse kovin suurta huolta kantaa. Mutta jos haluaa siihenkin paneutua, niin vasemmalle otettavan chassen alussa lantio on oikealla ja rullaa vasemmalle vasta nelosella. Oikealle tanssittavassa chassessa tietenkin toisin päin. Mutta kuten sanoin, lantion liikkeen miettiminen ei ole aloittelijalle ollenkaan tärkeä asia.

      Jalkoja ei laiteta lukkosuoriksi Jiven perusaskeleen missään vaiheessa.

      Ja uskokaa nyt helvetti: ei ole olemassa mitään ravintola jivea erikseen ja kilpatanssijivea erikseen. On vain olemassa Jive-niminen tanssi, johon kilpatanssijat lisäilevät omia elementtejään, kuvioitaan ja tarkempaa tekniikkaansa, mutta tanssi on molempiin tarkoituksiin AIVAN SAMA.

      Ravintola- ja lavamiljöössä Jivea vain voi tanssia rennommin ja surutta rikkoa niitä teknisiä hienouksia, joita kilpaparketilla odotetaan, jos siellä aikoo menestyä. Mutta korostan vielä: tanssi ja sen perusta ovat aivan samat tanssiko sen riihessä, torilla, olohuoneensa lattialla, Blackpoolin kilpaparketilla, Järvenpään Tanssikeskuksessa, Ruusulinnassa tai hevon vitussa.

      • Shure

        Joo, paras vissiin lopettaa " turha huuhailu"
        kiitos vaan hyvistä tiedoista.


      • tähänkin tekstiin

        "Ensinnäkin askelrytmi kannattaa opetella ehdottomasti laskemaan samoin kuin kilpatanssijat, eli: 12 3a4, 3a4"

        Entäpä musiikkiin rytmittäminen: väitätkö, että kilpatanssijoiden suosima chasseen askeleiden rytmitys: 3/4, 1/4, 1 on musiikin rytmin mukainen?

        Olen tuosta vahvasti toista mieltä, kun kyseessä on kolmimuunteinen "jive"musiikki, jossa oikea chasseen ajoitus on 2/3, 1/3, 1. Kilpatanssijat tanssivat -kielenkäyttösi mukaisesti- tällöin päin persettä cacheet. Että siitä vaan opettelemaan kilpatanssijoiden mukaan.

        "Askeleet 3a4 tanssitaan päkiöillä siten, että kanta laskeutuu lattiaan vasta nelosella"

        Tuossa on olemassa variaatioita, joissa kanta laskeutuu lattiaan jo aikaisemmissa cacheen askelissa.

        "Lantion liikeestä ei tarvitse kovin suurta huolta kantaa. Mutta jos haluaa siihenkin paneutua, niin vasemmalle otettavan chassen alussa lantio on oikealla ja rullaa vasemmalle vasta nelosella. Oikealle tanssittavassa chassessa tietenkin toisin päin. Mutta kuten sanoin, lantion liikkeen miettiminen ei ole aloittelijalle ollenkaan tärkeä asia."

        On se aloittelijalle tärkeää, jos haluaa rytmittää cacheet oikein. Jos aloittelijaa ei opeta alusta lähtien tuomaan cacheen askeliin liikettä ja rytmiä lantiosta, menee heillä tanssiminen helposti ns. vapaan jalan johtamaksi ja cacheen ajoitus on tällöin monesti pielessä.


      • Dirty Dancer
        tähänkin tekstiin kirjoitti:

        "Ensinnäkin askelrytmi kannattaa opetella ehdottomasti laskemaan samoin kuin kilpatanssijat, eli: 12 3a4, 3a4"

        Entäpä musiikkiin rytmittäminen: väitätkö, että kilpatanssijoiden suosima chasseen askeleiden rytmitys: 3/4, 1/4, 1 on musiikin rytmin mukainen?

        Olen tuosta vahvasti toista mieltä, kun kyseessä on kolmimuunteinen "jive"musiikki, jossa oikea chasseen ajoitus on 2/3, 1/3, 1. Kilpatanssijat tanssivat -kielenkäyttösi mukaisesti- tällöin päin persettä cacheet. Että siitä vaan opettelemaan kilpatanssijoiden mukaan.

        "Askeleet 3a4 tanssitaan päkiöillä siten, että kanta laskeutuu lattiaan vasta nelosella"

        Tuossa on olemassa variaatioita, joissa kanta laskeutuu lattiaan jo aikaisemmissa cacheen askelissa.

        "Lantion liikeestä ei tarvitse kovin suurta huolta kantaa. Mutta jos haluaa siihenkin paneutua, niin vasemmalle otettavan chassen alussa lantio on oikealla ja rullaa vasemmalle vasta nelosella. Oikealle tanssittavassa chassessa tietenkin toisin päin. Mutta kuten sanoin, lantion liikkeen miettiminen ei ole aloittelijalle ollenkaan tärkeä asia."

        On se aloittelijalle tärkeää, jos haluaa rytmittää cacheet oikein. Jos aloittelijaa ei opeta alusta lähtien tuomaan cacheen askeliin liikettä ja rytmiä lantiosta, menee heillä tanssiminen helposti ns. vapaan jalan johtamaksi ja cacheen ajoitus on tällöin monesti pielessä.

        Kirjoitit:
        > Tuossa on olemassa variaatioita, joissa kanta laskeutuu lattiaan jo aikaisemmissa cacheen askelissa.
        Ja vielä uudelleen kirjoitit:
        >On se aloittelijalle tärkeää, jos haluaa rytmittää cacheet oikein.

        Kommentoimatta muuten häikäisevää tanssillista tietämystäsi tässä asiassa kerron kuitenkin seuraavaa:

        CACHE = tietokoneen nopea välimuisti

        CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista.

        Voi itku... mistä näitä...?


      • Päivi, tanssitytsä

        "Ensinnäkin askelrytmi kannattaa opetella ehdottomasti laskemaan samoin kuin kilpatanssijat, eli: 12 3a4, 3a4 (eikä mitään ihmeellisiä kuuteen laskettuja höpötelmiä, joiden kanssa tulee vain ongelmia useissa eri kuvioissa, ja joita ei voi loogisesti perustella muuten kuin ko. opettajien numeraalisella lukihäiriöllä)"

        Mitä ongelmia kuuteen laskemisesta voisi tulla? Ja mitä etua on tuosta kilpatanssijoiden laskutavasta? Haittaa löydän siitä ainakin sen, että ohjeita ei voi antaa täsmällisesti, vaan pitää sanoa: "Jälkimmäisen chasseen kolmoselle tulee se ja se", kun kuuteen laskiessa voisi sanoa yksinkertaisesti ja yksiselitteisesti: "Vitoselle tulee se ja se".

        Ja samoin kahdeksan iskun kuviot on yksinkertaisin laskea juuri niinkuin ne menevät, eli esim. "1, 2, 3 a4, 5, 6, 7 a8". Mitenkäs kilpatanssijat tuon laskisivat? "1, 2, 3 a4, 5, 6, 3 a4":ko? Vai: "1, 2, 3 a4, 1, 2, 3 a4"? Vai miten tuota aiempaa logiikkaa näissä rytmityksissä käytetään?


      • Dirty Dancer
        Päivi, tanssitytsä kirjoitti:

        "Ensinnäkin askelrytmi kannattaa opetella ehdottomasti laskemaan samoin kuin kilpatanssijat, eli: 12 3a4, 3a4 (eikä mitään ihmeellisiä kuuteen laskettuja höpötelmiä, joiden kanssa tulee vain ongelmia useissa eri kuvioissa, ja joita ei voi loogisesti perustella muuten kuin ko. opettajien numeraalisella lukihäiriöllä)"

        Mitä ongelmia kuuteen laskemisesta voisi tulla? Ja mitä etua on tuosta kilpatanssijoiden laskutavasta? Haittaa löydän siitä ainakin sen, että ohjeita ei voi antaa täsmällisesti, vaan pitää sanoa: "Jälkimmäisen chasseen kolmoselle tulee se ja se", kun kuuteen laskiessa voisi sanoa yksinkertaisesti ja yksiselitteisesti: "Vitoselle tulee se ja se".

        Ja samoin kahdeksan iskun kuviot on yksinkertaisin laskea juuri niinkuin ne menevät, eli esim. "1, 2, 3 a4, 5, 6, 7 a8". Mitenkäs kilpatanssijat tuon laskisivat? "1, 2, 3 a4, 5, 6, 3 a4":ko? Vai: "1, 2, 3 a4, 1, 2, 3 a4"? Vai miten tuota aiempaa logiikkaa näissä rytmityksissä käytetään?

        "Ja mitä etua on tuosta kilpatanssijoiden laskutavasta?"

        Puhuupahan ainakin samaa kieltä kuin 90 % jiven tanssijoista ja varteenotettavista opettajista.

        Muutenhan tietenkin tanssin kannalta on aivan sama miten mitäkin laskee, kunhan tietää mitä tekee, sama pätee hyvään opetukseen.

        Jos sinä ja minä tässä sopisimme, että tästä eteenpäin laskemme opettaessamme Jiven perusaskeleen kilpatansseissa Mat-ti Van-ha-nen, Van-ha-nen ja seuratansseissa Paa-vo Lip-po-nen Lip-po-nen, niin parin vuoden kuluttua tämän palstan cachet väittäisivät että kyseessä on eri tanssi :)

        >Mitenkäs kilpatanssijat tuon laskisivat? "1, 2, 3 a4, 5, 6, 3 a4":ko? Vai: "1, 2, 3 a4, 1, 2, 3 a4"?

        He laskisivat 12 3a4, 12 3a4 Tässä tapauksesssa se vieläpä täsmäisi tosi hyvin, koska kyseessä on kahden tahdin kuvio, jolloin molempien tahtien kokoiskut tulisi numeroitua ykkösestä neloseen ja lisäksi "a:lla" ilmaistaisiin se iskun neljäsosa, joka chassessa esiintyy.

        Myönnän, että myös laskutapa 12 3a4, 3a4 on joissakin tapauksissa ongelmallinen ja vaikeasti perusteltavissa.
        Tässä vain on vallalla taas sellainen väärinkäsitys, jota seuratanssivalmentajien taholta viljellään, että tuo 12 3a4 3a4, olisi nimenomaan jokin vain kilpatanssijoiden käyttämä laskutapa. Tarkempi ilmaisu on, että se on Jiven _kansainvälinen_ laskutapa, jota kilpatanssijatkin käyttävät.

        Mutta laskuista ylipäätään vielä sen verran, että viisainta ne on kuitenkin maksaa viimeistään eräpäivänä, muuten tulee viivästyskorkoja ja pahimmassa tapauksessa päätyvät ulosottoon, että sikäli laskuillakin merkitystä myös tanssijoille...


      • Puujalka

        Olen täysin samaa mieltä kanssasi siitä, että ei ole kuin YKSI jive ja piste. Eri mieltä olen kanssasi siitä, kuka noita muita versioita opettaa - niitä opettavat kyllä myös ammattiopettajat.


      • että osaat lukea
        Dirty Dancer kirjoitti:

        Kirjoitit:
        > Tuossa on olemassa variaatioita, joissa kanta laskeutuu lattiaan jo aikaisemmissa cacheen askelissa.
        Ja vielä uudelleen kirjoitit:
        >On se aloittelijalle tärkeää, jos haluaa rytmittää cacheet oikein.

        Kommentoimatta muuten häikäisevää tanssillista tietämystäsi tässä asiassa kerron kuitenkin seuraavaa:

        CACHE = tietokoneen nopea välimuisti

        CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista.

        Voi itku... mistä näitä...?

        Muuta et sitten pystykään, kuin kettuilemaan "tietämykselläsi".

        Asia ei tuosta muutu mihinkään, jos tekee kiireessä kirjoitusvirheen. Ei myöskään "ymmärryksesi", jota ei tuossa asiassa tosiaan ole. En viitsi sitä tässä paljastaa, mistä amatööriytesi paljastuu. Ne, jotka jotain näistäkin asioista tietävät, ymmärtävät kyllä.


      • siitä chasseesta
        Dirty Dancer kirjoitti:

        Kirjoitit:
        > Tuossa on olemassa variaatioita, joissa kanta laskeutuu lattiaan jo aikaisemmissa cacheen askelissa.
        Ja vielä uudelleen kirjoitit:
        >On se aloittelijalle tärkeää, jos haluaa rytmittää cacheet oikein.

        Kommentoimatta muuten häikäisevää tanssillista tietämystäsi tässä asiassa kerron kuitenkin seuraavaa:

        CACHE = tietokoneen nopea välimuisti

        CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista.

        Voi itku... mistä näitä...?

        joka tarkoittaa muuten ns. liukuaskelta, jossa on kolme askelta.

        Ei siis tarkoita ylimalkaisesti sivulle yhteen askeltamista...

        Se sinun tietämyksestäsi.


      • Minä vain
        Dirty Dancer kirjoitti:

        "Ja mitä etua on tuosta kilpatanssijoiden laskutavasta?"

        Puhuupahan ainakin samaa kieltä kuin 90 % jiven tanssijoista ja varteenotettavista opettajista.

        Muutenhan tietenkin tanssin kannalta on aivan sama miten mitäkin laskee, kunhan tietää mitä tekee, sama pätee hyvään opetukseen.

        Jos sinä ja minä tässä sopisimme, että tästä eteenpäin laskemme opettaessamme Jiven perusaskeleen kilpatansseissa Mat-ti Van-ha-nen, Van-ha-nen ja seuratansseissa Paa-vo Lip-po-nen Lip-po-nen, niin parin vuoden kuluttua tämän palstan cachet väittäisivät että kyseessä on eri tanssi :)

        >Mitenkäs kilpatanssijat tuon laskisivat? "1, 2, 3 a4, 5, 6, 3 a4":ko? Vai: "1, 2, 3 a4, 1, 2, 3 a4"?

        He laskisivat 12 3a4, 12 3a4 Tässä tapauksesssa se vieläpä täsmäisi tosi hyvin, koska kyseessä on kahden tahdin kuvio, jolloin molempien tahtien kokoiskut tulisi numeroitua ykkösestä neloseen ja lisäksi "a:lla" ilmaistaisiin se iskun neljäsosa, joka chassessa esiintyy.

        Myönnän, että myös laskutapa 12 3a4, 3a4 on joissakin tapauksissa ongelmallinen ja vaikeasti perusteltavissa.
        Tässä vain on vallalla taas sellainen väärinkäsitys, jota seuratanssivalmentajien taholta viljellään, että tuo 12 3a4 3a4, olisi nimenomaan jokin vain kilpatanssijoiden käyttämä laskutapa. Tarkempi ilmaisu on, että se on Jiven _kansainvälinen_ laskutapa, jota kilpatanssijatkin käyttävät.

        Mutta laskuista ylipäätään vielä sen verran, että viisainta ne on kuitenkin maksaa viimeistään eräpäivänä, muuten tulee viivästyskorkoja ja pahimmassa tapauksessa päätyvät ulosottoon, että sikäli laskuillakin merkitystä myös tanssijoille...

        "Puhuupahan ainakin samaa kieltä kuin 90 % jiven tanssijoista ja varteenotettavista opettajista."

        Ilmeisesti Walter Laird kuuluu luokittelussasi niihin 10 %:iin, jotka eivät puhu samaa kieltä?

        Walter Lairdin 'Technique of Latin Dancing' -teoksessa (teosta käytetään kuvioiden lähteenä tanssiurheiluliiton säännöissä) kirjoitetaan seuraavasti:

        "Two different constructions are used. The first and most fundamental is based on 1 1/2 bars of music and consists of two steps timed QQ followed by two Jive Chasses timed QaQ QaQ.

        The Second construction is based on one bar of music and consists of two steps time QQ, followed by one Jive Chasse time QaQ."

        Lisäksi Laird toteaa, että "The Jive Chasse is timed QaQ and is sometimes counted 3a4. A dance constructed using these chasses is usually referred to as Triple Jive."

        Itse käsitän tuon niin, että on muitakin jivetyylejä olemassa kuin vain yksi jivetyyli (Triple Jive). Toiseksi käsitän tuon niin, että jivessä voidaan myös laskea 12 QaQ QaQ. Tuo vastannee lähinnä 12 3a4 3a4 laskutapaa, kun "sometimes QaQ is counted 3a4" mutta ei tuo ole niin saivarrellun selvää. Voisi vastata hyvin 12 3a4 5a6 tapaakin.

        Mielenkiintoista on myös se, että tanssiurheiluliiton säännöissä on sallittujen kuvioiden luettelossa käytetty myös mm. laskutapaa (12) 345678 a123a4 (Flicks into Break). Tuossa toki chasse-askeleet kuvataan edelleen 3a4 -periaatteella.

        Lisäksi muistelen törmänneeni netissä sivustolle, jossa jive basic step laskettiin 12 3a4 5a6. Tuo taisi olla niitä maakuntatason opettajien sivustoja.


      • Dirty Dancer
        että osaat lukea kirjoitti:

        Muuta et sitten pystykään, kuin kettuilemaan "tietämykselläsi".

        Asia ei tuosta muutu mihinkään, jos tekee kiireessä kirjoitusvirheen. Ei myöskään "ymmärryksesi", jota ei tuossa asiassa tosiaan ole. En viitsi sitä tässä paljastaa, mistä amatööriytesi paljastuu. Ne, jotka jotain näistäkin asioista tietävät, ymmärtävät kyllä.

        CACHE = tietokoneen nopea välimuisti

        CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista.


      • myös tämä
        Dirty Dancer kirjoitti:

        CACHE = tietokoneen nopea välimuisti

        CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista.

        "CHASSE taas on tanssitermi ja tarkoittaa (ylimalkaisesti esitettynä) sivulle yhteen askeltamista."

        joka tarkoittaa muuten ns. liukuaskelta, jossa on kolme askelta.

        Ei siis tarkoita edelleenkään ylimalkaisesti esitettynäkään sivulle yhteen askeltamista...

        Se sinun tietämyksestäsi edelleen.


    • lisäkommenttia

      " !. Suomessa kauan toiminut ja vanha tanssikoulu
      opettaa tanssimaan eteen ja taakse suunnassa askeltaen 1 ja 2,3 ja 4 ja sitten päkiäaskel taakse 5 6.lähdetään aina 1.eteen ja 2.takaisin."

      Opettaako sama tanssikoulu "jiveä" myös pelkillä askelilla tyyliin: 1,2 3,4 5,6, joissa askeleet 3-6 ovat askeleita eteen ja taakse?

      • shure

        Opetus on siten,että perusaskeleessa lähdetään aina suoraan eteenpäin askelilla laskien 1 ja 2 sitten takaisin 3 ja 4 ( siis 6 askelta,kun " ja" on päkiäaskel) sitten rock-askel taakse 5..6


      • Dirty Dancer
        shure kirjoitti:

        Opetus on siten,että perusaskeleessa lähdetään aina suoraan eteenpäin askelilla laskien 1 ja 2 sitten takaisin 3 ja 4 ( siis 6 askelta,kun " ja" on päkiäaskel) sitten rock-askel taakse 5..6

        Sano sen vanhan tanssikoulun ikivanhalle opelle, että on tosiaakin jo liian vanha niihin hommiin, jos tuollaista tallin ylisille tarkoitettua höpököpötystä opettaa Jivena :)


      • DD-nimimerkille
        Dirty Dancer kirjoitti:

        Sano sen vanhan tanssikoulun ikivanhalle opelle, että on tosiaakin jo liian vanha niihin hommiin, jos tuollaista tallin ylisille tarkoitettua höpököpötystä opettaa Jivena :)

        että käy kyselemässä asiantuntijoilta, miten sitä jiveä tanssittiikaan 40-50-luvuilla...

        Asianomainen kun ei ymmärrä kuin yhtä tyyliä, jota on hänelle iskostettu vuosien kuluessa.

        Se siitä DD:n laajasta tanssitietämyksestä...


      • Vanha askeltaja
        DD-nimimerkille kirjoitti:

        että käy kyselemässä asiantuntijoilta, miten sitä jiveä tanssittiikaan 40-50-luvuilla...

        Asianomainen kun ei ymmärrä kuin yhtä tyyliä, jota on hänelle iskostettu vuosien kuluessa.

        Se siitä DD:n laajasta tanssitietämyksestä...

        Pitäisihän olla tanssin tuntijoiden tiedossa että alkuperäinen jive olis se vanha fuskuaskellusta vastaava swing. Siten kun myöhemmin jive tuli toisen maailmansodan aikana amerikkalaisten sotilaiden tuomana Isobritanniaan, niin siellä ensimmäisessä vaiheessa swingit opeteltiin yleisesti h,h,n,n askelluksella ja tälle yleiselle muodolle annettiin nimeksi jive. Nimi tulee juuri siitä kun monimutkaisemmista swingin askelista luovuttiin ja niitä yksinkertaistettiin fuskaamalla monimutkaisemmat askeleet fuskun askellusta vastaavaksi. Tanssin nimenä fusku on aika tarkka suomennos jive nimestä. Jive tarkoittaa tekemisien yhteydessä eräänlaista oikaisemista - fuskaamista tai puheen yhteydessä perättomien puhumista eli puhua "soopaa" eli palturia. Alkuperäinen jiven askellus oli osin fuskun askellus. Myös muista yksinkertaistetuista askelluksista jive nimeä käytettiin.
        40-70-luvuilla jiveä tanssittiin monilla erilaislla askelilla. Varsinkin tap-askelien runsas käyttö oli tyypillistä.

        Ennen jiven vakioimista kilpajiveksi jiveä opetettiin useammilla askelsarjoilla ja jive olikin euroopassa ja myös suomessa swingiä vastaava yleistanssinimitys. Monet vanhat konkarit tuntevat nimenomaan fuskuaskelluksisen swingin jive nimisenä. Ja aivan viimevuosinakin on fuskua opetettu jive nimisenä.


    • mielipidekkin

      Musiikin teoria on erinomainen apuväline askelten "ymmärtämiseksi" sekä niiden sanontojen ja laskutapojen suhteen.

      Ne kehitetyt fraasit ja lorut ovat melkein parempia "askeleiden ylläpitäjiä" kun puhutaan saman ajoituksen ja aikaarvon käyttävää toistoa.

      Numeroilla laskeminen on kuitenkin niin että siitä tulee aina jonkulainen "laululoru" ja se on sama asia kuin fraasilla tukeminen omaa askellustaan. (koska numeroiden kielellinen ja kieliopillinen sisältö ei ole säveletty siihen musiikkiin ns: "laulun sanoiksi")

      Numeroissa on muutenkin se "ongelma" että ne juuri tarkoittavat yleensä ehdottomuutta matemaattista totuutta joka sitten orjuuttaa ja estää kuuntelemasta musiikkia sillä korvalla millä se varsinainen tanssi tehdään ja askeleistä tuleekin vain tosiaan se joskus manittu kontaktipinta alustaan. Eikä sen enenpää.

      Jiwe jos mikä on vapaa ja villi tanssi joten toivon mukaan mahdollisimman pian askeleen laskutapa olisi "ulkoinen seikka".

      • Päivi, tanssitytsä

        "Jiwe jos mikä on vapaa ja villi tanssi joten toivon mukaan mahdollisimman pian askeleen laskutapa olisi "ulkoinen seikka"."

        Aivan. Ne ovat vain apuväline opetuksessa/opettelussa, mutta tanssiessa niitä ei enää pitäisi tarvita.


      • Vaino Harha
        Päivi, tanssitytsä kirjoitti:

        "Jiwe jos mikä on vapaa ja villi tanssi joten toivon mukaan mahdollisimman pian askeleen laskutapa olisi "ulkoinen seikka"."

        Aivan. Ne ovat vain apuväline opetuksessa/opettelussa, mutta tanssiessa niitä ei enää pitäisi tarvita.

        vastinetta tuohon muusikon muutoinkin ansiokkaaseen kirjoitukseen, mutta sitten mulla alkoi särkeä justiinsa kriittisillä hetkillä kamalasti päätä (kallonluitten sisältä siis), enkä mä enään halunnu taikka oikeastaan pystynnykään, mutta samaa mieltä olisin periaatteessa ollut, jos olisin halunnut. Ja tämä ei ole mikään vitsi vaan taivahan tosi.


      • Päivi, tanssitytsä
        Vaino Harha kirjoitti:

        vastinetta tuohon muusikon muutoinkin ansiokkaaseen kirjoitukseen, mutta sitten mulla alkoi särkeä justiinsa kriittisillä hetkillä kamalasti päätä (kallonluitten sisältä siis), enkä mä enään halunnu taikka oikeastaan pystynnykään, mutta samaa mieltä olisin periaatteessa ollut, jos olisin halunnut. Ja tämä ei ole mikään vitsi vaan taivahan tosi.

        Olisi ollut mielenkiintoista nähdä, kuinka pitkän ja polveilevan kirjoituksen olisit saanut aikaseksi kertoaksesi tuon saman asian! :D


      • yritä vielä
        Päivi, tanssitytsä kirjoitti:

        Olisi ollut mielenkiintoista nähdä, kuinka pitkän ja polveilevan kirjoituksen olisit saanut aikaseksi kertoaksesi tuon saman asian! :D

        Koitas vaino harha kuitenkin pinnistellä,jos saisit irroteltua vaikka sivullisen niin olishan
        sekin parempi, kun ei mitään


      • Vaino Harha
        yritä vielä kirjoitti:

        Koitas vaino harha kuitenkin pinnistellä,jos saisit irroteltua vaikka sivullisen niin olishan
        sekin parempi, kun ei mitään

        Kyllä muakin suoraansanottuna minimissänsä vähän harmittaa, että siinä pitikin niin käydä, mutta ei se kukkokaan käskien lauleskele. Ja voihan olla, että sehän olikin niin huono, että saatuani sen melkein valmiiksi eli alettuani hyvinkin pitkälti ikäänkuin ajatukseni kera sitä siinä lueskelemaan, tulin jo parin oikoluetun rivin jäljestä todella huonovointiseksi ja pinnistellessäni silmiäni uskomatta seuraaville riveille aivoni päättivät hypätä siittä kyydistä poies aiheuttaen helkkarin pahoja näköhäiriöitä aiheuttaneen päänsäryn, joiden häiriöiden vallassa tyhjensin vahingossa roskakorinkin. Eikä ole täysin poissuljettu sekään sinänsä toki ainoastansa mahdollisuus, että se eilisiltana nautiskelemani muistaakseni pontikka vaikutti vasta aamupäivällä näin epäedullisella tavalla näkyhermooni.


      • Päivi, tanssitytsä
        Vaino Harha kirjoitti:

        Kyllä muakin suoraansanottuna minimissänsä vähän harmittaa, että siinä pitikin niin käydä, mutta ei se kukkokaan käskien lauleskele. Ja voihan olla, että sehän olikin niin huono, että saatuani sen melkein valmiiksi eli alettuani hyvinkin pitkälti ikäänkuin ajatukseni kera sitä siinä lueskelemaan, tulin jo parin oikoluetun rivin jäljestä todella huonovointiseksi ja pinnistellessäni silmiäni uskomatta seuraaville riveille aivoni päättivät hypätä siittä kyydistä poies aiheuttaen helkkarin pahoja näköhäiriöitä aiheuttaneen päänsäryn, joiden häiriöiden vallassa tyhjensin vahingossa roskakorinkin. Eikä ole täysin poissuljettu sekään sinänsä toki ainoastansa mahdollisuus, että se eilisiltana nautiskelemani muistaakseni pontikka vaikutti vasta aamupäivällä näin epäedullisella tavalla näkyhermooni.

        "alettuani hyvinkin pitkälti ikäänkuin ajatukseni kera sitä siinä lueskelemaan, tulin jo parin oikoluetun rivin jäljestä todella huonovointiseksi ja pinnistellessäni silmiäni uskomatta seuraaville riveille aivoni päättivät hypätä siittä kyydistä poies aiheuttaen helkkarin pahoja näköhäiriöitä aiheuttaneen päänsäryn"

        Tuttuja oireita! Mulle käy joitain artikkeleita lukiessani aivan samoin!!! :-O

        :-D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      128
      3197
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      65
      2270
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2188
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      58
      1930
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1504
    6. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p
      Maailman menoa
      27
      1489
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1026
    8. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      936
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      106
      892
    10. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      57
      843
    Aihe